Mahe ja tahe – milles on vahe?

Võru maakonna laste ja noorte algatus 2023

Mis toimub?

SA Võrumaa Arenduskeskus kutsub kõiki lapsi ja noori kasvatama endale natuke värsket toitu ja tundma, et mahe ja tahe elu on väga-väga lahe. Kutsume üles kasvatama maitsvat vitamiini- ja mineraalirikast taimset toitu otse rühma- või klassiruumis ja oma kogemusi ka teistega jagama.

 

Kes on oodatud osalema?

Toitu võib endale kasvatada igaüks, nii lasteaialaps kui gümnasist. Seega vanusepiiranguid pole. Ja kuna tegu pole võistlusega, siis on võitjad kõik – kõik teevad oma kehale ja hingele head. Kui osaleda ei soovi terve klass, vaid ainult väike rühmake, või kui koolis kuuldud info põhjal tahavad algatusest osa võtta sõbrad ja teha seda kodus. Sama hästi võivad algatusest osa võtta noortekeskused ja huviringid.

 

Miks selline algatus?

Põhjusi on palju:

 • Et lapsed ja noored õpiksid ja harjuksid enda kasvatatud toitu hindama
 • Et õpitaks vahet tegema, millal võib toitu nimetada mahedaks ja kasutada mahemärgiseid
 • Et osalejad oskaksid kaubaetikette lugeda
 • Et õpitaks lugema seemnepakkides olevaid märke ja sümboleid
 • Et koolipäeva lisanduks üks lihtne tegevus, mis valmistab rõõmu ja toetab füüsilist tervist
 • Et osalejad harjutaksid aja planeerimist, vastutuse võtmist ja järjekindlust
 • Et osalejad harjuksid oma tegevusi mõtestama
 • Et lihtsamad agrotehnilised võtted saaksid selgemaks
 • Et digioskused saaksid mõistliku rakenduse ja loovus saaks veel ühe võimaluse

Lisaks astub see algatus sama jalga liikumisega, mis taotleb haridusasutustes järjest rohkem mahetooraine kasutamist.

 

Kuidas see käib?

 1. Arutage läbi, millist kasu taheda ja maheda  toidu kasvatamine aknalaual teile kaasa tooks.
 2. Tehke plaan, mis teile klassile või lasteaiarühmale sobib (allpool on kirjeldatud ka erinevad võimalused) ja pange paika ajakava. Andke aegajalt Padletis teada, kuidas teil läheb ja lugege ka teiste kogemusi.
 3. Otsustage, kas tahate kasvatada mahedalt või tahedalt (juhised allpool).
 4. Mõelge, kuidas tahate oma tegevust jäädvustada (jällegi – juhised on allpool olemas). Tehke seda!
 5. Hankige muld ja seemned.
 6. Külvake, kastke, imetlege ja sööge.
 7. Kooliaasta lõpul jagage oma loovtöid ja jäädvustusi (täpsed juhised tulevad hiljem).
 8. Algatuse lõpuüritus toimub 23.septembril, mis on rahvusvaheline tervisliku toidu päev. Lõpuürituse vorm selgub hiljem.

 

Mida tähendab algatuse pealkiri „Mahe ja tahe – milles on vahe?“

 • Igasugune ise kasvatatud toit on hea ja tahe. Suuri nõudmisi selleks ei ole – peaasi, et toit endale meeldiks ja et kasvatamine pakuks rõõmu. Igaüks saab väärtuslikku toitu enda jaoks kasvatada ka siis, kui maalappi pole. Söö ise ja jaga uhkelt sõpradega, et kevadisest vitamiinivaegusest jagu saada!
 • Mahedaks võib toitu nimetada siis, kui seda kasvatades on järgitud kindlaid reegleid. Maitse järgi on mahetoitu raske eraldada, aga algatuses osalejad võivad seda ise proovida. Mahemärgised aitavad valida tooteid, milles kahjulikke lisaaineid pole või on neid väga vähe. Pikas perspektiivis säästab see loodusvarasid ja toetab tervena elamist, kuna siiani pole teada, kuidas väetiste ja taimekaitsevahendite jäägid inimese tervist võivad mõjutada.
 • Mahe toit on kehale hea ja mahe käitumine on hea inimese vaimule. Mahe, lahe ja muhe käitumine on igaühele jõukohane, kui ainult tahta. Mahe käitumine tähendab kõigepealt enda eest hoolitsemist, aga ka lähedal olevate inimestega arvestamist, naeratust, rahulikku kõnet ja niisugust keelepruuki, mis ei tee kellelegi liiga. Mahemeelsus ei tee inimest igavaks, sest see on ka lahe ja muhe. 
 • Et me oskaksime endale toitu ostes teha tarku valikuid, tuleb harjutada pakendite ja märgistuse tundmist Õiged märgid annavad toote kohta kindlustunde, mida suusõnaliselt ei pruugi saada.

