Võrumaa Arenduskeskus tunnustas maakonna tegusamaid kodanikke ja silmapaistvamaid ühendusi

Võrumaa Arenduskeskus tunnustas maakonna tegusaid kodanikke, silmapaistvamaid ühinguid ja aasta küla. Arenduskeskuse tunnustamisega liitus Kagu Ühistranspordikeskus ja andis välja aasta bussijuhi tiitli – laureaadid on Priidu Teppo, Aare Hõrn, Võrumaa Diabeetikute Selts, Luhamaa nulk ja Riho Raamat.

Võru maakonna tegusaim kodanik 2020 on Priidu Teppo. Priidu mitte ainult ei räägi, vaid ka teeb, viib ellu oma plaanid. Priidu tuleb ja aitab hoogsal sammul ja väsimatult, nägu naerul, tal on oluline roll kohaliku pärimuse ja lõõtsamängutraditsioonide hoidmisel ja edasi arendamisel. Tema eestvedamisel on uue elu sisse saanud Võrumaal ajalooliselt oluline August Teppo kodupaik, Teppo lõõtsatalu. Ta lööb kaasa pärimustantsufestivali korraldamisel, kus vastutab lõõtsade võistumängimise eest.

Sel aastal otsustas komisjon välja anda eritunnustuse aasta teo eest Aare Hõrnale, kelle aktiivsele, järjepidevale ja sihikindlale tegutsemisele ning eestvedamisele sai sel suvel valmis Petserimaa Vabadussõja monument. Aare algatusel ja innustusel kutsuti kokku monumendi taastamise komisjon, ta seisis hea selle eest, et plaan teoks ka saaks.

Võru maakonna silmapaistvaim ühing 2020 on Võrumaa Diabeetikute Selts, kuhu kuuluvad linnas ja maakonnas elavad diabeediga seotud inimesed. Seltsi peamiseks tegevuseks on ühiste regulaarsete kohtumiste pidamine ja koolituste korraldamine, et aidata diabeediga inimeste teadlikust tõsta ning haigusega paremini toime tulla. Võrumaa Diabeetikute Selts on tegutsenud juba üle 25 aasta, kuid nende tegevus on aktiivsemaks ja regulaarsemaks muutunud just viimase kolme aasta jooksul.

Aasta küla tiitli sai Luhamaa nulk. Üheskoos tegutsedes on Luhamaal välja kujunenud mitmed traditsioonilised sündmused. Aastavahetusel matkatakse üheskoos Luhamaa olulisemad kohad läbi. Kohe jaanuari alguses tähistatakse talsipüha, veebruaris vabariigi aastapäeva, juunis süüdatakse võidutulest jaanituli. Kõikidel lipupäevadel heisatakse Määsi mäel lipuvardasse sini-must-valge lipp. Sel sügisel korraldati esmakordselt ja väga edukalt Luhamaa marja- ja ubinalaat, külameeste omaalgatusel ja käte jõul vahetati kohaliku kiriku vooder.

Võru maakonna aasta bussijuht on Riho Raamat. Riho on aus, täpne ja usaldusväärne, ta on hingega asja juures, suhtub hästi nii reisijatesse kui kolleegidesse. Tema hoolsa ja ka kindla käe alla usaldavad ennast päevas sajad inimesed. Vahel tuntakse end bussis isegi nii turvaliselt, et pikendatakse mõne minuti võrra oma ööund.

Seekord külastas tunnustuse üleandmiseks Võrumaa Arenduskeskuse delegatsioon igat laureaati tema tegutsemiskohas. Tunnustuste üleandmise videolugu saab vaadata Võrumaa Arenduskeskuse Youtube’i kanalil.

Kokku esitati tunnustamiseks 5 küla, 7 ühendust ja 14 kodanikku. Laureaadid valis välja kuueliikmeline komisjon, kuhu kuulusid Võrumaa Partnerluskogu, Võru Instituudi, Setomaa Liidu, Eesti Kodanikuajakirjanduse Seltsi, kohalike omavalitsuste ja arenduskeskuse esindaja.

Laureaate pildistas Tiina Männe. Üleval: Volli Kera ja Aarne Leima (Luhama nulga esindajad), Riho Raamat (aasta bussijuht), Aare Hõrn (aasta tegu). All: Priidu Teppo (tegusaim kodanik), Laine Riitsaar, Veevi Hõrak, Astrid Minka (Võrumaa Diabeetikute Selts).

Lisainfo:
Katrin Volman
vabaühenduste konsultant
Võrumaa Arenduskeskus
mob 5251750
katrin.volman@vorumaa.ee