Võrumaa Arenduskeskus jagas Eesti Vabariigi 102. aastapäeva pidulikul aktusel maakonna kõrgemaid autasusid

Võru kultuurimajas Kannel toimus 20. veebruaril Eesti Vabariigi 102. aastapäevale pühendatud pidulik vastuvõtt, kus Võrumaa Arenduskeskuse nõukogu esimees Ülo Tulik  ja juhatuse liige Tiit Toots andsid üle Võru maakonna vapimärgi ja teenetemärgid.

Võru maakonna vapimärgi pälvis Siiri Toomik (giid, õpetaja, kultuuritegelane) Võru maakonna maine, vaimse pärandi ja positiivse kuvandi pikaajalise loomise ja hoidmise eest.  Siiri kohta on öeldud – ta on aegadeülene klassika ja vahva uue aja noor. Siirit iseloomustab pidev areng, õppimine, reisikirg ja julgus ennast proovile panna ka uutel tegevusaladel. Vapimärgi laureaadiks esitas Siiri Toomiku koguni kuus ühendust: MTÜ Võru Naisteklubi, MTÜ Saagu parem, MTÜ Võru Folkloorifestival, MTÜ Papa Kreutzwaldi Õueteater, Võru Instituut ja Eesti Maanteemuuseum.

Võru maakonna teenetemärgid pälvisid Hillar Irves,  Ingrit Kala ja Veevi Hõrak. Hillar Irves  on mees, kes on viinud Võru maakonna koos meie Tamula järve ja Võhandu jõega Euroopasse, maailma. Ta on Võhandu maratoni korraldaja. Lisaks viib ta läbi kärestikuslaalomi- ja seinaronimistreeninguid, korraldab mägimatku ning aitab mitmete maakonna spordiürituste korraldamisel.  Ingrit Kala on seto traditsioonilise käsitöö edendaja ja MTÜ Seto Käsitüü Kogo tegevjuht. Ingrit näitab oma eeskujuga, kuidas mittetulundussektor ja ühiskondlik tegevus mõjutavad Võru maakonna arengut.  Veevi Hõrak on naine, kelle algatusel avati Lõuna-Eesti Haiglas 1999. aastal diabeedikabinet. Ta palub kõigil olla enda vastu hea ja tähelepanelik, suure hoolivusega on ta seisnud Võru maakonna elanike terviseedendamise eest.  Ta on suurepärane koorilaulja.

Tunnustuse said veel: Margus Konnula – silmapaistva panuse eest võru keele hoidmisel ja maakonna maine kujundamisel; Heino Ers – pühendunud ja pikaajalise töö eest laboriarstina Lõuna-Eesti Haiglas; Tiit Raud– pühendunud töö eesti Võru maakonna koorilaulutraditsiooni hoidmisel ja edendamisel; Erki Sok– pühendunud töö eest Võrumaa Metsaühistu juhtimisel; Vaido Uibo – aktiivse kodaniku panuse eest.

Vastuvõtule ja auhinnatseremooniale eelnes kontsert-aktus pealkirjaga “Oh ajad, oh kombed.” Lavastajad Tarmo Tagamets ja Vootele Ruusmaa (MTÜ Müüdud Naer). Laval esinesid Võru Draamastuudio õpilased ja muusik Kaisa Kuslapuu. Lavastus jutustas lustakaid lugusid ajaloolistest Vana-Võrumaa kihelkondadest ja Setomaast. Lugudega jõuti lõpus tänapäeva, kus tormist ja äikesest tingitud elektrikatkestus tekitas ka ootamatu kultuurikatkestuse. Seepärast ongi vaja tunda ja meeles hoidia neid omi pärimuslugusid. Tunnustuste üleandmise tseremooniat juhtisid vennad Alevid.

Fotol: esireas Tiit Toots, Hillar Irves, Siiri Toomik, Heino Ers, Veevi Hõrak, Ingrit Kala, tagareas Tiit Raud, Erki Sok, Vaido Uibo, Ülo Tulik

Pildistas: Margus Muts

Lisainfo: Kristi Vals, kultuurispetsialist, tel 5912 9200, e-post kristi.vals@vorumaa.ee