Võrumaa Kultuuripärl 2023 on Kristi Vals ning elutööpreemia pälvis Maie Pau

5. jaanuaril toimus Rogosi Mõisas Võru maakonna kultuuri-, raamatukogu- ja muuseumitöötajate, käsitöömeistrite ning kultuurikollektiivide juhendajate tunnustamisssündmus. Kokku jagati 30 kultuurivaldkonna preemiat.

5. jaanuaril toimus Rogosi Mõisas Võru maakonna kultuuri-, raamatukogu- ja muuseumitöötajate, käsitöömeistrite ning kultuurikollektiivide juhendajate tunnustamissündmus. Kokku jagati 30 kultuurivaldkonna preemiat.

Maakonna kultuuritöötajaid tervitas Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots. Tunnustusi ja preemiaid jagasid Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp, Eesti Rahvakultuuri Keskus ja Võru Instituut.  

Kultuuripärli tiitli pälvis Võrumaa Arenduskeskuse kultuurispetsialist Kristi Vals, kellele tiitel tuli üllatusena olenemata sellest, et just tema tunnustusõhtu peakorraldajaks oli. Vals tänas kolleege tehtu eest aastal 2023 ja jagas häid soove uueks alanud kultuuririkkuse aastaks. “Eestis ringi käies kuulen palju kiidusõnu meie maakonna sündmuste ja kultuurivaldkonna tegemiste kohta ja keskseks märksõnaks, mida välja tuuakse on siinne tugev koostöö,” ütles Vals.

Tema sõnul on inimesi selles valdkonnas jäänud vähemaks, ent siiski on suudetud kriiside järgselt kohaneda. “Mul on eriti hea meel, et majades on taas rahvas tagasi. Aasta lõpus ei olnud enam võimalust aastalõpu peole saada, sest kohad olid täis – toole rahvamajades enam juurde tuua ei olnud,” sõnas Vals oma tänukõnes.

Võrumaa Kultuuripärl 2023 on Kristi Vals. Foto: Tiina Männe

Õhtu oli täis üllatusi ja südamlikke hetki

Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupi elutööpreemia pälvis Võrumaa rahvakultuuri ja -tantsu traditsioonide hoidja ja edasikandja Maie Pau. Preemiat üle andes toodi välja paljud traditsioonilised üritused, teiste seas Võru maakonnas ainulaadsed žanripäevad, mis on aastaid toimunud Pau eestvedamisel. 

Väärika tiitli puhul üllatasid kolleegid Maie Pau´d esitades üheskoos laulu “Võru valss” ning omapoolse erilise tervituse tegid ka maakonna rahvatantsuõpetajad. “Ma mõtlesin, et ma olen treenitud inimene, et siin paar valsisammu teha ei ole midagi, aga nüüd on süda kurgus. See oli tõeline üllatus,” tänas Pau preemia ja ilusa vastuvõtu eest.

Pau nentis, et on olnud palju huvitavaid eluhetki nii kultuuri- kui tantsutöös ning avaldas lootust, et kultuurivaldkonnas läheks järjest paremini. “Tänan kõiki, kes olid kaasteelised, kellega südamed on ühes rütmis tuksunud. Soovin, et meie ühine minek siin kultuuripõllul jätkuks, et oleks seda indu ja vaimustust,” ütles Pau.

Maie Pau pälvis Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupi elutööpreemia. Foto: Tiina Männe

Ka Raili Leesalu jaoks, kes pälvis Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupi tunnustuspreemia, oli tunnustuse üleandmine eriti märgilise tähendusega. Nimelt oli lavastus “Kirjad koju”, mille loomise eest Leesalu tunnustuse pälvis, saanud alguse tema isa kirjadest, kes on sündinud tunnustussündmusega samal päeval.

Õhtu kulges kahes osas. Rogosi Mõisa peamajas vestis lugusid eesti kirjanik ja semiootik Valdur Mikita. Muusikalise elamuse pakkus lauluõpetaja, koorijuht Kaari Kattai. Kõrval rahvamajas oli kaetud pidulaud, pidulisi tervitas mõisaproua ning lavale astus vaskpilliansambel Brassical. Õhtut juhtis Karel Käos.

Arenduskeskus soovib tänada Rogosi Mõisa pererahvast meeldiva koostöö eest sündmuse läbiviimisel ning Loomist Väärt Elamused ja JK Üritustehnika´t hubase ja kauni õhkkonna loomise eest.

 

Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupi aastapreemiad 2023

Võrumaa ekspertgrupp eraldab igal aastal aastapreemiaid eesmärgiga tunnustada Võru maakonna kultuuri- ja sporditegelasi ja kollektiive pühendumise eest oma erialasele tegevusele, mis on avaldanud mõju oma valdkonna arengule ning innustada neid edaspidises tegevuses.

