Võrumaa Arenduskeskus kutsus 2025. aasta kevadel Kagu-Eesti lapsevanemaid osalema uuringus, et paremini mõista perede vajadusi ja ootusi vanemahariduse koolituste, info liikumise ja võrgustike osas, kogutud andmete põhjal on valminud lapsevanemate vajaduste uuringu raport.
Uuringu eesmärk oli kaardistada Kagu-Eesti perede vajadusi ja ootusi seoses vanemahariduse, info liikumise ja koostöövõrgustikega. Selle kaudu saab kujundada lapsevanematele veelgi paremaid toetavaid teenuseid ja õppimisvõimalusi. Andmete kogumiseks vajaliku küsimustiku jõudmiseks sihtrühmani panustasid aktiivselt haridusasutused, arendusorganisatsioonid, kohalikud omavalitsused, vabaühendused ning piirkonna lapsevanemad.
Uuringus osales 266 lapsevanemat Põlva, Võru ja Valga maakonnast perioodil 2025. aasta aprill-mai. Osalenutest enamus olid emad (95,9%) ning valdav osa (88,3%) Võru maakonnast. Uuring andis detailse ülevaate just selle piirkonna perede olukorrast ja toetas edasiste teenuste kavandamist.
Uuring tõi esile, et lapsevanemad vajavad tuge, usaldusväärset teavet ja võimalusi oma vanemlike teadmiste ja oskuste arendamiseks. Neid tuleb pakkuda paindlikult, süsteemselt ja kogukondlikult, eriti oluline on pöörata tähelepanu üksikvanemate vajadustele. Vanemahariduse arendamisel on võtmetähtsusega mitmekesised koolitusviisid (kontaktkoolitused, veebikoolitused), et toetada võimalikud paljude erinevate perede vajadusi. Terviklik ja kaasav lähenemine loob tugeva aluse perede toetamiseks, laste heaolu parandamiseks ning Kagu-Eesti kogukondade jõustamiseks.
Uuring näitas, et lapse kasvatamine ei ole üksikisiku ülesanne, vaid nõuab kogukondlikku tuge ja tasakaalu töö- ja pereelu vahel. Vanemad ei otsi üksnes rahalist abi, vaid vajavad emotsionaalset mõistmist, infot ja kindlustunnet. Lastevanemate koolitusvajadus on kõrge – enim soovitakse teadmisi lapse kuulamisest, õpimotivatsiooni toetamisest ja sotsiaal-emotsionaalse arengu mõistmisest. Koolitusvormidest eelistatakse mitmekesiseid ja paindlikke lahendusi, veebikeskkonnas osalemist, järele vaadatavaid koolitusi või hübriidi. Vanemad on valmis õppima, kuid vajavad selleks sobivat formaati ja koolituste kättesaadavust.
Uuring viidi ellu SA Võrumaa Arenduskeskuse projekti „Vanemlust toetav kiirendi“ raames, mida toetatakse RES.7.3 Riigieelarvelised toetused vahenditest. Andmete baasil analüüsi ning kokkuvõtva raporti koostasid Küllike Hein, Kerli Kõiv ja Tiina Jaanimägi.
Loe siit Kagu-Eesti lapsevanemate vajaduste uuringu raportit
Projekti “Vanemlust toetav kiirendi” rahastatakse Sotsiaalministeeriumi strateegilise partnerluse 01.01.2025-31.12.2026 raames Sotsiaalministeeriumi, SA Võrumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Ra Stuudio poolt.