Võru maakonna loomeettevõtjate kogukond hakkab kuju võtma  

Esmakordselt kutsusid Võrumaa Arenduskeskus ja Kagu-Eesti ateljeed loomekeskus kokku piirkonna loomeettevõtjad, et arutada, mis neid ühendab ja kuidas koos tugevamalt edasi liikuda. Suure Muna kohvikusse Haanjas kogunes üle 40 loomevaldkonna tegija, esimesel kohtumisel räägiti vajadustest, unistustest ja päris koostööideedest. 

Esmakordselt kutsusid Võrumaa Arenduskeskus ja Kagu-Eesti ateljeed loomekeskus kokku piirkonna loomeettevõtjad, et arutada, mis neid ühendab ja kuidas koos tugevamalt edasi liikuda. Suure Muna kohvikusse Haanjas kogunes 23. aprillil üle 40 loomevaldkonna tegija, esimesel kohtumisel räägiti vajadustest, unistustest ja päris koostööideedest. 

„Meid on rohkem, kui arvasime, aga me ei tunne veel üksteist piisavalt,“ ütlesid Võrumaa Arenduskeskuse ettevõtluse mentor-konsultant Liina Maripuu ja kultuurispetsialist Kristi Vals, kui esimene kohtumine läbi sai. „Tõdesime, et kõige olulisem ongi ehk teineteise tundmaõppimine. Et loomeettevõtjad teaksid, kes piirkonnas tegutsevad ja millega nad tegelevad – nii saab soovitada, kutsuda kampa või mõne koostööideega edasi minna,“ selgitas Maripuu. Meie piirkonna igas paigas on loomeettevõtjaid ja loovisikuid, kes oma oskuste ja ideedega annavad maakonnale ainulaadse näo. “Ühendades tegijad ühtseks võrgustikuks, avaneb võimalus jagada ressursse, tuge ja inspiratsiooni – ning just siin peitub meie piirkonna loomemajanduse tegelik potentsiaal,” lisas Vals. 

Tekkiv kogukond 

Kohtumise eesmärk polnud kohe võrgustik „ära teha“, vaid saada tuttavaks ja uurida, kes siinkandis tegutsevad, millised on nende rõõmud ning takistused. Osalejatelt kõlas läbi mitmeid konkreetseid vajadusi: ruumid, kus saaks toimetada; tugi turunduse, fookuse seadmise ja läbipõlemise ennetamisel; ühised õppereisid ja koolitused. Kõige rohkem rõhutati aga kontaktide olulisust: „Kui teed kõike üksi, oled ettevõttes nii looja, turundaja, pakendaja kui raamatupidaja – see on suur koormus. Võrgustik aitab seda jagada,“ sõnasid Madis Meister ja Kristel Onno Kagu-Eesti ateljeede (ate) esindajatena. Ate loomekeskuse kogukond Liiva tänaval on kasvanud oma inimeste algatusena alt üles. „Loomekeskuse ruumidesse mahub praegu 18 tegijat, kuid huvilisi on oluliselt rohkem. Edasi liikumiseks on nüüd vaja juba natuke laiemat ringi tegijatest ja natuke rohkem tuge,“ tõdesid nad.  

Külalisena jagas kogemust Pärnumaa Arenduskeskuse loomeKOBARa kogukonnajuht Kai Tarmula, kelle eestvedamisel on sealne loomeettevõtjate võrgustik kasvanud elujõuliseks kogukonnaks: koos käiakse õppereisidel, jagatakse kontakte ja toetatakse turunduses, just lõppes esimene ainult loomeettevõtjatele mõeldud baaskoolitus. „Tahame olla arenduskeskusena õnge ulatajad, et sünniks uued põnevad asjad,“ rääkis Tarmula. 

Tulevikuunistused Eesti Ekspressi esikaanel 

Üks kohtumise kõige elavamaid hetki oli loovharjutus, kus igaüks sai mõelda, kuidas võiks välja näha Eesti Ekspressi esikaas viie aasta pärast, kus räägitakse Võru maakonna loomeettevõtjate edulugudest. Fantaasia lendas, naeru jagus ja samas sai paberile nii mõnigi päris siht: leida ruumid, luua kaubamärk, jõuda välisturule, teha oma näituseid. 

Järgmistes plaanides on nii õppereiside ja õppepäevade korraldamine, kui ka lihtsamad koostegemised – näiteks inspiratsiooniõhtud, kus loomeinimesed saavad jagada oma lugu ja kogemusi. Kõik ei vaja suuri rahasummasid, aga vajavad kokkutulemist, tahet ja tegutsemist. 

Soovid liituda? 

Kui oled ise loomevaldkonnas tegutseja ja tahaksid tulevikus sarnastel kohtumistel kaasa lüüa või võrgustikuga liituda, siis võta julgelt ühendust Liina Maripuuga, kes aitab esimese sammu teha: liina.maripuu@vorumaa.ee 

Ja kui sa ei ole loomeinimene? Siis tasub ehk lihtsalt teada, et Võru maakond on täis andekaid tegijaid, kui sul on vaja ärikingitust, erilahendusega disaini või lihtsalt head kontakti. 

GALERII | Fotod: Madis Meister