Esimesed Tehnopol Startup Inkubaatoriga koostööd teinud õpilasfirmad tegutsevad Kagu-Eestis

Eile, 30. märtsil, lõppes Võru maakonna õpilasfirmade koolitusprogramm Ideefaktor. Kuuel Kagu-Eesti õpilasfirmal oli võimalus arendada oma ideed koostöös Tehnopol Startup Inkubaatoriga, olles esimesed õpilasfirmad, keda Tehnopol selliselt juhendab.

Eile, 30. märtsil, lõppes Võru maakonna õpilasfirmade koolitusprogramm Ideefaktor. Kuuel Kagu-Eesti õpilasfirmal oli võimalus arendada oma ideed koostöös Tehnopol Startup Inkubaatoriga, olles esimesed õpilasfirmad, keda Tehnopol selliselt juhendab.

Tegemist on ärikiirendiga, mille eesmärk on aidata noortel oma ideed testida ja arendada õpilasfirmast välja päris ettevõte. “Tavapäraselt saavad õpilasfirmad tuge eelkõige oma juhendajatelt ning üle-Eestilisest õpilasfirmade programmist, mida veab organisatsioon JA Eesti. Meie õpilastel oli aga võimalus saada mentorlust Tehnopolilt, mis igapäevaselt tegeleb Eesti tugevaimate start-up ettevõtetega,” ütles Võrumaa Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse projektijuht Kadi Kaur. 

Tänasel programmi lõpuüritusel jagasid kõik kuus programmist osa võtnud õpilasfirmat oma esimesi kogemusi ettevõtjana. Nendeks olid: ÕF Ruri, ÕF Katex, ÕF Flei, ÕF Mugavus2, ÕF Valgus ja ÕF Woift. Jagati nii eduelamusi kui ka kibedaid pettumuse hetki, mida samuti paratamatult ettevõtlusmaastikul ette tuleb.

Võru ja Põlva maakonna õpilasfirmad, nende juhendajad ning Võrumaa Arenduskeskuse esindajad Tallinnas Tehnopolis. Foto: Lota Vana

Heategevuslikke kunstioksjoneid korraldav õpilasfirma Ruri rääkis, et alguses oli keeruline koguda jälgijaskonda ning kaasata tuntud eestlasi oma projekti. “Alguses oli raske tuntud inimesi veenda meie oksjonil osalema, aga nüüd helistavad kuulsused juba meile ise,” rääkis ülla eesmärgiga algatusest õpilasfirma turundusjuht Andreas Vanatalo. Nende sõnul on kõige kallim müüdud teos “Tara (Buddha)”, mille maalis Inga Sleng. Samuti on nende ettevõtmisesse panustanud näiteks Kristjan Jõekalda, Vahur Kersna, Kadri Veisner, Kaido Höövelson ning paljud teised. 

Kui ÕF Ruri sai hoo kiiresti sisse, siis lilleamplitele mõeldud kaitsekotte tootev ÕF Katex, sai edu nautima hakata alles kevade alguses. Katexi meeskond rääkis, kuidas talvel oli huvi vastvalminud uuenduslike kattelooride vastu madal. Aiandushooaja algus on aga kliendid ka nendeni meelitanud. “See oli raske töö, aga võtsime ette ja tegime ära,” tunneb meeskond rõõmu. Õpilasfirma tegevjuht Henri Vink lisas, et testperiood oli pikk ja kõiki kasutatud materjale valiti hoolikalt: “Panime sada korda peale ja võtsime sada korda maha, testisime nööre ja nii edasi.”

Sellistel hetkedel olidki lisaks õpilasfirmade juhendajatele toeks Tehnopoli mentorid. Nii näiteks aitas ÕF Flei mentor neid kokku viia toidutehnoloogiga, kes aitas õpilastel toodet välja töötada. Ka ÕF Woift leidis, et mentorlus aitas lahendada mõnd probleemi, mis neile endile tundus suur, ent mentoriga arutades selgus, et on tegelikult lihtne lahendada.

Ettevõtlusmaailmas äsja alustanud Kagu-Eesti noori huvitas programmi lõpukohtumisel nii start-up ettevõtete asutajate keskmine vanus kui ka tegelik töömaht. Oma kogemusi jagas start-up´i FitSphere asutaja Karl Vihul.

Esimesed kaks õpilasfirmat asutati Eestis 1992. aastal. Sel õppeaastal on JA Eesti andmetel Eestis ligi 500 mini- ja õpilasfirmat sh Võru maakonnas 22, Valga maakonnas 6 ning Põlva maakonnas 11. Kolme kümnendi jooksul on neid kokku loodud 5672.

Sündmust rahastatakse projektist “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks” Võru maakonna PATEE 2019-2023.