Koosloome programm Loov Võru maakond

Käesoleva projekti raames edendati ja arendati üheskoos Võru maakonna omavalitsuste, kultuurivaldkonna sees ja valdkondade ülest ühist koostööd. Ühise koostöö aluseks oli varasemalt loodud arengudokument tegevuskava „Loov Võru maakond“. Tegevuskavast valiti ühiselt välja olulised teemad, mis ühistel kohtumisel aluseks võeti.  Projekti raames viidi läbi võrgustike juhtimise programm ja arendusprogramm. Lisaks kaks koolituspäeva.

Üldinfo

Projekti nimi: „Koosloome programm Loov Võru maakond”

Periood: 2022 august – 2024 mai

Rahastaja: LEADER-projektitoetus Strateegia meede: 3.1 Koostöö ja ühistegevuse arendamine

Kohalik tegevusgrupp: MTÜ Võrumaa Partnerluskogu, LEADER 19.2 toetus

Projekti eelarve: 24 000 eurot, s.h. omaosalus 4 000 eurot

Lühikirjeldus

Käesoleva projekti raames edendati ja arendati üheskoos Võru maakonna omavalitsuste, kultuurivaldkonna sees ja valdkondade ülest ühist koostööd. Ühise koostöö aluseks oli varasemalt loodud arengudokument tegevuskava „Loov Võru maakond“. Tegevuskavast valiti ühiselt välja olulised teemad, mis ühistel kohtumisel aluseks võeti.  Projekti raames viidi läbi võrgustike juhtimise programm ja arendusprogramm. Lisaks kaks koolituspäeva.

Tegevuste elluviimisel olid kaasatud lisaks kultuurivaldkonnas panustajatele ka kogukond ja ettevõtted. Olulistest kohtumistest valmisid visuaalsed mudelid, mida on hea aluseks võtta ka edasises töös ja koostöös.

Ühiste arenguprogrammide, kohtumiste ja koolituste kaudu suurenes avaliku sekotri, erinevate võrgustike, ettevõtjate ja kogukondade vaheline koostöö, uued saadud teadmised on vajalikud osapoolte igapäevases töös, meie inimesed tunnevad, et nad on olulised, kaasatud, tunnevad seotuna end kultuurivaldkonna arengus. Piirkonna mainekujunduses osatakse paremini kasutada kohalikku ressurssi ja kultuuripärandit.

Projekti kirjeldus

 

Taotlejad ja partnerid

Taotleja: MTÜ Võrumaa Omavalitsuste Liit

Projekti partner: Võrumaa Arenduskeskus

 

Tegevused

Võru maakonnas on käivitatud protsess „Loov Võru maakond“ tegevuskava välja töötamiseks. Projekti tegevuste käigus täpsustatakse Võru maakonna arengustrateegia 2035+ Kultuuri ja Eripära osa strateegiliste eesmärkide ja tegevussuundade elluviimiseks vajalikke tegevusi ning projekti tulemusena valmib täpsustatud tegevuskava. Protsessi on olnud kaasatud Võrumaa Arenduskeskus, Võru maakonna omavalitsuste juhid, kultuuritöötajad, noorsootööjuhid, vabaühenduste eestvedajad, raamatukogude töötajad, suuremate üritustete korraldajad. Täpsustatud tegevuskava valmib 2022. aasta kevadel.

Käesoleva projekti eesmärgiks on toetada tegevuskava „Loov Võru maakond“ elluviimist. Peamine mure, mis tegevuskava koostamise käigus on välja tulnud on see, et Võru maakonna arengustrateegias ja strateegia tegevuskavas on küll tegevused kokku lepitud, kuid puudub reaalne plaan, kuidas tegevusi ellu viia. Oluline on leida meetodid ja viisid, kuidas jõuda kokkulepetest soovitud tulemusteni ja seeläbi tõsta protsessi käigus spetsialistide pädevusi strateegilisest planeerimisest, kaasamisest, koosloomest, uute innovatsiooniliste meetodite rakendamisest, kommunikatsioonist, võrgustike ja kogukondade toimimisest ning võimestamisest. Projekti tegevuste käigus valitakse välja tegevuskavast „Loov Võru maakond“ esimesed ühised kokkulepitud tegevused, mida asutakse üheskoos ellu viima. Viiakse läbi koolitusprogramm muudatuste juhtimisest innovatiivsete lahendusteni.

