Võru Maakonna tervise- ja heaoluprofiil 2022. Tervisedenduse tegevuskava 2023-2026

Sa jõudsid Võru maakonna tervise- ja heaoluprofiilini, mis annab adekvaatse ülevaate meie maakonna inimeste põhilistest tervisenäitajatest ning tegevustest tervisevaldkonnas kuni aastani 2026.

Sa jõudsid Võru maakonna tervise- ja heaoluprofiilini, mis annab adekvaatse ülevaate meie maakonna inimeste põhilistest tervisenäitajatest ning tegevustest tervisevaldkonnas kuni aastani 2026.

Me elame Eestimaa parimas kohas – meil on hoolivad ja abivalmid inimesed, puhas loodus ja elukeskkond ning kaks rikkalikku kultuuriruumi, mis peaks turgutama meie kõigi tervist ja vaimset heaolu. Kuid vaatamata sellele ei ole meie inimeste tervisenäitajad võrreldes Eesti keskmisega head – meie inimesed elavad tervena vähem (tervelt 10 aastat), meil on rohkem alkoholisurmasid, meie inimestel esineb rohkem masendust, tervisemuresid on igas põlvkonnas sõltumata vanusest. Seetõttu on oluline probleemidest rääkida ning leida üheskoos vajalikud lahendused probleemide lahendamiseks.

Praegused kriisid, ühiskonnas toimuvad muutused ning ebakindlus tuleviku ees mõjutavad Võru maakonna inimeste heaolu. Muutused on alati rasked. Lihtsam on toime tulla neil, keda toetab elukogemus raskustega toimetulemiseks ja teadmine, et rasketele aegadele järgnevad alati helgemad. Meie järeltuleval põlvel ei ole veel kogemust, kuidas raskutega toime tulla. Samuti ei ole neil oskust oma „paha“ (olgu see siis ärevus, depressioon, hirmud, enesevigastamine, kiusamine) tundega toime tulla, ega isegi teadmist, et „paha“ ei ole normaalne. Seetõttu olemegi lähiaastate tegevustes võtnud fookusesse laste janoorte vaimse tervise.

Eesti rahvas on muretseja ning me ei oska oma muredest kuigi hästi rääkida. Seetõttu on oht, et oma muredega jäädaksegi üksi. Või ei märka vanemad ja õpetajad noore põlvkonna probleeme, kuna neil on endal raske. Järgmistel aastatel on kavas koolitada nii lapsevanemaid kui vanavanemaid, et nad oskaksid märgata lapse muresid ning saaksid olla vajadusel abiks ja toeks kõige raskemal hetkel. Side põlvkondade vahel on üks tegur, mis vaimset tervist toetab. Lisaks on oluline, et lapse muresid märgataks meie haridusasutustes, seetõttu oleme võtnud fookusesse tugispetsialistide toetamise, koolitamise ning uute spetsialistide leidmise.

Tervise- ja heaoluprofiil ei too üksi kindlasti soovitud muutust meie maakonna inimeste tervisenäitajatesse. Selleks, et olukord muutuks on vaja igaühe enda panust. Märkame ja toetame hädasolijat,sekkume, kui kellelgi on halb ning veame eest ja toetame heade ideede elluviimist. Kindlasti on oluline, et vastutus oma tervise, sh vaimse tervise eest tuleb võtta igaühel endil. Võtame siis aega koos oma lähedastega looduses liikumiseks, hea raamatu lugemiseks, saunas lõõgastumiseks või mõne head kontserti või etenduse külastamiseks. Anname kõik üheskoos panuse, et meie maakond oleks õnnelike ja tegusate inimeste, rohkete võimaluste ning mitme kultuuriruumiga maa.

Hääd tervüst teile kõigile!