Euroopa mahepäeva tähistamiseks kohtusid 510 Võru maakonna koolide õpilast mahetootjatega

Alates 2021. aastast peetakse 23. septembril mahepäeva, et tuua tähelepanu arengutele mahepõllumajanduses. Võru maakonnas oli mahetoitlustus ja -tootmine erilise tähelepanu all juba aasta varem kui sõlmiti maakondlik mahekokkulepe. 

Alates 2021. aastast peetakse 23. septembril mahepäeva, et tuua tähelepanu arengutele mahepõllumajanduses. Võru maakonnas oli mahetoitlustus ja -tootmine erilise tähelepanu all juba aasta varem kui sõlmiti maakondlik mahekokkulepe. 

Mahepäeva tähistamiseks kohtusid 510 Võru maakonna koolide õpilast mahetootjatega. Kokku külastas koole kuus maheettevõtjat ning mahetootmist tutvustati Kreutzwaldi Koolis, Puiga Põhikoolis, Vastseliina Gümnaasiumis, Osula Põhikoolis, Mõniste Koolis ning Antsla Gümnaasiumis. Koolide esindajate sõnul oli päev edukas ning huvitav oli nii õpilastel kui õpetajatel. 

  • Kreutzwaldi Kooli külastasid ettevõtete Mahe Eeriksaare esindaja Martin Laansalu ja Wiru milli esindaja Mai Tooming
  • Puiga Põhikooli külastas ettevõtte Wiru milli esindaja Mai Tooming.
  • Vastseliina Gümnaasiumit külastasid ettevõtte Konspek esindaja Margus Timmo.
  • Osula Põhikooli külastas Urvaste Külade Seltsi esindaja Airi Hallik-Konnula.
  • Mõniste Kooli külastas ettevõtte Metsavenna Meierei esindaja Meelis Mõttus.
  • Antsla Gümnaasiumit külastasid ettevõtete Puutsa talu esindaja Airi Külvet ja Mahe Eeriksaare esindaja Martin Laansalu.

“Meie jaoks oli oluline, et noortel tekiks piirkonna mahetootjatega kokkupuude ja võimalus kuulda nende vahetuid mõtteid mahevaldkonnast,” ütles Võrumaa Arenduskeskuse maheteemasid eestvedav projektijuht Kaja Kesküla. Kesküla tõdeb, et  need maheteadmised, mis on omandatud praktilise kogemuse kaudu kipuvad ka paremini meelde jääma ning kõnetavad noori rohkem.

Nii jätkuski mahepäeva tähistamine ka veel mahepäeva järgselt,  24. septembril kui toimub Setomaa Kooli kolme õppekoha õpilaste mahetoorainest ühiskokkamine Ilmaveere keskuses. Kokkamist juhendab Merino Lastik oma meeskonnaga ning põnevate lisategevustena saavad õpilased koos Ilmaveere peremehe Lauri Mäesepaga puid riita laduda ning tulbisibulaid istutada.

Võimalus testida oma maheteadmisi

Kuni mahepäeva lõpuni on kõigil võimalus osa võtta maheviktoriinist, kus kõigil vastajatel on võimalus võita auhindu, mille on välja pannud mahetootjad Konspek OÜ, Säsi Pruulikoda, Loona veski, Leese mahetalu, Roosiku Šokolaaditehas, Metsavenna meierei ja Urvaste Külade Selts.

Kaja Kesküla sõnul on väga põnev teada saada kui palju Võru maakonna elanikud ja inimesed laiemalt mahetootmisest teavad. “Mõned viktoriiniküsimused vajavad lisaks teadmistele kindlasti ka tähelepanelikku silma. Üldiselt on aga tore näha, et inimeste põhiteadmised on üsna head ning paljud soovivad end temaatilises viktoriinis proovile panna,” lisas Kesküla. 

Mahekokkuleppe sai nelja aastaseks!

18. septembril 2020  sõlmisid Võru maakonna omavalitsused, SA Võrumaa Arenduskeskus ja MTÜ Setomaa Liit kokkuleppe kohaliku, tervisliku ning maheda toidu ja tooraine suuremaks kasutamiseks avaliku sektori rahastatavas toitlustuses.

Eesmärgiks sai 2024. aastaks saavutada omavalitsuste haridusasutustes mahetooraine kasutamine pakutavas toidus vähemalt 20% ulatuses. Mahepäeva puhul on hea meel tõdeda, et Põllumajandus- ja Toiduameti andmetel Võru maakonna 43st haridusasutusest eesmärgi saavutanud 37. Seega ollakse kokkuleppe täitmisele väga lähedal.

Mahetootjate tunnustamine

Euroopas antakse mahepäeva puhul üle maheauhinnad seitsmes kategoorias alates mahepõllumajandajast kuni parima mahepiirkonnani välja. Ka Eestis valitakse välja parim mahetootja ja mahetooted ning eelmisel aastal tuli parima mahetootja tiitel just Võru maakonda kui parima mahetootja tiitli Max Mõttus ja Meelis Mõttus ettevõtetega Lõunapiim ja Metsavenna Turismitalu. Mullune parim mahetoit oli fermenteeritud küüslauk Vinkymon OÜ-lt ja parim mahejook keefir Metsavenna Turismitalu OÜ-lt.

Ka sel aastal on põhjust rõõmustada, sest konkursil osaleb Võru maakonnas asuv Vana-Sõrmuse talu. Seal peavad Terje ja Paul Sõrmus mustasõstraistandust, mis varustab toorainega omaenda väikest joogitööstust. Võitja kuulutatakse välja hilissügisel peetaval traditsioonilisel mahekonverentsil.

Mahepäeva tähistamine on osa projektide “BSR Food Coalition” ja “Lõuna-Eesti aiasaaduste väärindamiskeskuse arendamine” tegevustest.

GALERII | Fotod erinevatest koolidest