Lisaks õpitakse koolituste käigus tundma erinevaid metoodikaid, mida saavad edaspidi Võru maakonna omavalitsused, Võrumaa OL ja Võrumaa Arenduskeskus koostöös kasutada võrgustike ja kogukonna kaasamisel. Projekti tulemusena valmivad koosdisainimise mudelid, mida saavad partnerid edaspidi rakendada tegevuskavas kokkulepitud tegevuste elluviimisel.

Oluline on tõsta ka kõigi osapoolte teadmisi kommunikatsiooni vajalikkusest, leida ja kujundada ühised sõnumid, mis toovad esile meie tegevuste olulisuse ja eripära ning aitavad seeläbi turundada ka meie piirkonda. Saadud teadmised aitavad tõsta omavalitsuste ja kogukondade võimekust sõnumite edastamisel Tartu 2024 kultuuripealinna protsessi käigus (aastal 2024 on Tartu koos Lõuna – Eesti omavalitsustega Euroopa Kultuuripealinn, juba täna on kaasatud meie maakond mitmetesse põnevatesse projektidesse ja tegevustesse).

Sidusus Võru maakonna arengustrateegiaga 2035+:

Kestliku kogukonna valdkond

  • Meie maakonnas toimivad elujõulised valdkondlikud koostöövõrgustikud ja pidevalt
    arenevad ühingud.

Majandusvaldkond

  • Ettevõtjad, avalik sektor ja vabaühendused teevad tõhusalt koostööd ühiste eesmärkide
    saavutamiseks.

Heaolu valdkond

  • Kogukond kui partner. Kaasame kogukonna avalike teenuste loomisse ja osutamisse ning anname
    kogukondadele suurema vabaduse ja vastutuse inimeste heaolu tagamisel.
  • Teadlikkuse suurendamine avatud valitsemisest, teadliku kaasamise ja koosloome mudelite, meetodite, võimaluste (füüsilised, digitaalsed) järjepidev juurutamine ja kasutamine

Tark juhtimine

  • Toetame heaolu valdkonna kiiret arengut ja innovatsiooni.
  • Era- ja kolmanda sektori rolli ja avaliku sektoriga koostöö suurendamine heaolu valdkonnas

Kasutegur projekti sihtrühmale

Tänu projektile, ühisele pingutusel ja koostööle on Võru maakonna omavalitsuste, kultuurivaldkonnas tegutsejate ja erinevate valdkondade vahel tekkinud sünergia ja soov teha koostööd. Jagada omavahelisi teadmisi, oskusi ja ressursse. Tegevuskava ei ole lihtsalt dokument, vaid me oskame ühiselt seda ellu rakendada. Koolitus- ja arendusprogrammides saadud uued teadmised, oskused ja innovaatilised lahendused on olulised kogukonnateenuste arendamisel, info- ja kommunikatsiooni tehnikate kasutamisel eri valdkondade vahel. Toimunud koostöömudelid ja lahendused toetavad maakonna arengut. Toimib ühiselt loodud valdkonnaülene võrgustik ja koostöö. Külakogukond on aktiivselt kaasatud ja rohkem märgatud partner ka kultuurivaldkonnas. Võru maakonna eripära leiab tänu ühistele arenduspäevadele tugevamat kasutamist oma keeles ja kultuuris. Kultuur ja maakonna eripära on tõhusalt rakendatud maakonna mainekujunduses Tartu 2024 kultuuripealinna tiitli aastal.

