Võru maakonnas tunnustati ettevõtlikke inimesi

Eile, 23. novembril jagati Setomaal uhiuues Ilmaveere keskuses Võru maakonna ettevõtlikele inimestele ja organisatsioonidele tunnustusi. Esmakordselt toimus ettevõtjate ja kodanikuühiskonna tegijate tunnustamine koos, et soodustada veelgi igakülgset koostööd. 

Eile, 23. novembril jagati Setomaal uhiuues Ilmaveere keskuses Võru maakonna ettevõtlikele inimestele ja organisatsioonidele tunnustusi. Esmakordselt toimus ettevõtjate ja kodanikuühiskonna tegijate tunnustamine koos, et soodustada veelgi igakülgset koostööd. 

Kokku andsid Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots ja arenduskeskuse nõukogu esimees Raul Kudre üle tunnustusi 13 kategoorias. Laureaadid valiti välja 76 esitatud taotluse seast. Lisaks kuulutas MTÜ Kagu Ühistranspordikeskus välja Võru maakonna aasta bussijuhi, kelleks on Janek Kallas ning tunnustati ka esimesena Võru maakonnas Ettevõtliku kooli kuldtaseme saavutanud Antsla Gümnaasiumit.

Sündmuse teeb muuhulgas eriliseks asjaolu, et Ilmaveere keskuse saali ehitustööd lõppesid vaid päev enne tunnustussündmuse toimumist. Sündmust võõrustanud Lenna Kuurma ja Lauri Mäesepp jutustasid sündmusel osalejatele ka keskuse loomisest ning edasistest plaanidest.

Aasta kodaniku tiitli pälvinud Katrin Roop ütles tunnustust saades, et liiga palju räägitakse sellest, kuidas Võru maakond on ääremaa: „Siit algab Eestimaa, mitte ei lõpe,” ütles ta. “Ma tahaksin seda mõtteviisi kuidagi edasi anda. See on teistpidi mõtlemine,” lisas ta. Roopi sõnul on Võru maakonnas väga oluline just kogukondi hoida ning ta peab seda väärtuseks omaette.

Tiit Tootsi sõnul esitati sel aastal tunnustamiseks kandidaate paljudest erinevatest valdkondadest. “Tunnustame maakonna ettevõtlikke inimesi igal sügisel ning aasta-aastalt näitab konkurss, kuivõrd mitmekesine on meie maakonna ettevõtlusmaastik ja kodanikuühiskond,” ütles Toots. Ta tõi välja, et kuna kodanikuühiskond ja ettevõtlus täiendavad üksteist oluliselt, on tunnustussündmuste ühendamine on loogiline samm. Tootsi sõnul on ettevõtlikud inimesed maakonna arengu alustala.

Fotod: Aigar Nagel

 

Võru maakonna aasta startija 2023Ferla OÜ

Võru maakonna aasta startija aunimetus antakse välja kuni 3 aastat tegutsenud ettevõttele, mis on oma tegevuse edukalt käivitanud. Sel aastal pälvis selle Ferla OÜ, mis tegeleb elus piimhappe- ja bifidobakteritega jookide valmistamisega.

Kategooria nominendid: Oliver&Olivia OÜ, Navi Mets OÜ, Sims Metal OÜ, Foodinspect OÜ, OÜ Pikanurme, MSL ELEKTRITÖÖD OÜ, OÜ OJEE

 

Võru maakonna aasta õpilasfirma 2023Õpilasfirma MilSpray

Võru maakonna aasta õpilasfirma aunimetus antakse välja õpilasfirmale, mis on oma tegevusega paistnud silma ja saanud tunnustatud üle-eestilistel konkurssidel ning seda MilSpray kahtlemata on teinud. Õpilasfirma pälvis sel aastal ka Eesti parima õpilasfirma tiitli ning unikaalse kamuflaažvärvi lahenduse pakkujana tegi õpilasfirma ajaloo suurima õpilasfirma tehingu – 50 000 eurot. Tegevusega militaarvaldkonnas otsustati jätkata osaühinguna.

