Toimus seminar “Märka mäluhäirega inimest.”

„Iga inimese mälu on tema isiklik kirjandus.“- Aldous Huxley, inglise kirjanik

Dementsuse Kompetentsikeskus ja Võrumaa Arenduskeskus korraldasid täna seminari “Märka mäluhäirega inimest.”

Sageli seostatakse vanust ja dementsust omavahel. Tuleb rõhutada, et vananemine on loomulik protsess, kuid dementsus ei ole vananemisega kaasnev paratamatus, vaid siiski haigus.

Võrumaa Arenduskeskus on vaimse tervise häiretega eakatele ja nende lähedastele suunatud projekti VESTA juhtpartner. Projekti eesmärgiks on vaimse tervise häiretega eakatele suunatud hoolekandeteenuste arendamine Võru maakonnas. Projektist andsid ülevaate Merilyn Viin ja Triinu Õispuu.

Seminaril osalejad said osa emotsionaalsest ettekandest, mis käsitles mäluhäirega inimese lähedase kogemust ja isiklikku puudutust selle haigusega.

Dementsuse Kompetentsikeskus tutvustas, kuidas ära tunda inimest, kellel võib olla dementsus ning milline võib olla sageli dementsusega inimese teekond.

Lisaks toimus mälutreeningu näidistreening, milles sai häid praktilisi nippe, kuidas midagi meelde jätta ning kuidas aju aktiivsema hoida. Juhtub ju ikka, et kipume unustama PIN-koode, salasõnu. Vahel ei tea ka seda, kuhu viimati prillid, võtmed, või näiteks telekapuldi panime. Seda saab panna loomuliku unustamise arvele, mis tuleneb kiirest elutempost või muudest -faktoritest. Tavapäraselt tuleme unustamisega toime, kuna leiame mooduse, kuidas kadunud andmed mälus taastada. Ohukohaks on aga see, kui mäluhäired hakkavad segama igapäevast elu, kui inimene jääb kinni oma kaotatud asjade otsingutesse.

Samuti jagati infot Dementsuse Sõprade grupi kohta ning soovijad said astuda “Dementsuse Sõprade” liikmeks.

Aitäh osalejatele ja kaasamõtlejatele!