Kagu-Eesti Eelarvamusfestival avab suvise arutelude hooaja

Maanteemuuseumis 9. juunil kell 12 algav Kagu-Eesti eelarvamusfestival “Ilm om hukan!“ tõotab põnevate aruteludega taas ümbruskonna kuumaks kütta.

„Kõik varakevadisest ideekorjest väljasõelutud arutelupaneelid kannavad Kagu-Eestis õhusolevaid eelarvamusi ja päevakajalisi küsimusi, moderaatoriteks ning teemade arendajateks valdkondade arvamusliidrid,“ ütles festivali üks eestvedajaid Ott Rätsep.

Võrumaa Arenduskeskus ning Rahandusministeeriumi Võru talitus veavad festivalil eest kahte arutelu. Sportliku väitluse formaadis vaieldakse läbi see, kas haldusreformiga paika saanud uus haldusstruktuur on see õige järgmisteks aastakümneteks või tuleks viivitamata haldusreformiga edasi minna eeldades, et jõutud on alles vahefinišisse. Väitluses asuvad vastamisi Hiiumaa vallavolikogu esimees Aivar Viidik ning Lõunalehe vanemtoimetaja Ülle Harju. Kohtuniku rolli täidab Tallinna Ülikooli avaliku halduse õppejõud Kersten Kattai.

Teise aruteluteemana küsitakse, miks 21. sajandil kaugtöötamist endiselt võõristatakse ning kui kaugtöötamise levikule õlg alla panna, kas see võiks kompenseerida äärealadelt riigitöökohtade järjepidevat kadumist. Arutelu modereerib riigihalduse minister Janek Mäggi ning ühes mõtlevad kaugtöötava Saue vallavalitsuse juht Andres Laisk ja praktiseeriv kaugtöötaja Kerli Kõiv.

Kinnitamist või ümberlükkamist väited „Odav viin on inimõigus!“ ning „Suured taristuinvesteeringud Eestisse on mõttetud!“ Sõnamadinaid peavad vastavalt Helmer Hallik, Kristo Anderson ja Märt Treier ning Alo Kirsimäe, Indrek Sarapuu, Janar Taal, Sulev Valner  ja Tanel Talve.

Kodukandi hingeelu lahkavas paneelis  „Külavanem – kas külahull või osalusdemokraatia garant?“ vahetavad mõtteid Ivika Nõgel, Janno Rüütle, Kaido Külaots ja Monika Rogenbaum.

Räägitakse ka globaalsematel teemadel: arutelus „Ilm on hukas: kas nii jääbki?“ vestlevad Ain Kallis, Andres Tarand, Kaie Kriiska ja Piia Post; uuest poliitikast mõtisklevad euroküla mehed Igor Gräzin, Indrek Tarand, Ivari Padar, Urmas Paet ja moderaatorina Martin Mölder.

Provokatsioonilised küsimused visatakse õhku metsa-paneelis: „Kas puud peavad kasvama?“ ning noortepaneelis: „Mis hoiab mind kinni, et ma maalt ei läheks!?“ Vastuseid otsivad Martin Arula, Meelis Seedre, Mihkel Kangur, Toomas Kiho ja Urmas Vaino ning Anti Allas, Gerda Vares, Heiki Viisimaa ja Marit Oimet.

Rahulikumas ja rõõmsamas rütmis (aga mine sa tea!) võiks kulgeda pärandiaasta paneel: „Tulõvigul om aolugu“, kus löövad kaasa Aigar Piho, Annela Laaneots, Annika Vaalma, Evelin Leima, Helena Kudre, Laura Tillo, Lauri Õunapuu, Rainer Kuuba ja Sirli Pohlak.

Et olla valmis haarama õhust just juuni algul ühiskonnas kirgi kütvaid teemasid, on tänavu eelarvamusfestivalil ka nn kuum ala #kuidasmekestame

Kaasa mõtlema ja ütlema on oodatud kõik, kellele Eestimaa kagunurga elu ja tegemised korda lähevad.

Tänavugi tasub festivalile tulla kogu perega – et laste sõna oleks kuulda, toimub ka nende arutelupaneel. Maanteeuuseumi lasteala on loodud pere pisimatele põhiprogrammiga paralleelseks ja eakohaseks ajaviiteks: saab meisterdada ja mängida, liiklustarkust omandada või mänguväljakul toimetada. Avatud on laste mahekohvik, kus maksevahenditeks on naeratus ja aitäh.

Kogu päeva jooksul on Postiteel muudki toredat askeldamist: hommikust saadik peetakse paari kilomeetri kaugusel, Ihamarus Kõivualutse laata.

Kagu-Eesti III eelarvamusfestivali toimumist aitavad mitmekümnel vabatahtlikul ellu viia ja toetavad Eesti Maanteemuuseum ja Maanteeamet, MTÜ Postitee, Europe Directi Võrumaa teabekeskus, Kultuurkapital, Põlvamaa Arenduskeskus, Võrumaa Arenduskeskus,  MTÜ Võru Folkloorifestival ja Kanepi vald.

Vaata lähemalt kodulehelt ja Facebookist.

Lisainfo: Ott Rätsep, MTÜ Postitee juhatuse liige, Kagu-Eesti eelarvamusfestival eestvedaja, tel 5648 4440, e-post: kagueesti@arvamusfestival.ee