Kategooria nominendid: Õpilasfirma RURI, Õpilasfirma Katex

 

Võru maakonna aasta noorte kaasaja 2023  –  Emil Aništšenko

Emili aktiivsus kasvas välja õpilasesinduse tööst Parksepa Gümnaasiumis. Ta on Võru linna patrioot, volikogu liige ja noortekomisjoni esimees. Tema algatusel loodi Võrru HUUB, kuhu teised ettevõtlikud noored saaksid koonduda. Lisaks on ta läbi aastate olnud korraldajaks mitmetele teistele suursündmustele nagu Võru Kesköökoss ja gümnasistide ball.

Aasta noorte kaasaja aunimetus antakse välja vabaühendusele või isikule, kes on oma tegevustesse aktiivselt kaasanud Võru maakonna noored ning pühendanud aega noorte arendamisele ja toetamisele. Andes noortele vastutust ja uusi kogemusi edendab ta noorte aktiivset osalust kodanikuühiskonnas.

Kategooria nominendid: SA Seto Instituut, Rikka Ivvani pillilaager, Heli Kuulmets, MTÜ Spordiklubi Werro Originaal,  MTÜ FUFF, Jorgen Oras, Maarja Kallas  

 

Võru maakonna aasta mikroettevõte 2023Kirsi Talo kodumajutuse OÜ

Aasta mikroettevõtte kategooriasse esitati sel aastal enim kandidaate.  Aunimetus antakse välja konkurentsivõimelise majandustegevusega ettevõttele, milles on alla 10 töötaja ja mis on tegutsenud kauem kui 3 aastat.

2023. aasta laureaadi tiitli pälvis Kirsi Talo kodumajutuse OÜ.  Ettevõte on silma paistnud lennukate algatustega. Näiteks renoveeriti ettevõtte looja Kaidi Kerdti eesvedamisel Ulaskova tsässon. Samuti ollakse taluhoovi õuel valmis korraldama kontserte ja teatrietendusi, tutvustama leelot ja pillimängu.

Kategooria nominendid: Piece Of Bake OÜ, OÜ Leese Mahe, OÜ Puigar, ANDI INVEST OÜ, Alomer OÜ, Mooska OÜ, Pegatron OÜ, Kuustiku OÜ, Osaühing Võru Kerri,  OÜ Sisustuskoda, OÜ Powtec 

 

Võru maakonna aasta väikeettevõte 2023Võru Betoon OÜ 

Võru maakonna aasta väikeettevõte aunimetus antakse välja konkurentsivõimelise majandustegevusega ettevõttele, milles on alla 50 ja üle 10 töötaja ja mis on tegutsenud kauem kui 3 aastat. Võru Betoon OÜ on tootmisettevõte, mis on asutatud Võru maakonnas 2009. aastal. Ettevõtte põhitegevuseks on betoontoodete tootmine, müük ja nendega kaasnevad teenused.

Võru Betoon väärib tunnustust heade majandusnäitajate eest hoolimata rasketest aegadest. Ettevõtte töötajate arv on püsinud stabiilsena ning suudetud on säilitada keskmisest kõrgem töötasu. Lisaks on Võru Betoon OÜ Võru Võrkpalliklubi sponsor.

Kategooria nominendid: Haugas Transport, Osaühing Meisli, qth OÜ, Osaühing Osula Graanul, Osaühing Capra

 

Võru maakonna aasta suurettevõte 2023AS Lõuna-Eesti Haigla

Tänavu pälvis tiitli AS Lõuna-Eesti Haigla, kes suurettevõttena pakub tööd 511 inimesele. Ettevõte on silma paistnud mitmel rindel – nii enda töötajate koolitamisega, rahvusvahelise kaitse saajate tööle võtmise ja juhendamisega kui ka Tartu Tervishoiu Kõrgkooli piirkonda kutsumisega, et läbi viia kahe-aastane erialaõpe hooldajatele Võrus kohapeal.

Kategooria nominendid: OÜ Saru Lauavabrik

 

Võru maakonna aasta tööandja 2023

Võru maakonna aasta tööandja aunimetus antakse välja ettevõttele, mis on oma tegevusega oluliselt panustanud oma töötajatele heade töötingimuste ja töökeskkonna loomisele, on toetanud töötajate ühistegevusi ja heaolu. Sel aastal kategoorias aasta tööandja laureaadi tiitlit välja ei antud.

Kategooria nominendid: Võru Disainmööbel OÜ

 

Võru maakonna aasta ettevõtja 2023Kalev Piirimägi

Kalev Piirimägi  eduka ja pikaaegse juhtimise tulemusena on Võru Maakonnas ettevõte Estelaxe OÜ, mis toodab elastomeer- ja polüuretaantooteid. Rajatud on kaasaegse tehnoloogia ja tootmishoonetega firma, mida iseloomustab tööjõu stabiilsus ning tähelepanuväärne on ka juhtimisoskuste üleandmine järgmistele põlvkondadele. Praegustele keerulistele majandamisaegadele vaatamata valmis teine uus tootmishoone ja ettevõte on valmis uue majanduskasvu aegadeks. Oma panuse on andnud Kalev Piirimägi ka aktsiaselts Lapi MT rajamisse ja on jätkuvalt selle aktsionär. Ettevõte on toetanud ka kohalike ürituste läbiviimist.

Kategooria nominendid: Taivo Tuusis, Andri Needo 

 

Võru maakonna aasta Kodanike Kaasaja 2023Maarika Rosenberg

Aasta Kodanike Kaasaja aunimetus antakse ametnikule, kes panustab südamega omavalitsuse ja kodanike koostöö edendamisse, kaasab edukalt kodanikke oma valdkonna arengu planeerimisse ja oluliste otsuste tegemisse ning on loonud usaldusliku suhte ja järjepideva koostöö kohaliku kogukonnaga.

Maarika Rosenbergi kirjeldatakse kui üht tegusamat kodanikku Võrumaal. Ta on Võru valla ametnikuna aktiivne kodanike kaasaja ning on loonud oma valla kogukondadega usaldusliku suhte. Tema algatusel on ellu kutsutud hästitoimiv Võru valla MTÜ-de ümarlaud ning igasuvine ürituste sari “5 Võru valla päeva”. Ta veab eest Võru valla külade ja MTÜ-de motivatsioonireise. Targa eestvedajana ei korralda ta ise kõike ära, vaid annab õppereisi korralduse igal aastal uuele kogukonnale, mis tõstab külade ning kogukondade ühtsustunnet ning aktiivsust.

Kategooria nominendid: Britt Vahter, Võru Vallavalitsus, Saima Tell 

 

Võru maakonna aasta Vabaühendus 2023Sulbi Maarahva Selts

Sulbi Maarahva Selts on sihipäraselt ja jätkusuutlikult tegutsev vabaühendus, mis toimetab oma piirkonnas juba 27 aastat. Seltsi tegevus on koondanud Sulbi küla ja sellega piirnevate asumite elanikud ühtseks tegusaks kogukonnaks.

Seltsi lennukate ideedega juhatus kaasab piirkonna elanikke oma rohkearvulistesse ettevõtmistesse – näiteks toimuvad Seltsi eestvedamisel Sulbi kodukandipäevad, vabariigi aastapäeva matk, Sulbi liina kevadtalgud, loodud on Kärgula valla ajalooklubi. Seltsi korraldatav temaatiline jaanipidu on kogunud kuulsust kogu Lõuna-Eestis ja osalejaid on viimastel aastatel juba tuhandeid. Seltsi eestvedamisel toimub 2024. aastal juba 20-ndat korda suurejooneline Sulbi Mihklilaat.

