Võru Kandles tunnustati silmapaistvaid rahvamajade eestvedajaid ja kultuuritöötajaid

22. jaanuaril võõrustas Võru maakond Eesti Rahvamajade Ühingu tunnustussündmust „Kaheksakand“. Sündmusel osales ligi 200 kogukondade hoidjat ja kultuurielu edendajat üle Eesti, kes oma töö ja südamega on rikastanud meie kultuuriruumi.

22. jaanuaril võõrustas Võru maakond Eesti Rahvamajade Ühingu tunnustussündmust „Kaheksakand“. Sündmusel osales ligi 200 kogukondade hoidjat ja kultuurielu edendajat üle Eesti, kes oma töö ja südamega on rikastanud meie kultuuriruumi.

Videotervituse edastas regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman, kes rõhutas rahvamajade olulist rolli Eesti kultuuripärandi hoidmisel. Võrru kohale tulnud kultuurikorraldajaid tervitasid Eesti Rahvakultuuri Keskuse direktor Kalle Vister ja võrukeelse kõnega Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots.

Tunnustati kuues kategoorias
Kümnendat korda toimunud sündmusel jagati tunnustusi kuues kategoorias: Aasta koostööpartner, Noor tegija, Aasta tegija, Aasta tegu ning Kaheksakand. Lisaks anti sel aastal välja ka tunnustus Kuldkand, mis on tunnustus pikaajalise panuse eest kultuurivaldkonda. Sel aastal esitati tunnustamiseks 62 tublit kogukonnahinge, kultuuritöötajat ja koostööpartnerit üle Eesti.

Laureaatideks kuulutati

Noor tegija: Kendro Härm (Pärnu-Jaagupi Rahvamaja heli- ja valgustehnik)

Aasta tegija: Kassari Haridusselts

Aasta tegu: Eesti kirjanduse pidunädal Järva vallas

Kaheksakand: Katrin Sassi (Keila Kultuurikeskus)

Kuldkand: Tiina Lobja (Lihula)

Eesti Rahvamajade Ühingu esinaine Ülle Välimäe avaldas oma kõnes rõõmu, kui palju suuri tegusid ja vägevaid inimesi meil on. „Rahvamaja on kultuuri alustala ja kultuur on Eesti alustala. Palju õnne kõikidele nominentidele, palju õnne kõikidele laureaatidele ja palju õnne kõikidele omavalitsustele, kus need tänased tublid toimetavad.“

Tunnustust jagus ka Võru maakonda

Tunnustati kaheksat Aasta koostööpartnerit, sealhulgas Võru maakonnast Tarmo Tagametsa, kelle juhendamisel valmis lavastus “Salakuulaja Vastseliinas”, kus lisaks stsenaariumi ja lavastuse loomisele nõustas Tarmo kultuurikorraldajaid projektide planeerimisel, meeskonna kaasamisel ja sündmuse keskkonna loomisel. Antsla vallas tõi Tarmo lavale erilise elamusõhtu “Kirev Linda!”, mille keskmes oli piirkonna kultuurilugu. Väike-Boose järvel toimunud etendus ühendas pärimuslaulu ning valgus- ja helilahendused, rääkides loo Linda rahvamaja sümbolist – kukest.

Aasta koostööpartner nominendid. Foto: Tiina Männe

Võru maakonnast pälvisid veel nominatsiooni Noore tegija kategoorias Rain Oper – kooliõpilane, seto kogukonna aktiivne liige. Ta mängib karmoškat, tantsib seto tantsu, korraldab üritusi ning ühendab noori. 2019. aastal valiti ta Setomaa noorsootskaks, mis kinnitab tema liidriomadusi ja pühendumust. Rain osaleb maakonnaülestes noorte sündmustes, panustab Tartu 2024 Extended programmi ning elavdab rahvamajade õhtuid pilli- ja päevajuhina. Tema kirg ja energia teevad Rainist eeskuju, kes hoiab elus Seto traditsioone. Tänukirja vastu võttes lubas Rain, et kui saab teada, kes teda nominatsioonile esitas, saab see inimene kindlasti tänatud.

Aasta tegija kategoorias oli nomineeritud Võru valla kultuuri- ja noorsootöö keskus ning Aasta teo kategoorias pälvis nominatsiooni Paganlik PärimusÖÖ. Suurejoonelise pärimusõhtu kunstiline juht Maire Udras sõnas tänukirja vastu võttes, et tunnustussündmuse jaoks loodud lavastus „Võrumaa ja Setomaa legendid“ oli justkui Paganlik PärimusÖÖ duubel kaks. „Te saite näha sellel laval neid inimesi, kellega oli imeline koostööd teha ka Paganlikul PärimusÖÖl. Võtke kaasa Võrumaalt see sõnum, mida Anu Tauli esitatud lugu endaga kandis – koostöös oleme me võimsaimad.“

Tunnustamise kõrval kanti hoolt ka emotsionaalse elamuse eest
Sündmuse lavastus „Võrumaa ja Setomaa legendid“ pakkus üle Eesti kokku tulnud külalistele võimsa ja liigutava kultuurielamuse. Lavastuse pani kokku Raili Leesalu, muusikaline juht oli Silja Otsar. Meeleolu aitasid luua noored lõõtsa- ja karmoškamängijad Helir Hoop ja Gerd Palok, õhtuses osas esinesid Einar Raudkepp ja üllatusena ansambel KROKS. Õhtut juhtis multitalent Karel Käos.

Lavastus “Võrumaa ja Setomaa legendid”. Foto: Tiina Männe

Tunnustussündmuse korraldusmeeskonda kuulusid Maarika Rosenberg, Anneli Lõhmus, Tea Kõrs, Krista Puija, Maarja Saarine ja Kristi Vals. Sündmust toetasid Võru maakonna omavalitsused, Võrumaa Arenduskeskus ja Eesti Kultuurkapital. Täname Võru Kandle meeskonda hea koostöö eest sündmuse korraldamisel.

 

Lisainfo: Kristi Vals, Võrumaa Arenduskeskuse kultuurispetsialist ja Eesti Rahvamajade Ühingu Võrumaa esinduskogu liige, 5912 9200, kristi.vals@vorumaa.ee

 

GALERII fotograaf Tiina Männe