Õppereis Lätti ehk kuidas on lood ligipääsetavusega naabrite juures

18-19. aprillil käisime Eesti-Läti koostööprojekti „Access Routes“ raames külas naabritel, et vaadata, kuidas on lood turismiobjektide ligipääsetavusega Valmieras, Cesises ja Aluksnes. Lisaks Võru maakonna omavalitsuste ja muuseumite esindajatele oli reisiseltskonda kaasatud Lõuna-Eesti turismi valdkonna spetsialiste ja puuetega inimeste organisatsioonide esindajaid.

Nähtu-kuuldu põhjal võib öelda, et mured ja rõõmud on üsna sarnased. Uuemates ja värskemalt renoveeritud hoonetes juba arvestatakse ligipääsetavusega, kuid ikka tuleb veel võidelda/vaielda projekteerijate, arhitektide, disaineritega, kes enda nägemust peavad olulisemaks puuetega inimeste praktilisest vajadustest. Seega tuleb tellijal endal tark olla ja kaasata sihtgrupi esindajaid, et leida koostöös toimivaid lahendusi.

Ligipääsetavusest saab rääkida erinevatest vaatenurkadest. Liikumispuuet on kergem märgata ja sellest tingitud abivajadust lihtsam mõista. Kaldteed, universaalse disainiga WC-d on muutumas normiks. Vaegnägija ja -kuulja vajadustega või info vastuvõtmise eripäraga arvestamist on vähem. Heaks näiteks info edastamise osas on Valmiera ajaloomuuseum, kus  kirjalik info on kättesaadav piltlikult öeldes nii: pealkiri, FB postitus ja populaarteaduslik artikkel ning seda neljas keeles sh eesti keeles.

Naabrite üks uuemaid vaatamisväärsusi on kindlasti Cesise Kosmosekeskus. Kosmosekeskuse sihtrühmaks on kooliõpilased ja lastega pered ning keskuse missioon kasvatada 2050ndaks aastaks üles oma Läti kosmonaudid, kes viiksid Läti lipu Marsile, tundub keskuses ringi vaadates täiesti realistlik.  Ligipääsetavuse osas on siingi veel ruumi parendustele, kuid hea näitena tooks välja peretoa, kus koos pere pisematega korraks aeg söögipausiks maha võtta.

Lisainfo: Astrid Org, projekti „Access Routes“ koordinaator, astrid.org@vorumaa.ee