Teisipäeval, 18. märtsil Parksepa keskkoolis haridusasutuste heaolutiimidele mõeldud teisel arengupäeval arutati, mida on vajalik teha asutusel, kogukonnal või maakondlikul tasandil, et õppijate ja haridusasutuste töötajate heaolu oleks tagatud. Arengupäeval osales kokku 16 meeskonda Võru maakonna kaheksast lasteaiast ning kaheksast koolist.
Arengupäeval tuletati meelde, et Võru maakonna heaolu mõjutavateks murekohtadeks on ülekaalulisus nii laste kui ka täiskasvanute hulgas, samuti kõrge haigestumus psüühika- ja käitumishäiretesse. Need mured omakorda põhjustavad rõõmu, õpi- ja töövõime langust ning terviseprobleeme. „Meie ees on väljakutsed, et kuidas saaksime lasteaedades ja koolides järjepidevalt tugevdada tervise kaitsetegureid: positiivne enesehinnang, tervist toetavad harjumused, head suhted, igapäevaseks eluks vajalikud oskused, hea toimetulek tegevustes, positiivsed käitumisharjumused, baasteenuste olemasolu,“ selgitas arengupäeva üks korraldajaid Võrumaa Arenduskeskuse heaoluspetsialist Ene Veberson.

Parksepa keskkoolis leidis aset teine haridusasutuste heaolutiimidele mõeldud arengupäev. Foto: Võrumaa Arenduskeskus
Parksepa koolis kaardistasid lasteaedade ja koolide tiimid oma asutuse tervisedenduse parimaid praktikaid, jagasid neid teistega, samuti alustasid lähiaastate tervisedenduse tegevuskava koostamisega ning tutvusid teiste tegevuskavadega. Osalejate tagasisidest selgus, et hommikupoolik oli asjalik, inspireeriv ja vajalik. Avaldati arvamust, et oodatakse jätkuvalt kogemuste vahetusi, teabepäevi ja koolitusi (näiteks päevakava muudatused, õueala kujundamine, aiandusnurga planeerimine, aktiivne koolipäev, klassijuhatajatele, koolitoidu nõuete täitmiseks), õppekäike, haridustöötajate spordipäeva, koostöökohtumisi, vaimse tervise keskust ja uneõde Võrru, mahetoidu tootjatega koostööleppeid, koolitoidu ühise teabematerjali vahendamist, Liikuma Kutsuva Kooli programmi koordineerimist, heaolu loova töökoha maakondlikku projekti, inspiratsioonipäevi kokkadele.
Päeva lõpus jagasid osalejatele mitmekülgset infot Võrumaa Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse projektijuht Kadi Kaur, mahetoidu projektijuht Kaja Kesküla, LÕIM 2 projektijuht ning laste ja noorte heaoluvõrgustiku koordinaator Mariann Pähn, heaoluspetsialist Tiina Jaanimägi ja haridusasutuste heaoluspetsialist Ene Veberson.
Esimesel haridusasutuste meeskondadel mõeldud arengupäeval novembris süvenesid heaolutiimide esindajad Võru maakonna murekohtadesse ja maakondliku heaoluprofiili tegevuskavasse. Järgmine ehk kolm arenduspäev leiab aset 18. septembril.
Heaoluvaldkonna eestvedajad edendavad oma asutuses sihipäraselt tervist väärtustavat ja soodustavat käitumist kujundades ning tervist toetavat keskkonda arendades. Tervisedendus on pidev protsess, mille eesmärgiks on tervisehäirete tekke ärahoidmine ehk ennetamine.
Lisainfo: Ene Veberson, Võrumaa Arenduskeskus, haridusasutuste heaoluspetsialist, 5390 0752, ene.veberson@vorumaa.ee