 

Ja milles siis on vahe?

Pakume välja semantilise omaduste tabeli, mis võimaldab erinevaid nähtusi hõlpsasti võrrelda. See on üks aktiivõppemeetoditest, mida saab rakendada väga erinevates olukordades. 

 

Tunnus Mahetoit Tahe isekasvatatud toit
Muld Mulla väetamiseks kasutatakseorgaanilisi väetisi. Mineraalväetiste kasutamine pole lubatud, mullas ei tohi olla ka sünteetiliste taimekaitsevahendite jääke. Mahemuld on mahetootjate aias või põllul. Kasutada võib mistahes aia või põllu mulda.
Mulla päritolu Poest ostes tuleb otsida mahemärgistusega mulda. Kui läheduses on mahetootja, kelle tootmine on järelevalve all ja vastab nõuetele, siis võib kasutada ka seda mahetootja mulda, kui omanik lubab. Mulda võib ise võtta aiamaalt või mutimulla hunnikust, aga ka osta poest. Tähtis, et muld sobiks valitud seemnetele.
Seemned Seemned ei tohi olla keemiliselt töödeldud. Poest müüdavate seemnete pakil on mahemärgis. Seemned ei tohi pärineda geneetiliselt muundatud taimedelt. Võib kasutada ka ilma märgiseta seemneid, aga ka neid seemneid, mida peres on ammust aega kasvatatud (nt vanaema hernes või kõrvits). 
Väetised Kasutada tohib ainult looduslikke mahedaid väetisi.  Kasutada tohib ka mineraalväetisi, aga mõistlikus koguses.
Kasutamine Ehkki oled teinud kõik õigesti, et tohi ise oma toodangule mahemärki peale panna. Mahekasvatus on Eestis Põllumajandus ja Toiduameti järelvalve all ja mahetootjad kasvatajad on maheregistris. Naudi ise ja jaga sõpradega, räägi uhkelt, kuidas sa selle kasvatasid.

 

Mida kasvatada?

 • Pisirohe ehk võrsed on söömiseks valmis juba umbes nädala pärast. Neid võib kasvatada kohe mitu ringi ja proovida erinevaid taimi: redised, rukola, brokoli ja teised kapsalised, päevalill, salatid, herned,, basiilik, sibul, peet ja lehtpeet, lehtkapsas… Kasvatamiseks sobiliku karbi või topsi leiab igast kodust.
 • Suvikõrvitsat, kõrvitsat ja tomatit võib ka ette kasvatada, et need siis kooliaasta lõpus kellegi aiamaale või kasvuhoonesse ümber istutada. Kuna päris lõpuüritus on alles septembris, siis jõuavad isegi kõrvitsad suureks kasvada. Kogukonnafestivalil 8.septembril toimub nunnude konkurss- näitus, kuhu omapäraseks ja suureks kasvanud viljad võib näitusele tuua. 
 • Seekordne algatus paneb kõige suurema rõhu just toidu ise kasvatamisele. Ilutaimedega tegeleme mõnel teisel korral

 

Milliseid märke on vaja tunda?

