Võru maakonna aasta ema 2023 on Signe Hellamaa

Võru maakonna aasta ema tiitel anti sel aastal Antsla vallas elavale suurpere emale Signe Hellamaale, kes on ema kaheksale lapsele ja vanaema 21 lapselapsele. Tänukirja pälvisid veel 11 Võru maakonna tubli ema.

Võru maakonna aasta ema tiitel anti sel aastal Antsla vallas elavale suurpere emale Signe Hellamaale, kes on ema kaheksale lapsele ja vanaema 21 lapselapsele. Tänukirja pälvisid veel 11 Võru maakonna tubli ema.

Tänasel emadepäeval tähtsat tiitlit kandvale Signe Hellamaale, jagub perel kiidusõnu. Lähedaste sõnul on ta külalislahke, hooliv, abivalmis, toetav, kogukonna abivajajaid märkav ja abistav ning alati valmis kuulama ja hingehoidlikult toetama. Ta on olnud alati ettevõtlik ja töökas.

Foto: Aigar Nagel

Laste sõnul pole ühtegi sünnipäeva ega tähtpäeva kui ema ei küpseta kooki ja laud on alati hea paremaga kaetud. Armastuse töö vastu on ta leidnud läbi Antsla EKB Koguduse, olles seal sotsiaaltöö valdkonnas humanitaarabi jagaja. Tal jätkub head energiat, lennukaid ideid, mis julgustab nii tema enda lapsi kui ka paljusid teisi tema ümber. Peres kasvab mitu põlvkonda muusikat armastavat ja musikaalseid liikmeid, kes on üles astunud Hellamaade pereansamblina.

“Lapselapsed kutsuvad tema kodu kui “vanaema lasteaed”, kuhu nüüd laste enda lapsed kokku käivad, sest tänu sellele, et lastel on selline vanaema, on lapsed saanud lõpetada oma koolid ja on saanud head haridused, et oma elus edukalt hakkama saada,” olid lapsed oma ema kirjelduseks öelnud. Lapsed mõistavad, et emale pole see oma tööde ja tegemiste kõrvalt kerge olnud.

Tänavu esitati Võru maakonna aasta ema tiitlile 12  kandidaati.

Aasta ema 2023 tiitli ja tänukirjad andsid üle Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots ja Võru maakonna aasta isa 2022 Kalvi Kõva eile Võru Kandles toimunud emadepäeva kontserdil “See vaid kes hoolib”. Hetke tähistamiseks kinkis Võru Coop tunnustatud emadele tordi. Tänavu esitati Võru maakonna aasta ema tiitlile 12  kandidaati.

Emadepäeva puhul tublide emade märkamine ja tunnustamine on Võru maakonnas iga-aastase traditsioon. Konkursi aasta ema tunnustamiseks kuulutab välja Võrumaa Arenduskeskus koostöös Võru maakonna omavalitustega.

Võru maakonn Aasta ema aunimetust on Võrumaal välja antud aastast 2002. Varasemalt on aasta ema tiitli pälvinud Ulvi Toomik, Tiia Must, Ene Laube, Hille Saarepuu, Kaja Klooren, Mirjam Dremljuga, Ülle Mõttus, Reet Kangro, Laine Värnik, Klarika Hirv, Katrin Parv, Airi Grossberg, Anneli Hollas, Inge Järvpõld, Tiiu Must, Janyka Vellak, Jane Soe, Marju Parv, Mai Kurrikoff, Katrin Roop. Eelmisel aastal pälvis tiitli Helve Einla.

Foto: Aigar Nagel

Tänukirjad pälvisid:

Aigi Musto on toetav, energiline ja lõbus kolme lapse ema ja kahe lapse vanaema, kes elab Võru linnas. Ta on alati olemas, kui on vaja täide viia mõni idee või otsid lihtsalt kedagi, kes kuulaks. Ta on üles töötanud oma elu ja karjääri, olles seejuures siiski super ema ja aktiivne ka väljaspool kodu. Koorilaul, regionaalpoliitika, mälumängud, erinevatest Võru linna üritustest osavõtt ja teised vabatahtlikud tegevused on miski, mis ei mahu täielikult just iga inimese argipäeva, aga tema omasse jääks justkui aega veel ülegi. Selle aja täidab ta olles vanaema kahele lapselapsele.

Angela Udras on Võru linnas elav kahe lapse ema. Ta on abivalmis, naerupall, töökas, jutukas, julge, talle meeldib näidelda ning teda jagub ka teistele. Siiski on lapsed talle kõige tähtsamad. Tema laste sõnul on ta kõige abivalmim ema keda soovida. Lapsed usuvad, et ema teeks ükskõik mida, et neil kõik olemas oleks.

Consuelo Laanemäe Räim on särav naine, abikaasa ja ema. Tema päevades tundub olevat rohkem kui 24 tundi, sest ta teeb palju ja jõuab palju. Ta on kahe toreda ja tubli lapse ema. Oma igapäevatoimetustes on ta kaasav ja hooliv. Ta seab endale kõrgeid eesmärke ning liigub siis kindlalt nende täitmise suunas. Oma raske igapäevatöö, uurija ameti kõrvalt on ta suutnud oma perele edukalt toeks ja eeskujuks olla ning olla oma lastele maailma parim ema.

