Euroopa päeval, 9. mail oleme kõigi eurooplastega koos!

Sel aastal tähistatakse Euroopa päeva koduselt ja Interneti vahendusel! Traditsiooniliselt on Euroopa päeva Võrus tähistatud suure rahvapeo ja UMA MEKK kevadlaadaga, aga sel korral püsime kodus ja toome Euroopa päeva pidustused teieni turvaliselt läbi teleekraani, sotsiaalmeedia kanalite ja digimängu.

Alates 29. aprillist kuni 8. maini jutustab näitleja Karl Robert Saaremäe Instagramis iga päev kell 13:00 ühe Euroopa Liidu liikmesriigi muinasjutu. Muinasjutte saab kuulata Karl Robert Saaremäe (@karlrobert.saaremae) ja Euroopa Komisjoni (@euroopakomisjon) Instagrami lehel.

7-9. mail toob Euroopa Komisjoni esindus Eestis koos Eesti Rahvusringhäälinguga vaatajateni populaarse suvesaate “Eesti mäng”, mis on sel korral pühendatud Euroopa teemadele ning kannab nime “Eesti mäng. Euroopa eri”. Saade jõuab eesti keeles ETV ekraanile alates 6. maist, finaal on eetris Euroopa päeva, 9. mai õhtul.

7. mail toimub Võru Noortekeskuse eestvedamisel Euroopa Liidu temaatiline KAHOOT!.

8. mail kell 10.00-11.00 kutsub Tagasi Kooli koos Euroopa Komisjoni Eesti esindusega kuulama Euroopa päevale pühendatud e-külalistundi (eesti ja vene keeles), mis tutvustab Euroopa Liidu kriisitegevusi ning mida see tähendab liikmesriikidele. Veebitundi saab jälgida Tagasi Kooli Facebooki lehel. Eriti oodatud on 9.-12. klasside õpilased!

9. mail on kõigil võimalus reisida digitaalselt ja panna oma teadmised proovile digimängus “Minu Euroopa”. Kõigi mängijate vahel loositakse välja 7×200-eurost Estraveli kinkekaarti, mida saab kasutada nii Eestis kui mujal maailmas reisimiseks viie aasta jooksul. Õpilastel on eraldi võimalus mängida klasside arvestuses ning osaleda klassiekskursiooni 600-eurose kinkekaardi loosimises. Europe Direct Võru paneb välja eriauhinnana 300 eurot klassiraha ühele Võru maakonnast osalenud klassile.

Euroopa päeva tähistatakse 9. mail. Sel päeval 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas. Vähem kui aasta pärast kirjutatigi alla sellise organisatsiooni asutamise lepingule ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.

Lisainfo: Aigi Young, Europe Direct Võru teabekeskuse koordinaator, e-post aigi.young@vorumaa.ee, tel 5309 0923