 

Euroopa Liidu mahelogo
Eesti ökomärk
Eesti toitlustamine mahemärk kolmel tasemel, märgi alla tuuakse välja, kas osakaal on arvutatud maksumusest või arvutatud kogusest 
Euroopa Liidu vegantoote märgis

 

Kust leida nõu ja abi?

https://pisirohe.ee/

https://www.plantos.ee 

https://austusegalooduses.ee/vorsed

Alt-Lauri talu

Leese mahe

Konspek

 

Aga mis siis, kui…

… me ei leia kuskilt maheseemneid?
 • Helistage kiiresti 534984969 Kadrile ja kurtke muret! Otsime võimaluse teile seemneid saata.
 • Mõelge, äkki olete nõus ka lihtsalt tahedat toitu kasvatama.
… meie poes pole mahemulda?
 • Helistage 534984969 Kadrile ja kurtke muret! Otsime võimaluse teid aidata.
 • Kui teie läheduses on mõni mahetalunik, paluge temalt mõni labidatäis mulda.
… meil on mulluseid seemneid üle, aga kas neid võib kasutada? Ikka võib. Kui need on maheseemned ja teil on mahemulda, siis tulebki päris mahe kraam. Kui te ei tea, mis seemned need on, siis tuleb üks tore tahe toidulisa.
… taimed ei kasva? Küsige nõu kogenud taimekasvatajatelt ja paluge neilt soovitusi.
… taimed ei maitse? Pidage aru kooli kokaga – kindlasti oskab tema midagi head soovitada. Või siis pange hakkama uus kasvulavake.
… me unustasime oma tegevust jäädvustada? Pole hullu – pange hakkama uus laar.
… taimevõrsed on liiga pikad ja nõrgad Püüdke leida valgem koht ja külvake järgmisel korral seemneid palju tihedamalt.
… ainult osa klassist/rühmast tahab osaleda Ei ole hullu! Osaleda võivad ka väiksemad seltskonnad, ja klass võib jaguneda mitmeks rühmaks.

 

Soovitusi õpetajale

 • Mida nooremad osalejad, seda raskem on neil olla järjekindel. Soovitame töövahendina planeerimise ajajoont. Alustage planeerimist lõpust – kooliaasta lõpuks peaks teil olema valmis kogu algatust hõlmav kajastus, mida on võimalik digitaalselt taasesitada. Kavandage kõigepealt aeg ja vorm (jutt, fotoseeria, video, karikatuur, koomiks, animafilm…) ning lähtuge sellest, kui palju aega selle vormistamisele kulub. Liikuge sealt mööda ajajoont ettepoole, et näha, millal peaksite kindlasti alustama, et lõpus kiireks ei läheks. Tehke ajajoon lastele nähtavaks ja aidake neil järge hoida: mis me juba  tegime, mida teeme järgmiseks?
 • Selles algatuses on kaks võrdselt olulist poolt, mis lähtuvad Võrumaa Arenduskeskuse töösuundadest – mahetootmine ning laste ja noorte vaimne tervis. Toetage protsessi aegajalt mõne jututeemaga mistahes tunni või teema juures, kuhu see haakub. Mõned näited:
  • Mida kasulikku sisaldavad rohelised võrsed?
  • Milline tegevus pisirohe või taimede ettekasvatamise juures valmistab lastele kõige rohkem rahuldust?
  • Mida annab meile juurde see, et me oskame endale ise tervislikku toitu kasvatada?
  • Kuidas toimub fotosüntees?
  • Mis maailmas juhtus, et inimesed unustasid värske toidu söömise ära?
  • Miks kasutatakse tavapõllunduses palju väetisi ja taimekaitsevahendeid?
  • Mida huvitavat te taimede kasvamise juures märkate?
 • Ülevaadet algatusest võib võtta kui loovtööd. Võrumaa Arenduskeskus soovib parimad tööd teha internetis kättesaadavaks, seepärast kaaluge kindlasti, kas laste fotode või videokujutise kasutamine on mõistlik. Algatuse see etapp annab noortele võimaluse arendada ja rakendada oma digipädevusi, aga ka loovust üldisemalt. Mingeid piiranguid pole – kõige olulisem on, et lapsed kogeksid loomisrõõmu, aktsepteerimist, hakkamasaamist ja teadmist, et on teinud midagi ka oma tervise heaks. Fantaasia ärgitamiseks lisame ainult mõne võimaluse, millest koos õpilastega edasi mõelda:
  • Timelaps-video „Kõrvits Kusti esimesed nädalad“
  • Kuuldemäng „Salatisõsarate salajutud“
  • Õppevideo „Kuidas tunnen ära mahetoote?“
  • Slaidiesitlus, mis tutvustab seemnepakkidel olevaid ikoone
  • Retseptikogu pisirohe kasutamiseks toitudes
  • Arutlus „Olen see, mida söön“
  • Lauluke „Mahe toit ja muhedad sõbrad – see on lahe elu“ (neid märksõnu võib kasutada mistahes variatsioonides)
 • Algatus pakub rohkesti lõiminguvõimalusi
  • Sotsiaalse protsessi juhtimine ja haldamine (plaanist aruandeni)
  • Oma emotsioonide tunnistamine ja väljendamine seoses toidu ja selle kasvatamisega; mahedate väärtuste märkamine inimsuhetes
  • Taimebioloogia ja agrotehnika
  • Sõnaline eneseväljendus
  •  Digipädevuste rakendamine
  • Oma mõtete väljendamine suurele auditooriumile
 • Algatuse „Mahe ja tahe – milles on vahe?“ läbimisel on õppijad (eakohasel tasemel) saavutanud järgmised õpitulemused:
  • Osaleja tunneb märgistuse järgi ära maheseemned ja teised mahetooted
  • Osaleja oskab lugeda seemnepakil olevat infot ning sellele vastavalt käituda
  • Osaleja mõistab, mis vahe on mahetoodangul ja ise kasvatatud toidul
  • Osaleja tunneb ja kasutab lihtsamaid agrotehnilisi võtteid
  • Osaleja tajub oma osa protsessis ja täidab seda vastutustundlikult
  • Osaleja hoolitseb taimede eest
  • Osaleja hindab isekasvatatud toidu väärtusi ja harjub seda sööma
  • Osaleja mõtestab ja jäädvustab toidu kasvatamise protsessi.

