Vunki mano! loometalgutel võidutsesid liikumisretsept ja motomehed

4.–6. aprillini toimusid Varstus teised Vunki mano! loometalgud ‒ see on häkatoni põhimõttel toimiv intensiivne koostöötamine kogukondade edendamiseks. Heaolu eripreemia, 2000 eurot andis žürii liikumisretsepti väljastamise teenuse loomisega tegelenud Võrumaa Spordiliidu meeskonnale ning peaauhinna, 3000 eurot, turvaliste maastikusõidukite matkaradade loomisega tegelenud Rõuge motomeestele.

Loometalgutele oli kohale tulnud enam kui 120 inimest, kes lõid kaasa 14 erineva idee arendamises. Osalejate hulgas oli aktiviste ja eestvedajaid, eksperte, kogukondade liikmeid ja ametnikke. 48 tunni jooksul töötasid meeskonnad valitud ideede kallal, neid juhendasid mentorid: turunduse, meeskonnatöö, teenusedisaini ja kohaliku elu edendamise eksperdid.

Rõuge vallavolikogu esimees Aigar Kalk: “Loometalgud on ühe pisikese koha jaoks tõeline suursündmus ja see aitas Rõuge valda ning Varstut näidata osalejatele üle Eesti ja isegi väliskülalistele. Talgutel osaledes sain kindlasti kogemuse võrra rikkamaks ja võin julgelt öelda, et see meetod töötab. Loometalgutel kasutatud metoodikat on meil võimalik rakendada ka kohaliku omavalitsuse igapäevatöös.”

Ideede valik oli suur, näiteks heategevusühing Saagu Parem arendas vabatahtlike kaasamise äppi, Tartu Regiooni Energiaagentuur kogukonna päikesejaama, Meremäe valla eestvedamisel otsiti lahendust perearstide puuduse probleemile, Rõuge vald töötas Haanja suusakeskuse arendamise kallal, Antslast tulnud meeskond keskendus Hauka meistrite võrgustiku loomisele jne. Kolmanda päeva keskel esitleti oma mõttetöö tulemusi publikule ja 9-liikmelisele žüriile, kuhu kuulusid Võru linnapea Anti Allas, Sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse, Võrumaa Partnerluskogu tegevjuht Karli Kanger, Võrumaa Arenduskeskuse tegevjuht Kaido Palu, Civitta esindaja Ander Ojandu, ettevõtja Kuldar Leis ja mentorid Siim Pütsepp, Eveli Kuklane ning Eha Paas. Lisaks rahalistele auhindadele saavad kõik osalenud meeskonnad Võrumaa Arenduskeksuse poolt jätkumentorlust.

Žürii liige ja järgmisi loometalguid võõrustava Võru linna linnapea Anti Allas sõnas: “Loometalgutele oma arenguideesid küpsetama tulnud meeskonnad olid orienteeritud tulemusele ja selle tõttu jätsid kõik väga hea mulje. Valiku tegemine polnud lihtne. Oli, mille vahel valida. Ergutuspreemiad võitnud ideed Liikumise digiretsept ja Matkarada maastikusõidukitele Rõuge vallas olid hästi orienteeritud konkreetse kitsaskoha lahendamisele ja teostumisel on neil märgatav positiivne nii sotsiaalne kui ka majanduslik mõju. Samas seisab suurem osa tööd tulemuse saavutamiseni kõikidel ideedel alles ees. Selleks soovin ideede eestvedajatele südamest jõudu ja kogukonna kaasamõtlemist ning tuge.”

Kolmandad Vunki mano! loometalgud toimuvad juba loetud kuude pärast, 26.‒28. septembril Võru Gümnaasiumis.

Vunki Mano projektijuht Kadri Kangro: “Loometalgud on näidanud, et kogukondades on suur jõud ja seda saab edukalt kasutada piirkonnas oluliste lahenduste elluviimiseks.”

Projekti elluviijad on Võrumaa Omavalitsuste Liit koos Võrumaa Arenduskeskusega, Tallinna Ülikool ja MTÜ Helpific. Tegemist on osaga laiemast üleeuroopalisest projektist CoSIE, mis otsib lahendusi, kuidas luua kogukonnale suunatud jätkusuutlike teenuseid ning Eestis on projekti pilootpiirkonnaks Võru maakond. Projekti toetab Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni programm Horizon 2020 (toetusleping nr 770492).

Pildil: turvaliste maastikusõidukite matkaradade loomisega tegelenud Rõuge motomeeste meeskonna esindus, pildistas Sandra Eowyn Karu

Lisainfo: Martin Mark, Võrumaa arendusfestivali „Vunki mano“ korraldaja, tel +372 565 5410, e-post: martin.mark@gmail.com