Eile, 16. märtsil toimus Võru Kagukeskuses Kagu-Eesti õpilasfirmade kevadlaat, võttes sel aastal tegutsevate õpilasfirmade laadahooaja kokku.
Osales 30 õpilasfirmat ning pea 100 ettevõtliku noort Võru-, Valga- ja Põlvamaalt, aga oli ka kaugemaid tulijaid Tartu- ja Harjumaalt. Päeva juhtinud Marek Mekk küsis palju huvitavaid küsimusi, mis aitas laadaostjatel saada veel parem ülevaade, mida õpilasfirma või minifirma tegemine tähendab.
Nagu alustavad ettevõtjad ikka, said ka õpilased rääkida oma õnnestumistest, aga ka kibedamatest kogemustest. Näiteks jagas Tallinna Järveotsa Gümnaasiumi õpilasfirma Tell Your Story, kuidas esimene partii nende toodetud mängukaarte telliti vales suuruses, mistõttu tuli öö enne laata mõelda välja lahendus. Nii saidki esimesed kaardipakid kaunite metallkarpide asemel pakitud värviliste lintide abil. Noorte ettevõtjate sõnul oli viga tingitud vähesest eeltööst ning kuigi kaartide müük on läinud hästi, soovitavad nad tulevastel õpilasfirmadel kõik põhjalikult läbi mõelda.
Selleks, et tooteid valmistada pidid paljud õppima uusi oskusi. Võru Gümnaasiumi õpilasfirma Ami eestvedaja Kadi-Liis Mäeots rääkis, et nende ettevõte sai alguse tema 8.klassi heegeldamise teemalisest loovtööst. Õpilasfirma loomiseks õpetas ta heegeldama oma õe, seejärel sõbranna ja ka klassiõe ning koos hakati tootma heegeldatud pehmeid mänguasju. Väikelaste vanemate hulgas populaarseid mänguasju on ostetud nii laatadelt kui ka eritellimustena.
Kui läbi aastate on õpilasfirmade laadal arveldatud peamiselt sularahas, siis sel korral pakkusid õpilasfirmad nii tasumise võimalust pangaülekandena või olid suisa võtnud kaasa makseterminali. Viimast lahendust kasutanud Tallinna 21. Kooli õpilasfirma Kipa eestvedajate sõnul on see müüki oluliselt kasvatada aidanud, sest inimestel ei ole sularaha enamjaolt kaasas. Samuti võis laadal kohata värvikaid sooduspakkumisi, kus soodustuse saamiseks pidi müüjaid võitma näiteks kivi-paber-käärid mängus. Laatade väliselt müüakse aga ka veebilehtede, sotsiaalmeedia kui ka müügiplatvormide nagu näiteks Yaga kaudu. Samuti on proovitud tooteid ka jaemüüki saada.
Laat näitas, et õpilasfirmad on jõudnud tootearendusest kaugemale ning rõhku pööratakse ka pakenditele. Üks selline ettevõte oli õpilasfirma Valgusvõlu, kes rääkis kuidas pakendeid valmistatakse vanadest ajalehtedest. “Me mitte ainult ei voldi vanadest ajalehtedest paberkotte, vaid valime hoolikalt, et valitud lehekülg oleks humoorikas,” ütles õpilasfirma liige Lisandra Koppel. Ajalehti neil kuskilt eraldi hankida ei ole vaja, sest Lisandra ema on aastate jooksul kogunud neid palju. “Me tihti sorteerime lehti ja naerame asjade üle, mis on toimunud näiteks 2006. või 2011. aastal,” lisas Koppel.
Võrumaa Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse projektijuhi ja laada eestvedaja Kadi Kauri sõnul oli näha, kuidas õpilasfirmad on oma müügistrateegiaid aastaga lihvinud ja järjest julgemad. “Mõned õpilasfirmad käisid näiteks kogu keskuses ringi ja jõudsid nii oma toodete tutvustamisega veel rohkemateni,” ütles Kaur. Eriti hea meel oli Kauril selle üle, et ka eelmiste aastate õpilasfirma tegijad olid tulnud laadale uusi õpilaste valmistatud tooteid uudistama.
Laat oli edukas ja kolm õpilasfirmat suutsid ära müüa suisa kõik, mis kaasa oli võetud. Eriti hästi läks Valga Gümnaasiumi õpilasfirmal Stepshine, kes valmistab jalanõude puhastuskomplekte. Sama õpilasfirma oli väga edukas ka Tartus toimunud Rahvusvahelisel Õpilasfirmade võistlusel International Student Company meetup, pälvides seal parima müügiboksi tiitli.
Õpilasfirmade laada korraldasid SA Võrumaa Arenduskeskus ja Võru Gümnaasium ning seda viidi ellu koostööprojekti “Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored” raames, mida rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest “Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond”. Õpilasfirmasid toetas energiaampsuga Roosiku Šokolaadivabrik.
Vaata galeriid: