Võru maakonnas on HPV kodutesti võimalik kätte saada ka apteegist!

TAI ja Tervisekassa jätkavad 2023. ja 2024. aastal inimese papilloomi-viiruse (HPV) kodutesti pakkumist emakaelavähi sõeluuringus. Projekt on ellu kutsutud eesmärgiga tagada kodutesti kättesaadavus ja selle testimisviisi pakkumise järjepidevus emakakaelavähi sõeluuringus.

Sellest sügisest on võimalus HPV kodutesti emakakaelavähi ennetamiseks hankida ka Võru maakonna apteekidest*.

Emakakaelavähk on haigus, mida saab ennetada õigeaegse HPV vastase vaktsineerimise ja regulaarse sõeluuringu abil. Eestis haigestub igal aastal emakakaelavähki umbes 150 naist ja selle tõttu sureb umbes 60 naist aastas.

2023. a septembri jooksul alustas Tervise Arengu Instituut kodutestide pakkumist viie maakonna apteekides, sealhulgas Võru maakonnas. Projektis osalevad Benu, Südameapteegi, Euroapteegi ja Apotheka apteegid. Projektis osalevate Võru maakonna apteekide nimekiri*:

Projektis osalevast apteegist on kodutesti võimalik saada kõigil sel aastal emakakaelavähi sihtrühma kuuluvatel naistel, sõltumata elukohast. Kodutesti apteegist kättesaamiseks on vaja isikut tõendavat dokumenti.

NB! Sõeluuringul osalemiseks ei pea jääma ootama personaalset kutset.

Kodutest on võimalik tellida ka veebipõhisest tellimiskeskkonnast. Kodutesti tellimiseks on tellimiskeskkonnas vaja tuvastada end ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga. Saate kodutesti kättesaamiseks valida sobiva postitusviisi ja saata proovi hiljem analüüsimisele tasuta. Kodutestikomplekt postitatakse hiljemalt 10 tööpäeva jooksul pärast tellimuse tegemist

Keda ootame osalema?

2023. aasta augustist on sel aastal emakakaelavähi sihtrühma kuuluvatel naistel, kes pole veel jõudnud sõeluuringus osaleda, võimalus valida, kas osaleda sõeluuringus tavapärasel moel kliinikus või teha kodutest. 2024. aastal on kodutest sihtrühmale kättesaadav alates aasta algusest kogu sõeluuringuaasta vältel.

Emakakaelavähi sõeluuringule oodatakse 30–65-aastaseid ravikindlustatud ja ravikindlustuseta naisi iga viie aasta järel.

2023. aastal on sõeluuringule oodatud naised sünniaastaga 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, 1993.

2024. aastal on sõeluuringule oodatud naised sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989, 1994.

Sõeluuringule on oodatud ka need naised, kellel on emakas osaliselt või täielikult eemaldatud (hüsterektoomia). HPV testi (sh kodutesti) on võimalik teha ka emaka puudumise korral.

Täpsem info: HPV kodutesti juurutamine riiklikus emakakaelavähi sõeluuringus | Tervise Arengu Instituut (tai.ee)

Statistikat

2022. aasta II poolaastal pakuti 53 000 emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma kuuluvale naisele, kel oli uuring tegemata, võimalust valida, kas teha inimese papilloomiviiruse (HPV) test kliinikus või kodus. Kodutesti said soovijad tellida internetipõhisest tellimiskeskkonnast, proovivõtukomplekt saadeti vastavalt tellija soovile postiga koju või pakiautomaati.

TAI esialgsed andmed näitavad, et 2022.a oli sõeluuringu osalusmäär 54%, mis eelneva aastaga võrreldes oli 3% võrra kõrgem. Enim kasvas osalusmäär Võrumaal (7% võrra).

Täpsem info: Üha enam naisi valib emakakaelavähi sõeluuringus osalemiseks kodutesti | Tervise Arengu Instituut (tai.ee)