23. septembril kell 13.00-17.00, Zoomis

Sihtgrupp: Haridusasutuste juhid,  KOV esindajad, haridusasutuste kokad ja majandusjuhatajad, lapsevanemad, hoolekogu liikmed, õpetajad, õpilasesindused, mahesaadikud. 

Võtame kõne alla tervisliku toidu, mahetoidu ja intensiivpõllumajanduse mõju tervisele. Toimuvad ettekanded ja erinevad teematoad.

AJAKAVA

  • 13.00 -13.15 Sissejuhatus, konverentsi tutvustus (Tiit Toots – SA Võrumaa Arenduskeskus juhatuse liige ja Margus Timmo – Setomaa Liidu juhatuse esimees)

Ettekanded: 

  • 13.15-13.45 Ettekanne “Tervislik toit” Reelika Õigemeel (Toitumisnõustaja ja -koolitaja)

Lühikoolitusel antakse ülevaade tervist toetava toitumise kõige olulisematest pidepunktidest. Toitumisnõustaja selgitab lahti kümme olulisemat põhimõtet, millest tuleks oma igapäeva toidulaua planeerimisel lähtuda, et püsida tervena, optimeerida kehakaalu ja toetada oma vaimset tervist.

  • 13.45 – 14.15 Ettekanne “Miks eelistada mahetoitu?” Elen Peetsmann (SA Eesti Maaülikooli Mahekeskuse juhataja)

Ettekandes tuleb juttu sellest mis on mahetoit, kuidas seda poes ära tunda ja kust leida ise kontakti mahetootjatega. Samuti, miks on mahetoit kasulik meie tervisele ja eelkõige, miks on see oluline kasvavale organismile ehk meie lastele.

14.15 – 14.25 PAUS

  • 14.25 – 14.55 Ettekanne ” Milliseid terviseriske põhjustab intensiivpõllumajandus meie tervisele ning toidule” Anne Luik (Entomoloog, mahepõllumajanduse spetsialist, Eesti Maaülikooli professor ja teadusprorektor)

Ettekandes tuleb juttu intensiivpõllumajanduse mõjust meie tervisele, toidule ja kestlikule toidutootmisele. Anne Luik toob näiteid mõjust vee kvaliteedi näitajatele, elurikkuse sh tolmeldajatele ja toidu kvaliteedile.

  • 14.55 – 15.25 Ettekanne „Lasteaed ja kool – laste toitumis- ja liikumisharjumuste kujundajad“  Alice Haav (TAI tervise ja heaolu edendamise keskuse laste ja noorte valdkonna vanemspetsialist) 

Lühike ülevaade sellest, miks see üldse on oluline, milline on hetkel seis laste kehakaaluga, kui palju süüakse puu- ja köögivilja, palju maiustusi ja palju liigutakse.  Alice Haav toob välja need võimalused, mida saab lasteaias ja koolis ära teha. Jutuks tuleb ka liikumise olulisus.

15.25 – 15.35 PAUS 

  • Teematoad (kõik teematoad toimuvad 2 korda). Registreerimisel palun vali omale 2 teematuba, kus soovid osaleda. 
  • 15. 35 – 16.05 teematoad 
  • 16.10 – 16.40 teematoad 

Teematubade valik:

I teematuba “Hangete koostamine” Anita Kikas (Võru linna haridusnõunik)

Hangete koostamise näide Võru linna näol ning hangete koostamise pilootprojekti toorainete valimine.

II teematuba “Kuidas nupukalt ühendada istutuskastid ja kooli õppekava? ” Sigre Anderson (õpetaja, taluperenaine, ettevõtja)

2020.a. sügisel sai Meremäe Kool endale kasvuhoone. Tehnoloogia ja käsitöö tundide raames ehitasid õpilased selle ümber paar peenra- ja ühe kompostikasti. Seljataga on esimene aastaring. Kuidas meil läinud on ja kuidas me selleni jõudsime? Mida oleme õppinud? Millised olid ja on meie unistused? Kuidas lõimida aine- ja ringitunnid kooliaia ning unistusega mahedast koolitoidust?

III Teematuba: “Tippkoka nipid, kuidas kooli- ja lasteaiatoitu ägedamaks ning tervislikumaks muuta”  Angelica Udeküll (Tippkokk)

Angelica Uudeküll jagab nippe, kuidas muuta vanu klassikalisi retsepte tervislikumaks ja huvitavamaks ning valmistab otse eetris ka mõned tänase põlvkonna jaoks atraktiivsed vahepalad/road

IV ” Teematuba “Kuidas suunata lapsi tervislikke toiduvalikuid tegema?” Reelika Õigemeel (Toitumisnõustaja- ja koolitaja)

Koostöös peitub jõud: Teematoas kirjeldatakse erinevaid võtteid ja võimalusi laste toitumisharjumuste kujundamiseks. Tuuakse praktilisi näiteid hästi toimivatest lahendustest ja koostööst. Samuti toob koolitaja näiteid ka tegevustest ja käitumismustritest, mida sageli kahjuks kasutatakse ning mis hoopis pärsivad õigete söömisharjumuste kujunemist lapse- ja noorukieas.
Teematoas arutatakse erinevaid võimalusi koostööks laste, lastevanemate, toitlustajate, õpetajate ja  muu personali ning juhtkonna vahel.

  • 16.40 PÄEVA KOKKUVÕTE

Konverentsile registreerumine hiljemalt 19.09.2021: https://forms.office.com/r/ex9MfR6ZNy
Konverents toimub veebis, kõigile registreerunutele saadetakse osalemislink!
Lisainfo: Tiina Jaanimägi, tiina.jaanimagi@vorumaa.ee, tel 5649 1612

 

9. oktoobril Võrus toimuval UMA MEKK laadal on lisaks maheturu osa “Mahe ja Muhe”!