Projekti tulemused

Toimib omavalitsuste, arendusorganisatsiooni valdkondadeülene, kogukonna koostöö, mis järjest enam elavdab piirkonda ning tagab piirkonna kultuurivaldkonna jätkusuutlikkuse ja võimekuse. Koostöö on väga oluline võti ja mõtteviis, mis peab saama meie kõigi ühise arengu aluseks. Meie inimeste tahe areneda ja motivatsioon tõsta meie kultuurivaldkonnas toimuvaid sündmuseid, arenguid veel kvaliteetsemale tasemele võiks saada meie kõigi eesmärgiks. Koostöös jõuame palju rohkem, kui igaüks üksinda. Koosloome mõjul paraneb kohalike elanike rahulolu omavalitsuste poolt pakutavate teenustega. Välja töötatud koostöömudelid on väga head edasise koostöö aluseks.

 

Toimunud tegevused

8. september 2022 – Võrgustiku kohtumine Võrumaa Keskraamatukogus

Teema: Projekti tegevusi tutvustav avakohtumine andis hea ülevaate ühiselt loodud tegevuskava „Loov Võru maakond“ jätkutegevustest

 

12. oktoober 2022 – Koolitus “Visuaalne mõtlemine ja lihtsustamine” Parksepa Noortemajas

Teema: Paranes osapoolte teadlikkus visuaalselt mõtlemisest ja lihtsustamisest. Lisaks visuaalsetele oskustele andis koolitus praktilisi teadmisi, kuidas oma eesmärke ja sihte seada, oma tegevusi, eesmärke, plaane paremini visualiseerida jne.

7. november 2022 – Virtuaalne kohtumine veebis Arendusprogramm

Teema: Esimene sissejuhatav kohtumine arendusprogrammi, andis hea ülevaate sellest, mis on koosloome ja kuidas ühises koostöös tegevusi ellu viiakse. Ühiselt kaardistada ideed, teemad tegevuskavast, mida soovitakse koos ellu viia.

17. veebruar 2023 – Koolitus “Minu sõnum” Rõuge Noortekeskuses 

Teema: Koolituse peamini eesmärk oli mõtestada ja anda häid tööriistu, kuidas oskuslikult oma tegevusi kommunikeerida, hoida oma sõnumites kohalikku eripära ja olulisust, kuidas rääkida oma lugu

6. märts 2023 – Võrgustiku I kohtumine Jaagumäe Toidukeskuses

Teema: Ühiselt kaardistati võrgustiku kohtumiste sisu, soovid, formaat, kohtumise tulemusena viidi läbi küsimustik, kus kõik osapooled said kirja panna oma soovid kultuurivaldkonnaülese võrgustiku käivitamiseks

7. detsember 2023 – Võrgustiku kohtumine Vana-Võromaa Kultuurikojas

Teema: Ülevaade uuringu tulemustest, iga võrgustiku liikme oluline info mida jagada, uue aasta ühised plaanid

 

16. jaanuar 2024 – Praktiline koostööseminar “Keskkonnahoidlik sündmuskorraldus – kellele ja milleks? Võru Kandles

Teema: Ühe olulise teemana võrgustike kohtumisel kasvas välja Tartu 2024 Kultuuripealinna sündmuste korraldamisel kui ka Eesti Vabariigi seadusest tulenevalt keskkonnahoidlike sündmuste teema. Sellel sündmusel saime teadmisi, mida peame silmas pidama keskkonnahoidliku sündmuskorralduse juures, iga omavalitsus jagas oma seniseid kogemusi

30. jaanuar 2024 – Umanäoliste Koolide koostööpäev Navi Seltsimajas

Teema: Kohtumistelt välja kasvanud oluline idee, kuidas teha rohkem koostööd kultuuri ja hariduse vahel, sai kokku ühise arendus – koostööpäevaga teemaks Omanäolised Koolid, kus kõik Võru maakonna koolide õpetajad said kokku, ühiselt jagati inspiratsiooni ja arutleti teemal, kuidas tuua meie kohalikku keelt ja pärimust paremini kooliruumi. Ühisest koostööpäevast valmisid kaunid visuaalsed mudelid, mis on saadetud igale koolile, et need panna üles kooli infotahvlitele.

