Eile, 27. märtsil külastas Võrumaa Arenduskeskuse, Võru linnavalitsuse ning läinud aastal Vunki Mano loometalgutel osalenute esindus Tallinnas Telliskivi loomelinnakus asuvat ainulaadset prototüüpimis- ja leiutamislaborit Vivita, et tutvuda nende tegemistega ning uurida võimalikke koostöökohti.
„Võrumaa Arenduskeskus teeb Vivitaga esmakordselt koostööd selle õppeaasta algusest, kus maakonnast kümne põhikooli 5.-8. klassi õpilased läbivad programmi „Ideest prototüübini“, kuid tulevikus võiks sellised võimalused olla ka meile lähemal kättesaadavad,“ selgitas noorte ettevõtlikkuse projektijuht Kadi Kaur. „Mul on hea meel, et Võru linnavalitsus on siiralt huvitatud laste ja noorte heaolust ning et saame üheskoos uurida, kuidas tuua loovat lähenemist ja kanda lapsest ja noorest lähtuvat mõtteviisi senisest enam ka meie maakonda,“ lisas Kaur.
Päeva algul andis Vivita partnerlussuhete juht Sigrid Kägi ülevaate leiutamislaborist: tegemist on haridusinnovatsiooni algatusega, kus puudub õppekava ja traditsioonilises mõistes ka õpetajad ning 9-18 aastased lapsed ja noored saavad oma projekte algatada ja neid erinevate käeliste tegevuste kaudu ellu viia. Täiskasvanutel ehk mentoritel on ainult toetav ja inspireeriv roll. „Siin laboris saavad lapsed ja noored ise vabalt katsetada erinevaid alasid, alustades 3D printimisest ja puutööst, lõpetades õmblemise ja plasti ümbertöötlemisega ning eksimine on protsessi normaalne osa,“ märkis Kägi, tutvustades ilmeka näitena üht valminud prototüüpi, mille taga noore idee sulatada oma vanad plastist mänguasjad, et neist uusi valmistada. „Mentorid küsivad õigeid küsimusi, et aidata lapsel oma idee paika saada ja lahendusi prototüüpida,“ lisas ta.
Päeva teises pooles viis Vivita tootedisainer ja tegevuste juhendaja Joonas Riisalu osalejatele läbi praktilise töötoa, kus esmalt sõnastati väljakutse: Võru – linn, kus noored tahavad olla ja tegutseda. Mis on hetkel Võru noorte probleemid? Seejärel asusid viieliikmelised grupid disainsprindi käigus sõnastama probleemi, pakkuma lahendusi ning mõtlema tüüpilisele kasutajale, kellele lahendus on suunatud. Kõikide gruppide ühistööst jäi kõlama jagatud arusaam, et maakonna noortele oleks vaja luua rohkem võimalusi katsetamiseks, eksimiseks ja leiutamiseks, neid senisest enam otsustusprotsessidesse kaasata ning ise lahendusi välja töötama julgustada.
Päeva lõpus uuriti võimalusi, kuidas Vivita labori kogemusi ning töötubasid saaks rohkem ka Võru noortele tutvustada, samuti kas leiutamislabori tegevusi oleks tulevikus võimalik integreerida ka Võru linna rajatava kogukonnakeskuse tegemistesse.
Õppereisi rahastas Võrumaa Partnerluskogu