20. märtsil said Antslas kokku Võru maakonna omavalitsuste tiimid projektis „Access Routes“, et taas rääkida, kogeda ja mõelda, kuidas teha maakonna avalik ruum erinevate vajadustega inimestele paremini ligipääsetavaks. Seekord olid tähelepanu keskpunktis inimeste vaimsed eripärad ja kuidas nendega arvestada info edastamisel.
Foorumi avaesineja Leelo Naaber jagas oma kogemust autistliku lapse vanemana: „Kuigi mu laps on kehalt täiskasvanu, ei saa ta vaimselt selleks kunagi“. Ka need pered, kus mõni pere liige on n.ö. teistsugune, tahavad koos perereisile, kontserdile või suvistele vabaõhuüritustele minna. Kõlama sõnum “Rohkem mõistmist!”.
Valga Kutseõppekeskuse sotsiaalvaldkonna õpetajad Tiia Peebo ja Ester Siirak rääkisid vananemisega kaasnevatest muutustest psüühikas, millega vananevas ühiskonnas arvestada. Külalised tõid kaasa ka mitmeid simulatsioonivahendeid, mille abil oli võimalik kogeda vananenud keha, tugevat ülekaalu ning erinevaid nägemishäireid.
Foorumi viimases osas rääkis Maie Oppar Võru Järve Koolist info ligipääsetavusest. Tema sõnul on näiteks vähem teksti parem ja märk ning pilt annavad sageli infot paremini edasi kui sõnad. Hea märgistus on nähtav ja arusaadav võimalikult paljudele, olenemata keele- või lugemisoskusest.
Töörühmades arutleti võimaluste üle teha Võru maakonna avalik ruum ja teenused vaimselt ligipääsetavamaks. Lahendused ei pruugi olla sugugi kallid ja kättesaamatud. Olgu selleks kas piltidega menüü suvekohvikus või invaparklale viitav märk Suure Munamäe juures – arenguruumi on.
Loe projekti kohta lähemalt!Lisainfo: Astrid Org, Access Routes projektijuht
Vaata galeriid (Erli Tammet):