Ere Liivoja on alati rõõmsameelne, abivalmis ja toetav. Ta teeb kõik, et tema lähedastel oleks hea. Ta on väga hea söögivalmistaja – kõik tema valmistatud hoidised on imemaitsvad. Oma tegemistes on ta väga kohusetundlik. Lisaks kokkamisele on tema hobiks veel metsas käimine, kuhu võtab alati kaasa ka lapselapsi, et õpetada neile, milliseid metsasaadusi võib korjata ning mida mitte. Ta on viie lapse ema ning vanaema üheteistkümnele lapselapsele. Vähe sellest, et ta on oma lastele parim vanaema, tunnevad ka teised lapsed, et tegemist on imelise inimesega, sest igal üritusel, kus on veel väikseid lapsi, tulevad lapsed just tema juurde ja soovivad sülle või kutsuvad mängima.

Eve Kirs elab Võru vallas ja üles kasvatanud kaks tublit poega, kes on väga hästi kasvatatud, viisakad, korralikud, arukad ja tublid. Mõlemad pojad on olnud klassi parimad õpilased. Ta on aastaid olnud mudilastele tantsuõpetajaks ning käinud nendega igal aastal Koolitantsul. Ise tantsib ta naiste grupis, mis võtab alati osa võimlemis- ja tantsupidudest. Ta on väga sportlik ja armastab liikumist. Ta on väga ettevõtlik ning oskab rõõmustada kõikide ja kõigi saavutuste üle.

Helen Metsma elab Võru vallas ja tal on 4 last. Ta on andnud oma lastele piisavalt vabadust maailma avastada, oma vigu teha ja neist õppida. Ta on alati olemas ning avatud suhtleja, kes suudab kontakti luua igaühega, seda on ta ka oma lastele edasi andnud. Lisaks on Metsma vanaema. Vanaemana on ta aktiivne ja tore – tegevusi, käimisi ja kommi jagub lõputult. Ta on alati oma laste jaoks olemas ning innustab neid sõnadega „kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab“.

Helgi Kuusik on ema ja vanaemana erakordselt särav ja elurõõmus, sooja südame ja avatud hingega. Tal on kaks tütart ning neli toredat, aktiivset ja sportlikku lapselast. Kuusik elab Võru vallas. Ta armastab käsitööd, loodust, inimeste elu eest hoolitsemist – ta on alati ümbritsenud ennast iluga. Ta on rajanud imeilusa roosiaia ning andnud inspiratsiooni tütre Emmaroosi riidebrändi loomisel. Kündja Külaseltsi vanaemana on ta küla süda ja hing. Tema lennukad mõtted, pannkoogid ja aktiivne tegutsemine on loonud Kõo külla toreda ja aktiivse külakeskuse. Ta on ka super kokk.

Kaija Märdin elab Võru linnas ja on viie lapse ema. Ta on elukutselt arst ja töötab Lõuna- Eesti Haigla õendusravi osakonnas arstina ning ei jäta hätta ühtki abivajajat. Koos abikaasa rajavad nad oma maakodu, väärtustavad elu maal ja oma kogukonda. Ta on suurepärane näide kaasaegsest, tegusast ja armastavast noorest emast, abikaasast ja arstist.

Laivi Hillep on elanud kogu elu Võrumaal, täna elab ta Võru vallas ning on üles kasvatanud kolm las, kes on hinnatud oma töös ja on heaks eeskujuks ka väljaspool pereringi. Ta on läbi elu olnud elurõõmus ja aktiivne inimene, teinud nooruses tarmukalt rahvatantsu, laulnud kooris, seda pisikut edasi andnud ka oma lastele. Hetkel püüab nii palju kui vähegi võimalik maal elades laste vastuseisust hoolimata kasvatada põllul, kasvõi enda tarbeks kartulit, porgandit jmt taimi. Ilumeel paneb ta lilli istutama.

Ludmilla Juur on hoolas ja abivalmis Võru vallas elav ema. Ta soovib alati teisi aidata ja olemas olla. Talle valmistavad suurt rõõmu tema lapselapsed ning tema kodus peetavad kanad ja kaks ulakat koera. Ta on alati hingega asjade juures ning annab endast kõik ja rohkemgi veel, et asjad sujuksid, õnnestuksid ja oleksid korras. Ta on kiire ja korralik ning viib alati alustatu lõpule, olgu see kasvõi vara hommikul või õhtul hilja. Ta on nelja lapse ema ning kokku on tal seitse aktiivset ja rõõmsameelset lapselast – uhke varandus.

Merle Vaab  on suure südamega, äärmiselt empaatiline ja taktitundeline inimene, kelle peale võib alati ja igas olukorras kindel olla. Ta on väga hea kuulaja. Teda sütitavad põnevate ürituste korraldamine ja erinevad loomingulised väljakutsed. Kõik, mis ta ette võtab, teeb alati suure pühendumuse ja põhjalikkusega ning üllatab alati omanäoliste mõtete ja lahendustega. Kõige selle juures on ta väga tagasihoidlik, jäädes ise pigem taustale või kaamera taha, sest tema üheks suureks kireks on ka fotograafia. Ta on üles kasvatanud kolm tubli last, sealhulgas on ta pakkunud kodu ühele kasulapsele. Kõik lapsed on leidnud oma erialad ja rajad, millel nad edukalt astuvad.