Lapsed ja omakultuur

Projekti eesmärk on kasvatada Vana-Võromaa ja Setomaa laste ning noorte teadlikkust kohalikust keelest ja kultuurist.

Üldinfo

Projekti nimi: Lapsed ja omakultuur (Surrounded by Heritage – “Contemporary and innovative heritage culture teaching solution for municipal schools and kindergartens”)

Periood: september 2024 – detsember 2026

Rahastaja: Interreg VI-A Eesti-Läti programm 2021-2027   

Lühikirjeldus

Projekti eesmärk on kasvatada Vana-Võromaa ja Setomaa laste ning noorte teadlikkust kohalikust keelest ja kultuurist. Eesmärgi täitmiseks on vajalik suurendada kohaliku keele ning kultuuri nähtavust ja kuuldavust haridusasutustes. Igapäevase õpikeskkonna rikastamine omakultuuri ja kohaliku keelega võimaldab noori siduda pärandkultuuriga loomulikul moel ning ilma lisanduvate ainetundideta.

Taotlejad ja partnerid

Projekti viivad ellu Võrumaa Arenduskeskus (juhtivpartner), Võro Instituut, Seto Instituut, Aluksne vald, Kuldiga vald, Suiti Kultuuripärandi Fond

Tegevused

Kasutades parimaid kaasaegseid teadmisi ruumist kui inimese heaolu ja õppimise mõjutajast, kujundatakse olemasolev füüsiline õpikeskkond kohalikku pärandkultuuri kajastavaks ja edendavaks. Koostöös Läti partneritega luuakse nelja kultuuriruumi peale ühine strateegia kohaliku pärandkultuuri toomiseks haridusasutustesse ja piloteeritakse strateegia toimimist 7 koolis ja 7 lasteaias (üks kool ja üks lasteaed igast osalevast omavalitsusest). Projekt algab hetkeolukorra kaardistamisega ning lõpeb piloteerimise mõju analüüsiga. Projekti lõpusündmuseks on 2026. aasta lõpus Vana-Võromaa ja Setomaa ühine haridusfoorum ning maakondliku “Uma leppe” sõlmimine. Foorumil jagatakse parimaid praktikaid teiste haridusasutustega ning planeeritakse lahenduste laiemat rakendamist vana-võromaa ja seto kultuuriruumis. 

Kontakt

Meel Valk, meel.valk@vorumaa.ee, +372 5251 750

Logod