Võru ja Seto noored peavad festivali – I Võro-Seto NoorteFEST 3.-4. septembril Varstus

Varstu Kultuurikeskus täitub 3.-4. septembril noorte võrokeste ja setodega, sest toimub maailma esimene Võro-Seto NoorteFEST. Festivali programm on kirju – kontserdid, töötoad ja arvamushommik. Lisaks võru ja seto juurtega noortele ei puudu esinejate seast ka väliskülalised.

Võru ja seto noored on oodatud kooli algust tähistama Rõuge valla kõige suurema siselavaga Varstu kultuurikeskusesse. Reedel alustab festival orienteerumisega ja töötubadega, õhtul saab kuulda kuut muusikakollektiivi ja südaöösel jätkub programm öökinoga. Laupäeva hommikul on oodatud kõik soovijad liituma läbi Zoom-keskkonna Arvamushommikuga, mida veavad eest Kääpa põhikooli üheksandik Eliisabet Raju ning laulev näitleja Inga Lunge.

Idee autor, Rõuge valla kahte kultuuripesa (Mõniste Rahvamaja ja Varstu Kultuurikeskus) eest vedav Kadri G Laube on põnevil, sest nii mastaapset ja mitmel tasandil toimuvat sündmust Varstust pärit Laube mäletamist mööda Varstus varem korraldatud ei ole. “On oluline, et meie noored oleksid teadlikud ning oskaksid väärtustada seda, et Võru maakonnas toimetavad kaks nii eriilmelist rahvust, kaks keelelt veidi sarnast, kuid kultuurilt totaalselt erinevat kogukonda,” lisab Laube.

Programmi tekkimiseks oli väga oluline panus Võru maakonna noortel ning kultuuri- ja noorsootöötajatel. Koroonatingimustes kutsus Võrumaa Arenduskeskuse kultuurispetsialist Kristi Vals kultuuritöötajaid kord nädalas Zoomi koosolekutele. Seal sai idee positiivse tagasiside ning kuna Võrumaa Arenduskeskuse jaoks on oluline kahe kultuuriruumi tähtsustamine ja esile toomine, siis on esimese festivali eestvedamine jäänudki Võrumaa Arenduskeskuse ja Varstu Kultuurikeskuse korraldada.

Laube sõnul peaks programmist igaüks omale meelepärast leidma: “Selge on see, et kõik Võru maakonnas tegutsevad artistid esimesele festivalile ei mahu. Ideeks on, et järgmisel aastal kohtuvad noored juba järgmises kohas ja programm muutub ju iga aastaga just nii, nagu nooredki.”

Festivali teine peakorraldaja Kristi Vals soovib, et noored leiaksid tee Varstusse, võtaksid aja suhtluseks ja kohtumisteks: “Iga päevaga, mis oleme omaette, kaugeneme üksteisest. Sotsiaalsete oskuste arendamine ja vaimse tervise hoidmine võiksid olla need märksõnad, mis täiskasvanutena oma noorte suunamisel võiksid kuklas kõlada.”

Arvamushommiku eestvedaja, Kääpa Kooli üheksandik Eliisabet Raju näeb tänases väljakutseid pakkuvas olukorras võimalusi: “Tänu 21. sajandi privileegidele toob Arvamushommik kokku üle terve maailma resideeruvad Võro- ja Setomaa juurtega noored kogenud tegijad, kes inspireerivad oma lugude ja põnevate vaatenurkadega meie festivalil osalejaid. Hea on see, et Arvamushommik on jälgitav igast maailmanurgast.” Teistest erinemise, oma tee ja kultuuri leidmise üle arutavad Kerli Kirch Schneider, Katre Kirch Worth, Anna Hints, Egert Kanep, Sandra Raju, Evelin Leima ja Markus Truup.

 

Kava ja piletid: https://fienta.com/et/vorosetonoortefest

Programm:

3. september 2021
14:00 Lükkame festari käima! – kultuurikeskuse ees
14:30-16:30 Orienteerumis-pärastlõuna “Vaatame Varstusse!”- OK Võru, Sixten Sild
16:00 Tänavakunsti töötuba – Kertu Reva
17:00 Teatritöötuba “Improviseerides vabaks” – Merilin Kirbits
18:00 Djembe-tsõõr – Reigo Ahven

Õhtune programm (kuni südaööni jälgitav FB-LIVE vahendusel)
19:00 tervitavad Võrumaa Arenduskeskuse juht Tiit Toots, Rõuge vallavanem Rein Loik. Õhtut juhib Reigo Ahven.
* Viiuli-kitarriduo Elizabeth Davidson-Blythe & Daniel Quayle (USA/Man)
* Abba hitid – Võru Gümnaasiumi noored
* Andreas Pall
* Kraavijämm
* Klubi-karmoška – Toomas Valk
* ans. Drift
* öökino “Virago”, “Jää”

4. september 2021
11:00-13:00 Arvamushommik “Kirriv ilm – puult ja vasta”. Modereerivad Inga Lunge ja Eliisabet Raju.

Lisainfo: Kadri G Laube, tel 511 7348, varstukultuurikeskus@rauge.ee
või
Kristi Vals, kultuurispetsialist, SA Võrumaa Arenduskeskus, tel 5912 9200, e-post: kristi.vals@vorumaa.ee