Kategooria nominendid: MTÜ Võru Loomeselts, MTÜ Satserinna,  MTÜ Navi Külaselts,  MTÜ Vastseliina Hokiklubi, MTÜ Meremäe Jahimaja, MTÜ Hauka Veloklubi 

 

Võru maakonna aasta ettevõtlust toetav tegu 2023MTÜ Kagu-Eesti Puiduklaster

Võru maakonna aasta ettevõtlust toetava teo aunimetus antakse välja üritusele, kampaaniale või algatusele, mis on toonud kasu piirkonna ettevõtlusele/ettevõtjatele ning mis on mõjunud positiivselt maakonna mainele. Kagu-Eesti Puiduklastri roll ettevõtluse toetamisel on muljetavaldav. Tegeletakse arendustegevustega, korraldatakse messikülastusi ning aidatakse kaasa näiteks ettevõtete turundusele. Puiduklastri ja kompetentsikeskuse Tsenter koostöös viidi 2023. aastal läbi üleriigiline konverents “Puidutööstuse väljakutsed”, kus käsitleti ettevõtlusele väga olulisi teemasid.

Kategooria nominendid: MTÜ Setomaa Liit, Võru Linnavalitsus, Töötukassa Võrumaa osakond

Võru maakonna kodanikuühiskonna aasta tegu 2023Võrokõisi Kongressi kokkukutsumine

22. aprillil 2023. aastal kutsuti esimest korda kokku Vana-Võromaa rahva esinduskogu – Võrokõisi Kongress. Kongressi Asutavas Kogos töötas kaasa 30 võrokõist ja võrokeste sõpra erinevatelt elualadelt ja mitmetest Võromaa kihelkondadest. Kongressile tuli kokku 139 saadikut, kes esindasid läbi mandaatide vähemalt 2000 inimest.

Võrokõisi Kongress valis oma otsuste elluviimiseks 11-liikmelise Vanõmbide Kogo, mille peavanemaks valiti Kauksi Ülle. Vanõmbide Kogo käib koos mitu korda kuus ning teeb Vana-Võromaa keele ja kultuuri säilimise ning säästliku maakasutuse nimel koostööd nii Eesti Vabariigi Valitsuse kui kohalike organisatsioonidega.

Kategooria nominendid: Mahetoidu ühishangete võrgustik, Võru kultuuri- ja noorsootöökeskuse projekt “Terve kogukond on terved ja rõõmsad inimesed!”

 

Võru maakonna aasta kodanik 2023Katrin Roop

Katrin Roop on Mehkamaa kogukonna võtmeisik, kes on kogu hinge ja südamega oma kodukoha elu edendaja ning hoidja. Ta on mitmete Mõniste piirkonnas toimetavate vabaühenduste liige ja aktiivne projektijuht. Tema eestvedamisel on loodud Mõniste lastemänguväljak, renoveeritud noortekeskuse hoone ning korrastatud Karisöödi parki. Tänu tema initsiatiivile on toimunud Mehkamaal palju sealsete elanike jaoks olulisi sündmusi, näiteks Avatud Mehkamaa kodukandipäev, jaanipäev, Muinastulede öö, Mehkamaa spordipäev ja Koemetsa külade päev.

Katrin on kõikide nende sündmuste usin eestvedaja, kaasates korraldusse kümneid ja kümneid piirkonna elanikke kõigist eagruppidest. Katrini tegemised on aidanud kaasa Võru maakonna äärealal kodanikuaktiivsuse ja ühiskonna sidususe suurenemisele, kogukonna ettevõtlikkuse kasvule ning paikkondliku identiteedi tugevnemisele.

Kategooria nominendid: Eve Breidaks, Marit Külv, Raigo Inno, Urmas Juhkam, Eda Veeroja, Mariliis Raidma, Kaja Kesküla, Andreas Põld ja Elviira Põld, Riina Kütt, Piret Kase 

 

Tunnustamise eesmärk

Võru maakonna aasta ettevõtjate aunimetuste väljaandmise eesmärk on avaldada tunnustust Võru maakonnas tegutsevatele tublidele ettevõtjatele ja ettevõtetele ning ettevõtlust toetavatele algatustele, tuues eeskujuks ja väärtustades ühiskonnas ettevõtlust ja ettevõtlikkust.

Võru maakonna kodanikuühiskonna tunnustamisega tõstame esile ja võimestame tegusaid inimesi ja vabaühendusi, kes oma ühiskondliku tegevusega on olnud eeskujuks ning andnud suure panuse Võru maakonna arengusse.