 

31. jaanuar 2024 – Võrgustiku kohtumine Võru HUUBis

Teema: Kultuuri ja loomemajanduse valdkonna võrgustamine, ülevaade, millised on arengud ja kitsas kohad loomemajanduses, külas oli Loov Eesti tegevjuht, ühine maakonna kultuuriklaneder leidis uue väljundi, ühiselt kaardistati ära inventar, mida saab omavahel maakonnas valdkonna sees jagada/rentida.

2. aprill 2024 – Võrgustiku kohtumine Võrumaa Keskraamatukogus

Teema: Kohtumise teemad olid kogemuste jagamine prügisorteerimisest, jäätmekäitlusest, inspiratsiooni jagas meile Viljandi Pärimusmuusika Festivali rohepealik. Kaardistasime ühiselt koostöökohad sündmuste korraldamise juures. Mured ja rõõmud. Tutvusime renoveeritud Võrumaa Keskraamatukoguga.

 

15. aprill 2024 – Võrgustiku kohtumine Võru ideekojas

Teema: Omavahel kohtusid folkloori- ja pärimushuvilised, kultuurivaldkonna töötajad. Ühiselt otsiti koostöökohti, kuidas viia edasi meie folkloori ja pärimust meie noortele jne.

14. mai 2024 –  võrgustiku kohtumine Võru Instituudis

Teema: Kohtumisel inforing, inspiratsiooni jagas Viljandi Pärimusmuusika Festivali vabatahtlike koordinaator. Arutlesime üheskoos, kuidas kaasata noori, järelkasvu sündmuste korraldamise juures, millised on suvised tulevased sündmused, meie järgmised koostöökohad. Leppisime ühiselt kokku, et sellised kultuurivaldkonnaülesed kohtumised hakkavad toimuma kord kvartalis. Jagame omavahelisi kogemusi, kuidas rakendati keskkonnahoidlikku kultuurikorraldust, kuidas õnnestus vabatahtlike kaasamine, noorte kaasamine, kuidas toimis kommunikatsiooni ja kuidas hoidsime meie sündmuste juures meie kohalikku keelt ja pärimust. Milline on Vunki Külale metoodika tulemus.

 

31. mai 2024 –  Ühises koostöös valminud Võru Gümnaasiumi kursus noortele Võru väe kursuse kokkuvõttev päev

Teema: Mai lõpus toimus Võru Gümnaasiumis Võru väe kursus 10. kursuse noortele. Kursuse loomisse saime anda hea sisendi, kus viiel erineval päeval esinesid noortele meie kohalikud inimesed üle maakonna, kes tutvustasid neile kohalikku eripära. Esimene päev oli suunatud oma identiteedi mõtestamisele, teine päev kultuur/pärimus, kolmas päev: avalik ruum/looduskeskkond, neljaspäev: ettevõtlus/turism/kogukond ja viies päev: kokkuvõtted ning Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liikme Tiit Tootsi ettekanne ja arutelu noortega „Kuhu liigud Võrumaa“. Ühisest koostööpäevast valmis kaunis visuaal.x

Lisaks:

Võrgustiku uuringu läbiviimine

Vunki Külale metoodika loomine

  • Teema: Ühiste kohtumiste käigus valmisid 6 + 1 visuaalset mudelit ja digitaalsed koostöömudelid, arutelu metoodika Vunki Külale mis saavad rakenduse 17. august 2024 toimuvatel Vunki Külale talgutel (https://loometalgud.ee/)

 

Kontakt

Kristi Vals, kristi.vals@vorumaa.ee, +372 5912 9200

Logod

Võrumaa Partnerluskogu logo
Leader Eesti
Leader logo
Kaasrahastatud Euroopa Liit