Kodanikuühiskonna innovatsioonifond on nüüd avatud

2023. aastal käivitas Siseministeerium koostöös Sihtasutus Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) kodanikuühiskonna innovatsioonifondi, mille strateegiline eesmärk on nügida kohalikke omavalitsusi ja kogukondi loomaks ning arendamaks kaasavaid koostöö- ja kaasamisvorme. Samuti edendada ühelt poolt osalusdemokraatiat ning teisalt toetada elanike heaolu, turvatunnet ja koostööd inimeste ja ametkondade vahel.

Julgeolekuolukorrast tingituna oli 2023. aastal innovatsioonifondi fookuses elanikkonnakaitse ja selle võimekuse tõstmine kohalikul tasandil. 2024. a fookusteemana jätkame elanikkonnakaitsega.

Innovatsioonifondi kogueelarve 2024. aastal on 875 000 eurot ning see avatakse kasutamiseks kohaliku omavalitsuse põhiselt. Iga kohaliku omavalitsuse kohta on määratud maksimaalne toetussumma, mille piires on mittetulundusühingutel ja/või seltsingutel võimalus taotlusi esitada.

Innovatsioonifondiga on võimalik korraldada arutelusid ja luua koostöövorme elanikkonnakaitse vajaduste väljaselgitamiseks kohalikul tasandil ja/või konkreetsete elanikkonnakaitset puudutavate kitsaskohtade lahendamiseks.

Võru HUUBi kogemus

Võru HUUB on vedanud eest kodanikuühiskonna innovatsioonifondi projekti “Elanikkonnakaitse valmiduse tõstmine Võru linnas”. Projekti eesmärk on suurendada kohaliku elanikkonna kriisivalmidust, tagades linnas sujuvama elektrivarustuse ja majutusvõimaluste kättesaadavuse ning tõhustades kohaliku noorte kogukonna teadlikkust ja oskusi kriisiolukordades, mis ohustavad korraga paljude inimeste elu või tervist, toime tulla.

Projekti kogu toetussumma maht oli 12034 eurot, millega soetatakse elektrigeneraator ja selleks kõik vajaminev, 30 välivoodit, 30 madratsit, 2 pop-up telki ning korraldatakse kriisiolukorra infopäev.

Projekti “Elanikkonnakaitse valmiduse tõstmine Võru linnas” toetab SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Toimus ka kriisiolukorra infopäev, kus erinevatest kriisiolukordadest ja nende ennetamisest ning toimetulekust käis rääkimas Päästeameti ennetuspartner Kaisa Niilo. Lisaks räägiti, kuidas aitab kriisiolukordadega toime tulla Võru HUUB ja Ideekoja maja ning projektiga soetatud elektrigeneraator, välivoodid ja magamismadratsid.

Projektiga soetatud inventar:

  1. Mil-tec US Välivoodi 190 x 65, kogus 30 tk,
  2. Mil-tec Magamismatt, isetäituv, kogus 30 tk
  3. Diisel generaator STAGER YDE13TA-TA3 8,5/10,5 kw, kogus 1 tk
  4. Generaatori kaabeldus 16A, kogus 1 komplekt,
  5. Metallkanister 20l, kogus 2 tk
  6. Pop-Up telgi raam Scandipro ULTRA 4x8m, kogus 2 tk
  7. Pop-Up telgi katted Scandipro 4x8m must, kogus 2 komplekti.