Võrumaa aasta külaks 2015 valiti Urvaste kant, mis tõusis mitme aktiivse külapiirkonna seast esile oma kogukonda arendava sotsiaalse ettevõtlusega ja mis on suutnud hoida koos erinevaid põlvkondi. Žüriil oli valikut teha siiski väga keeruline, sest tublisid ja tegusaid külapiirkondi on Võrumaal mitmeid.
“Urvaste eristub oma sotsiaalse ettevõtluse suunaga,” sõnas žürii liige Ivika Nõgel. “Nad kasutavad oma Urvaste kama kaubamärki selleks, et ülal pidada oma küla tegevusi ja samas luua ka töökohti.”
Urvaste külade (Urvaste, Kirikuküla, Ruhingu, Koigu) arengut veab eest Urvaste külade selts. Selts pakub praegu tööd kolmele inimesele. Selts haldab Urvaste seltsimaja (endist koolimaja) ning on suutnud selle täita sisuga: hoones on köök, kus tehakse üle Eesti tuntuks saanud kama; latsitare (lastetuba), käsitöötuba, pesumaja, kino jne. Seltsimaja aknast paistab piirkonna legendaarseim loodusobjekt: Tamme-Lauri tamm.
“Nii uhket külamaja on vähestel,” kommenteeris Ivika Nõgel. “Nad on jaksanud selle sisuga täita. Neil on maja end õigustanud. See on üks paremaid külamaja ülalpidamise näiteid.”
Peale seltsi tegutseb külapiirkonnas Urvaste kogudus, SA Pokumaa, naiskodukaitse ja looduskaitsele pühendunud seltsing Roheline Urvaste. Viimane suutis aastatepikkuse visa võitlusega jätta piirkonda alles olulise loodusobjekti Ess-soo raba.
Urvaste piirkonnas korraldatakse aasta jooksul mitmeid traditsioonilisi üritusi, sealhulgas urbanipäeva laata, ümber Uhtjärve jooksu, kirjanduslikku Contra sünnipäeva, tähistatakse rahvakalendri tähtpäevi jm.
Urvaste seltsimajas valmistatav kama on võitnud tuntust kogu Eestis. Seda tehakse käsitööna Urvaste seltsimaja tunnustatud köögis. Kamategu pakub töökohta kahele noorele inimesele. Kamast saadav tulu paigutatakse külapiirkonna arengusse, eelkõige projektide omaosalusse. Urvaste kama valiti mullu Eesti parimaks mahetooteks.
Urvaste kogukonnal on ka oma “raha” urban. See on tänukaart ja väike maksevahend inimestele, kes on panustanud oma aega ja jõudu kogukonna hüvanguks talgutel osaledes. Urbanipäeva laadal on võimalik urbani eest lunastada loteriipilet või pannkook.
Võrumaa aasta küla konkursi eesmärgiks oli avaldada tunnustust maakonna küladele tulemusliku tegutsemise eest ning teadvustada üldsusele maa- ja külaelu olulisust maakonnas.
Võrumaa aasta küla valisid välja Võru Maavalitsuse, Võrumaa Arenguagentuuri, MTÜ Võrumaa Partnerluskogu, MTÜ Piiriveere Liider ja MTÜ Vastseliina Külade Ühendus esindajad. Komisjon esitas Urvaste aasta küla üleriigilisele konkursile.
Aasta külasid valitakse üle aasta ehk Eesti külade maapäeva toimumise aastal. Tänavu kuulutatakse Eesti aasta küla välja 7. augustil Järvamaal Eesti külade XI maapäeval.
Järgmine Võrumaa aasta küla konkurss toimub 2017. aastal.
Võrumaa aasta küla 2015 konkursi žürii
Urban on Urvaste kogukonna oma raha