Üle 1300 Võru maakonna inimese alustas sel nädalal XIII noorte laulu- ja tantsupeo “Püha on maa” teekonda

Noorte segakooride proov Võru Gümnaasiumis. Foto: Kristi Vals

Teisipäeval, 24. jaanuaril algasid meie maakonna XIII noorte laulu- ja tantsupeo “Püha on maa” laulukooride eelproovid.

Meie seitsme Võru maakonna mudilaskooride esindus ja koorijuhid sõitsid eile hommikul esimesse ühisesse eelproovi Vanemuise Kontserdimajja, et laulda koos Lõuna – Eesti mudilaskooridega. Lõuna ajal kogunesid meie maakonna kolm noorte segakoori Võru Gümnaasiumi aulasse ning avapaugu sai I noorte segakooride eelproov.

„See oli imeilus hetk, kui kõik mudilased esimese lauluna laulsid Ülo Vinteri “Kodulaulu”,“ ütles Võru maakonna XIII noorte laulu- ja tantsupeo kuraator Kristi Vals. Tema sõnul algas XIII noorte laulu – ja tantsupeo teekond juba eelmisel aastal, kui meie kollektiivide juhid osalesid „Terepäevadel“, kus noortepeo loominguline meeskond tutvustas peo repertuaari, mida ka üheskoos õpiti. Kuraatorite kohtumised algasid veelgi varem. 

„Võimas noortevägi ja lauluhääl, mis aula vallutas, kui saaks seda tunnet sõnadesse panna,“ütles Vals, “Aitäh meie kollektiivijuhtidele, kes te teete imelist tööd meie laste – ja noortega!” lisas ta.

Võru maakonna kuraator kutsub üles hoida ja toetada meie maakonna noorte kollektiive teel noorte laulu- ja tantsupeo poole. Kristi Vals: “Pikk teekond on veel ees, palju proove ja lõpuks veel ka ülevaatus, kus selgub lõplik kollektiivide arv, kes sel aastal Võru maakonda esindama läheb.” Ta lisas: “Soovin väga, et me hoiaksime sidet meie kollektiividega ja kollektiivijuhtidega, tunneksime huvi, kuidas neil läheb ja püüame neid igakülgselt sel teekonnal toetada.”

Suur roll on peo toimumisel ka lapsevanematel. Kristi Vals selgitas, et lasterühmadele oodatakse abilistena peole kaasa ka saatjaid, kes on toeks kollektiivijuhile peo-eelsel nädalal ja peo ajal. 

“Olen ise olnud sellest rollis ja väga soovitan seda kogemust ka teistele, eriti kui sinu enda lapsed osalevad,” kutsub Vals lapsevanemaid üles osalema. Tema sõnul on selles kogemuses palju erilist: “Armas on vaadata meie laste vahetut olemist ja püüdluseid osaleda pikkades proovides ja õhtuti veeta koolimajades lõbusat aega, kes jaksavad saavad vabal ajal lastega külastada Tallinnas ka loomaaeda või mõnd teist laste jaoks huvitavat paika. Hea on olla seeläbi ka enda lapsele heaks eeskujuks ja suunanäitajaks,”ütles ta. 

Sel pühapäeval alustavad eelproovidega ka Võru maakonna pererühmad, järgmisel nädalal poistekoorid, rahvamuusikud ja tantsurühmad. Rahvamuusikutele ja sümfooniaorkestritele toimuvad ühised proovid Tartus.

Paralleelselt aga oleme kokku pannud tehnilise toimkonna, kes siit poolt toetavad meie maakonda peo-eelsel nädalal Tallinnas, rongkäigul ja peo ajal.

Igal liigil on kaks eelproovi, esimesed eelproovid toimuvad veebruaris ja märtsis ja teised eelproovid peale neid, eelproovidega lõpetame meie maakonnas mai alguses. Peale teist eelproovi selgub ka, kes meie maakonnast suurele peole pääsevad.

Sel aastal toimub ka Võru maakonna laulu – ja tantsupidu „Võta aigu…“

“Meie maakonna kollektiividejuhid on soovinud, et hoiame elus ka meie oma maakonna iga-aastast laulu – ja tantsupidu,mis on suurepärane väljund meie ühiseks loomingu väljenduseks,”ütles Vals. “Saame üks kord aastas kokku Kubija lauluväljakul, et nautida ühiselt kokku pandud ja õpitud laule, tantse ja tunneme rõõmu ühistest saavutustest,” lisas ta.

Ka sel aastal toimub Võru maakonna laulu – ja tantsupidu „Võta aigu…“. Pidu toimub 20. mail Kubija lauluväljakul. Peo pealavastaja on Tea Kõrs, muusikaline juht Signe Rõõmus, peol on eraldi ka seto kultuuriruumi ja folklooriplokk. Peol esitatakse ka noorte laulu – ja tantsupeo repertuaari.

Meie maakonnast pürgivad XIII noorte laulu- ja tantsupeole üle 1300 osaleja. Nende seas: 

Laulupeole: 7 mudilaskoori, 8 lastekoori, 5 poistekoori, 1 neidudekoor, 3 segakoori ja üks sümfooniaorkester. Kokku 28 kollektiivi, 870 osalejat ja 18 kollektiivijuhti.

Tantsupeole: Kaks 2.-3. klassi segarühma, üks 5.-6. klassi segarühm, üks 7.-9. klassi segarühm, üks neiduderühm, 2 noorterühma, 6 pererühma, 13 võimlejate rühma. Kokku 25 kollektiivi, 393 tantsijat ja 15 kollektiivijuhti.

Rahvamuusika peole: 6 kollektiivi, 71 osalejaga ja 12 kollektiivijuhti.

Kokku: 59 kollektiivi, üle 1300 osaleja. Kristi Vals selgitab, et see arv võib veel siiski muutuda: “Võrreldes oktoobriga, kui läks lukku laulu – ja tantsupeole registreerimise tähtaeg, oli peole registreeritud meie maakonnast 66 kollektiivi, alles on jäänud tänaseks 59. Loodame, et see nii ka jääb. Peamiseks muredeks, miks kollektiivid loobuvad on vähene osalejate arv kollektiivides aga ka kollektiivijuhtide suur koormus. See probleem on üle Eesti.”

Info ja kuupäevad: 

XIII noorte laulu- ja tantsupidu toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023             

XIII noorte laulupeo kontsert toimub 2. juulil 2023.                      

XIII noorte tantsupeo etendused toimuvad 30. juunil ja 1. juulil 2023.             

XIII noortepeo rahvamuusikute kontsert toimub 1. juulil 2023.  

Piletid on juba müügis. 

Hetki esimestest proovidest:

Fotod Kristi Vals