Võrumaa Kultuuripärl 2023

  1. aasta Võrumaa kultuurielu säravast säravaim pärl on Kristi Vals

Võru maakonna elutööpreemia 2023

Maie Pau – Võrumaa rahvakultuuri ja -tantsu traditsioonide hoidja ja edasikandja

Võru maakonna aastapreemia 2023

Anneli Lõhmus – entusiastlik piirkonna kultuurielu eestvedaja

Tiia Allas – Võro vaimuelu rikastaja ning kodukohta ja võro keelt väärtustava hariduselu edendaja

Astrid Hurt – Võrumaa eakate kultuuriellu kaasaja

Ingrit Kala – Seto käsitöökultuuri hoidja ja Seto rahvarõivaraamatu väljaandmise eestvedaja ning kodukandi kogukonnaelu edendaja

Helle Laanpere – Võrumaa laste lugemisharjumuse süvendaja ning pühendunud Võru linna tutvustaja

Võru maakonna tunnustuspreemia 2023

Erja Arop – Lõuna-Eesti memme-taadi rahvapeo „Metsast merele“  rahvapillide särav üldjuht

Eve Turvas – Vastseliina piirkonna kultuurielu elavdaja

Jane Vabarna – Seto kultuuri hoidja ja Setomaa kultuurielu pikaaegne eestvedaja

Eda Veeroja – Suitsusauna pärimuse pühendunud edasikandja

Kadri Giannakaina Laube – Rahvapillilaagrite särav eestvedaja 

Raili Leesalu – Hingekeeli puudutanud lavastuse “Kirjad koju” looja

Silvi Palm  – Seto keele hoidja ja õpetaja

Heiki Kelp – Eesti Bassioaasi looja

 

Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupi spordi aasta preemiad

(anti üle 28. detsembril Võru maakonna spordiaasta lõpetamise üritusel)

Võru maakonna elutööpreemia 2023

Enno Raag – Judo õpetamisega Võrumaa noorte vaimse ja füüsilise väe tugevdaja

Võru maakonna aastapreemia 2023

Mattis Jaama  – Võru maakonna parim meessportlane

Daisy Kudre-Schnyder – Võru maakonna parim naissportlane

Jürgen Joonas – Võru maakonna parim noorsportlane

Värska Orienteerumisklubi Peko – Võru maakonna parim võistkond

Võru maakonna tunnustuspreemia 2023

Triin Ojasoo – Võru maakonna parim noor treener

MTÜ Toetuskeskus Meiela – Võru maakonna spordiürituste tegus taustajõud

 

Võru Instituudi tänukirjad

Airi Rüütli – väega hää tüü iist Mõnistõ muusõumilõ vahtsõ huu andmisõ iist, sh väega erinevide ja põnõvide tüütarri (keträmisega köütet tüü ja tegemise, sannavihtu tegemise jne) ja eriti võrokeelidside latsilaagriide kõrraldamisõ iist Mõnistõ muusõumin.

Maris Veski – väega hää tüü iist Karilatsi muusõumin, sh väega erinevide ja põnõvide sündmüisi (nt sannakeresse ladumisõ tüütarõ, savvusannapäivi, koolivaheaigõ eriprogrammõ jne) ja eriti võrokeelidside latsilaagriide kõrraldamisõ iist Karilatsi muusõumin.

Triin Toom -võro keele nädälilõ vahtsõ vungi andmisõ iist, võro keele iistkõnõlõjide löüdmise, näide avitamisõ ja kitmisõ iist.

Merike Tigas – üten 6. Uma Pido ettevalmistamisõga ka Uma Pido tsihiotsmisõ mängu käümäpandmisõ iist.

Vilve Oja – Vana-Võromaa käsitüü hoitmisõ ja kitmisõ iist, sh vahtsõn Võro liina Ideekuan Vana-Võromaa Käsitüütarõ vallategemise iist.

Kait Kabun om  mitu aastakka süämega hoolõn olnu, et Võro liina Ideekoda sündü ja Vana-Võromaa Käsitüü esindus sääl valla sai tettüs.

Kristjan Luiga -kunstnigutüü iist võrokeeliste välläandide man (Helüait, võro keele nädälide plakati, mitma raamatu).

 

Eesti Rahvakultuuri Keskuse tänukirjad

Silmapaistnud töö  ja panuse eest rahvakultuuri: 

Tänukiri 

Edda-Karin Luht 

Ere Kungla-Jalajas 

Helle Liloson 

Kristi Vals

Tubli tegija 

Riina Kööts 

Ive Ruusamäe 

Sirje Pärnapuu 

Ingrid Välbe 

Airi Pütsep 

 

Lisainfo: 

Kristi Vals, SA Võrumaa Arenduskeskuse kultuurispetsialist; tel. 5912 9200; e-post kristi.vals@vorumaa.ee 

Diana Juss; Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp; kulka@vorumaa.ee 

 

GALERII fotograaf Tiina Männe (täieneb)