Üldinfo
Projekti nimi: Lõimitud teenused koolist väljalangemise ennetamiseks Võru maakonnas
Periood: 01.12.2022 – 30.04.2024
Rahastus: Projekt on rahastatud summas 376 602 eurot Euroopa Majanduspiirkonna ning Norra finantsmehhanismi 2014-2021 toel läbi Riigi Tugiteenuste Keskuse.
Lühikirjeldus
Projekt “Lõimitud teenused koolist väljalangemise ennetamiseks Võru maakonnas” on laiapõhjaline koosloomeprojekt, mille tulemusena rakendatakse Võru maakonnas uusi valdkondade üleseid lahendusi õpilaste koolist väljalangemise riski varajaseks märkamiseks ning õpilaste toetamiseks. Projekti tegevused põhinevad valdkondlikel uuringutel ja innovatiivsetele teenuslahendustel. Õpilastega töötavad spetsialistide koostööd toetatakse erialaste koolituste ning toetavate tugitegevustega.
Ülevaade projekti protsessist annab järgnev joonis:
Taotlejad ja partnerid
Taotleja: Võrumaa Omavalitsuste Liit
Partnerid:
- Antsla vald
- Rõuge vald
- Setomaa vald
- Võru linn
- Võru vald
- Tallinna Ülikool
- Tartu Ülikool
- Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskus
- Eesti Töötukassa Võrumaa Osakond
Tegevused
Projekti kokkuvõte
Projekti tegevused jaotusid 5 omavahel seotud tegevussuunda:
Tegevus 1: Projektijuhtimine. Projektijuhtimine oli üles ehitatud meeskonnana, kus lisaks projek-tijuhile on ka valdkondlikud juhid ning rakendatakse aktiivset teavitustegevust ning kaasamisüri-tusi. Mudelite ja sekkumiste rakendamine õnnestumiseks oli vajalik sihikindel töö avalikus in-foruumis ning seotud osapooltega, sh otsustajad ning projektis osalevate spetsialistide kolleegid ning kogukond ja lapsevanemad. Projekti protsessist ja tulemustest koostati artiklid riiklikesse, valdkondlikesse ajalehtedesse ja ajakirjadesse.
Tegevus 2. Uuringud. Selleks, et teenusmudelite disainimisel tugineda tõenduspõhistele andmetele ning ka projekti tulemused oleksid tõenduspõhiselt analüüsitud olid protsessi kaasatud ka üli-koolid. Koos ülikoolidega teostati kaardistusuuringud kolmes fookuses: õpilased; spetsialistid ja ressursid, väljalangemise põhjused ning üks protsessi kajastav tegevusuuring.
Tegevus 3: Teenusmudelite disain. Mudelite disaini protsessi osaks olid lisaks disainikohtumistele kaks õppekäiku, milleks on ühel korral õppereis maakonna spetsialistide ja teenusepakkujate juurde, et tundma õppida kohaliku olustiku tervikvaadet ning teisel korral teiste käesoleva pro-grammi jooksul teenusmudeleid loovate piirkondade ja teiste teenusepakkujate juurde üle Eesti. Teenusmudelite disani protsessis võeti aluseks õpilaste kaardistusuuringus ilmnenud enimesine-vad tunnused ja nende põhjal loodud persoonad. Disainiprotsessi lähteülesandeks on luua maa-kondlik, digitaalne ning kolm erinevat omavalitsuse teenusmudelit, milles võetakse arvesse ka loodud persoonade puhul võimalikke sekkumislahendusi, mis tuginevad spetsialistide ja ressurs-side ning üleminekuprotsesside toevajaduste kaardistusele. Loodavates mudelites kirjeldatakse info- ja andmevoogude juhtimist, koostöövõrgustikke ja – protsesse, koordineerimisskeemi, stand-ardeid ja kvaliteedi tagamise protseduure.
Tegevus 4: Spetsialistide koolitus. Spetsialistide toetamiseks loodi koos ülikoolidega Võrumaa eripära arvestavad koolitusmoodulid, mis kõik kokku moodustasid tervikliku koolitusprogrammi „Laste ja noortega töötavate spetsialistide kompetentsid koolist väljalangemise ennetuses“. Ootus oli, et koolitustel osaleb vähemalt 50 spetsialisti.
Tegevus 5: Sekkumiste piloteerimine toimub 1 aasta jooksul, mis võimaldab märgata abivajadust erinevatel õppeaasta perioodidel ja pakkuda mitmekesist sekkumist nii ajaliselt kui ka tegevustelt. Piloteerimisel rakendamiseks soovitatakse ka enesejuhitud õppimise pädevuste hindamisinstru-menti, mis võimaldab sihitada personaalse toe noorele mitte ainult struktuurset vaadet silmas pi-dades vaid ka isiklikke oskusi ja hoiakuid arendavalt. Piloteerimise protsessis pakutakse spetsi-alistidele tööalast tuge coachingute, kovisioonide ning supervisioonide toel.
Projektiraport
Sündmused
Avaseminar
Avaseminar toimus 14. juunil 2022. aastal. Avaseminari mõttekäike kajastati vastavas artiklis.
Vaheseminarid
Toimunud vaheseminarid olid protsessi jooksul vahepeatusteks. Esmalt planeeritud ühele vaheseminarile, milles keskenduti loodud mudelite tutvustamisele, lisandus ka 2024.aasta jaanuaris lisaseminar mudelite re-disainimiseks.
Vaheseminarid toimusid:
- 24. jaanuaril 2023 – Seminari kutse
- 11. jaanuaril 2024 – Vaheseminari kokkuvõttev artikkel
- 22. märts 2024 – Analüüsiseminari kokkuvõttev artikkel
Metoodikaseminarid
- 27. oktoober 2022
- 23. jaanuar 2023
- 26. oktoober 2023
Teenuste disainiseminarid
- 10.oktoober 2022
- 28.oktoober 2022
- 10. november 2022
- 30. november 2022
- 13. detsember 2022
Õppekäigud
- 24. august 2022 – LÕIM projekti ringsõit Võru maakonnas
- 25.- 26. märts 2024 – Õppekäik Haapsallu
Lõpukonverents
Projekti lõpukonverents toimus 19.aprillil 2024. Lõpusenimari on võimalik järelvaadata või lugeda kokkuvõtvat artiklit.
Uuringud
2022.aastal viidi Võru maakonnas läbi kaardistusuuring tuge vajavate laste, spetsialistide ja teenuste osas. Andmete osas tegid analüüs teadlased Katrin Saks Tartu Ülikoolist ja Marju Medar Tallinna Ülikoolist.
Hanked
Projekti jooksul kavandatavad alla lihthanke piirmäära jäävad hanked:
1. Teenuse disaini protsess, summas kuni 30 000 (sisaldab käibemaksu), perioodil august 2022
2. Tööalane tugi teostajatele ja rakendusmeeskondadele(supervisioonid, coachingud ja kovisioonid), summas 17 720 (sisaldab käibemaksu), perioodil november 2022
Pakkumuskutse: Individuaalne coaching ja grupisupervisioon Võru maakonna laste ja noortega töötavatele spetsialistidele
3. Digilahenduse tehnilise prototüübi koostamise teenus ja rakendamise tugi, summas 20 000 (sisaldab käibemaksu), perioodil detsember 2022 – jaanuar 2023
Pakkumuskutse: Lõimitud teenuste digimudeli rakenduse arendamine
Supervisioon, kovisioon ja coaching
Piloteerimise perioodil võimaldati meeskondadele supervisiooni, kovisiooni ja individuaalseid coachinguid. Teenusepakkuja leidmiseks korraldati hange ja selle võitis MTÜ Supervisiooni ja Teraapia Keskus. Ressursside olemasolu ja vajaduse tõttu korraldati ka lisahange, mille võitis sama asutus. Kõik meeskonnad said 1-2 supervisiooni ning protsessi alguses toimusid ka kovisioonid. Aja jooksul jäi huvi maakonnaüleste kovisioonide vastu vähemaks, sest lahendused leiti oma piirkonna võrgustike sees. Lisaks korraldati ka kovisiooni koolitus, mis võimaldas võrgustike juhtidel ja liikmetel õppida ka ise kovisioone läbi viia.
