Kaks Võru maakonna kooli pälvisid üleriigilised tunnustused

Haanja Kooli koolipere, kes pälvisid Ettevõtliku Kooli edulugude konkursil II koha “Noorte algatuse” kategoorias ja lisaks ka Rahva lemmiku tiitli. Foto: Lota Vana

Täna käisid Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots ja noorte ettevõtlikkuse projektijuht Eliis Ermel õnnitlemas Antsla Gümnaasiumit ja Haanja Kooli, kes pälvisid Haridusprogrammi Ettevõtlik Kool tunnustused.

Võitjad selgitati välja eile, 26. jaanuaril, Tallinnas toimunud hariduskonverentsil “Teadlikult tulevikku”. Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots tõi mõlemat kooli õnnitledes välja, et Võru maakond on äärmiselt uhke, et meie koolide tegemised üleriigiliselt silma paistavad. “Kui suurte koolide jaoks on võibolla tegemist ühe projektiga paljudest, siis nii Antsla kui ka Haanja puhul kumab projektidest läbi nende olulisus kohaliku kogukonna jaoks. Seetõttu eristuvad need paljuski ka teistest,” ütles Toots. 

Antsla Gümnaasium pälvis tunnustuse, mida anti välja esmakordselt

Antsla Gümnaasium sai üle-eestiliselt Ettevõtlikke Koolide seas I koha kategoorias “Ettevõtlik projekt”. Ellu viidud projekt „Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe süsteemne arendamine Antsla Gümnaasiumis“ kestis kaks aastat ning lõppes eelmise aasta kevadel. 

Projekt sisaldas palju õpilastele ent ka õpetajatele suunatud tegevusi. Selle käigus viidi läbi ettevõtlikkuse ja ettevõtluse motivatsioonikoolitusi, töötubasid ning koolitusi teemal „Ideede sünnist praktilise tooteni“. Lisaks korraldati selle raames kaks laata, mille motoks oli „Ise toodan, ise müün“. Samuti hõlmas see ettevõtluskuu korraldamist, mille käigus külastati kohalikke ettevõtteid, käidi töövarjuks ja palju muud. Projekti tulemused, nagu näiteks kasutusele on võetud ettevõtlusõppe baasmoodul, jäävad aga õppe osaks veel pikalt.

Projektiga olid seotud kõik Antsla Gümnaasiumi õpilased, õpetajad ja lapsevanemad. Protsessiga said kõik end kurssi viia sotsiaalmeedias ja ajalehes ning seda tutvustati ka näiteks lastevanematele ja Antsla valla noortejuhtidele.

Hetk tunnustuse üleandmisest. Fotol Eliis Ermel, Liivia Rebane ja Tiit Toots. Foto Lota Vana

Liivia Rebase sõnul, kes on Ettevõtliku Kooli koordinaator Antsla Gümnaasiumis, aetakse ettevõtlust ja ettevõtlikkust omavahel sageli segamini. Tema sõnul oli peamine projekti eesmärk aidata õpilastel ära tunda, kas neist võiks kunagi saada ettevõtja või mitte. Tema sõnul võiks ettevõtlikkuse temaatikas alustada juba kasvõi sellest, et paluda noortel nimetada enda tugevusi. “Selleks ei pea olema midagi suurt, ka hommikul varakult ärkamine võib olla kellegi tugevus,” ütles Rebane. 


Antsla Gümnaasiumi huvijuht ja Ettevõtliku Kooli koordinaator Antsla Gümnaasiumis Liivia Rebane. Foto Lota Vana.

Haanja Kool noppis konkursilt kaks preemiat

Haanja kooli kaheksanda klassi õpilaste algatus pälvis projektiga “Võrumaa Noorte Seiklusmakt” aga suisa kaks preemiat – Ettevõtliku Kooli edulugude konkurssi kategooria “Noorte algatus” II koht ning Rahva lemmiku tiitel, mis selgus hääletamise tulemusena.

Noorte jaoks oli see esmakordne kogemus ning Hariduskonverentsil Hannes Hermakülale ja Erika Veidele antud intervjuus nad uut projekti veel tegema ei tõtta. Ka auhinda vastu võttes ütlesid poisid, et on saavutuse üle uhked, ent samas oli tegemist väsitava katsumusega. Haanja Kooli huvijuht Mariann Tootsi sõnul on tunnustus neile oluline ning poistest inspireerituna planeerivad nooremad klassid juba uusi algatusi. 

Auhinna üleandmisel tutvustas Mariann Toots ka projektist valminud aruannet, mis oli koostatud õpilaste sõbralikult plakatina.

Tunnustus on eriline ka selle poolest, et Haanja Koolis õpib vaid 60 õpilast, ent konkureerida tuli koolidega üle kogu Eesti. Koolipere sõnul jälgiti auhindade väljakuulutamist üheskoos ning rahvahääletusest kutsuti osa võtma tervet kogukonda. 

Haanja Kooli projektimeeskond koos kooli huvijuht Mariann Tootsi ning Võrumaa Arenduskeskuse esindajate Eliis Ermeli ja Tiit Tootsiga. Foto: Lota Vana