Mahetoit on jõudnud ka koolide köökidesse. 2020.aastal sõlmisid Võru maakonna vallad hea tahte kokkuleppe, et kõigi haridusasutuste toitlustamisel hakatakse aastaks 2024 kasutama 20% ulatuses mahetoorainet. Need, kus on juba hakatud mahetoitu kasutama võivad oma koolis välja panna mahetoitlustuse mahemärgi, mis vastab mahetooraine kasutamise osakaalule nende asutuses. Vaadake, kas ka teie söögiruumis või selle uksel on mahetoitlustuse ökomärk. Samuti leiate ökomärgi alt kirje, kas seda kogust arvutatakse hinna või koguse alusel. Kas te teate, mida teie koolitoidus mahedana pakutakse?

Igasuguste taimede  kasvatamisel võib saada ka huvitavaid vilju, mis teinekord võivad ka päris kummalised või huvitavad välja näha. 8.septembril toimub Rõuge Ööbikuorus kogukonnafestivali “Mina tean, kust tuleb minu toit” lastepäev Rõuge valla haridusasutustele. Lastepäeva alustame Nunnude konkursiga, kuhu ootame laste poolt toodud erikujulisi, huvitavaid ja imelikke viljasid, mida keegi oma kodus leiab. Kõik viljad kogume kokku ka teistele lastele vaatamiseks ja hindamiseks. Ja kui kõik läheb hästi, kutsume kõiki osalejaid 23.septembril suurele ja lustlikule perepäevale.

 

Ajakava

Otsekohe – alustage maheda ja taheda toidu kasvatamist ja söömist! Tehke pilte ja loovtöid. Jälgige Padleti seina ja postitage sinna ka ise.

Kooliaasta lõpuks vormistage kokkuvõte oma suurest tööst ja saatke see 3.juuniks Kadri Ugurile.

8.septembril osalege Rõuges kogukonnapäeval.

23.septembril saame kõik kokku.

 

Rohkem infot:

Kadri Ugur, heaolu spetsialist, kadri.ugur@vorumaa.ee, telefon 53484969

Kaja Kesküla, Mahe ja muhe projektijuht, mahekiri@gmail.com