Individuaalsete coachingu sessioonide eesmärk on toetada spetsialistide motiveeritust ja vastupidavust keeruliste olukordadega, mis võivad tulla kas juhtumitest või töökeskkonnast. Olulisel kohal on toetada spetsialisti individuaalset heaolu. Tegemist on coachingu SOS-sessioonidega, mida on piloteerimisega seotud spetsialistil võimalik kasutada. SOS-sessioon võimaldab saada spetsialisti toel kiire enda olukorra vaate ja leida võimalikud edasised tegevussuunad või äratundmised edasisteks sammudeks, tegu ei ole mitmekordse nö karjääricoachinguga.
Kovisioon on projekti regulaarsete kohtumiste sari, kuhu iga spetsialist saab soovi korral liituda juhul kui vajab kolleegide tuge piloteeritava juhtumi lahendamisel. Kovisioonile kohaselt on keskmes juhtumid ja nende lahendamiste alternatiivid. Lisaks konkreetsete töös ette tulevate situatsioonide lahendamisele loob kovisioon võimaluse ka refleksiooniks, mis on oluline töö kvaliteedi tagamiseks.
Supervisioonid on suunatud meeskondadele, kes juhtumitega koos töötavad ehk sama tasandi spetsialistid, kes töötavad ühise eesmärgi nimel. Supervisiooni on meeskonnale oluline tekkinud muutunud koostöövormides nt tõhusa töökorralduse ja toimimiseks, sh struktuurid, rollid, ülesanded, ootused ja võimalused või töösituatsioonide lahendamiseks.
Sihtgruppidest osalesid individuaalses coachingus, kovisioonis ja grupisupervisioonis järgmised spetsialistid: KOV ametnikud (nt lastekaitsespetsialistid, haridusnõunikud jt), õpetajad, tugispetsialistid, noosoopolitseinik, kooli juhid, õppejuhid, noorsootöötajad ning mõned LÕIM projekti koordinaatorid.
Meediakajastused
Infokiri
Liitu LÕIM listiga!
Võru maakonnas teostatakse perioodil mai 2022 – aprill 2024 projektil “Lõimitud teenused koolist väljalangemise ennetamiseks Võru maakonnas” ehk lühidalt LÕIM, mille raames teostatakse kaardistusuuringuid, viiakse ellu teenuste disaniprotsessi, toimuvad koolitused, teenuste piloteerimine ning tulemuste analüüs.
Võrumaa Omavalitsuste Liit kui projekti koordineerija soovib olla selles protsessis võimalikult avatud, informeeriv ja kaasav. Seetõttu on loodud huvilistele ka infolistiga liitumise võimalus.
Olles infolisti liige on sul võimalus:
- olla kursis projekti protsessiga;
- saada kõige kiiremini infot projekti tegevuste tulemuste, sh uurigute tulemuste kohta;
- olla teadlik enda võimalustest projektitegevustes osaleda;
- jagada soovi korral oma mõtteid ja sisendeid.
Listiga liikmelisust saab igal ajal lõpetada.
Kontaktid
projekti koordinaator: Kerli Kõiv, kerli.koiv@vorumaa.ee, tel +372 55603988
kommunikatsioonijuht: Lota Vana, lota.vana@vorumaa.ee. tel +372 53438483
projektijuhi assistent Kerli Mikson
koolituste koordinaator: Küllike Hein
uuringute koordinaator: Triinu Kärbla
teenuste disaini ja piloteerimise koordinaator: Heidy Loiokonen
välisekspert: Cristina Kroon (Saksamaa)
välisekspert Eygló Rúnarsdóttir (Island)
Logod