Võrumaa tegusaimad kodanikud 2017

Kõik need 20 inimest on andud endast tükikese Võrumaa heaks. On suurepärane, et nende panust on märgatud. 

 

Eliise Abel

Kõik Võrumaa spordiüritused on eelsoojendusega ja kes seda veel ei tea, siis on see Eliise, kes süstib meile tugevat tahet sporti teha. Väga teotahteline noor inimene, kes suunab igas vanuses inimesi tervislikult toituma ja on oma ala parim treener. Eliise on seda väärt.

Ene Aedmaa

Tema võtab alati ette kõike, mida vaja küla paikonnas teha vaja. Alati tuleb ja aitab kõiki inimesi. Valla asju ka teeb ja toob meieni info.

Anti Allas

Oleks kõik omavalitsusjuhid sellised! Igal juhul on linnapea eeskujuks. Olid valimised, kuid olgem ausad, see mees teeks ka siis kui ei oleks linnapea. Ei teagi, kas keegi veel märkas tema pühendumist ja tegutsemist vabatahtlikuna. Saagu Valgus heategevuskeskuse üleskutsetele otsimaks vabatahtlikke abilisi, vastas ta alati ja märkas vabandada, et tuleks appi, kuid paraku on hõivatud teise vabatahtliku tööga. Selle eest, et ta hindab nende inimeste tööd, kes panustavad kodanikuühiskonna arengusse Võrus ja Võrumaal, väärib ta tunnustamist ja kasvõi väikest šokolaaditahvlit. Pole mõtet üles lugeda, kus ta panustas – laste festival, folkloorifestival jpm.

Piret Haljend

Väga aktiivne inimene, kes tegeleb puudustkannatavate inimestega.

Hillar Irves

Toimekas mees, kelle kohta käib vanasõna “Kes teeb, see jõuab!” Eriti hakkas Hillari tegevus silma paistma 2006. aastal, kui 23 paadiga alustas, “paadimatka” Võhandu Maraton, mille lõpetajate arv 2017. aastal oli rekordiline: 610 paatkonda 10 riigist. Ajaloo vältel on riikide arv kokku lausa 19. Need arvud teevad mehest mehe, kes on Võrumaa Euroopasse viinud koos meie Tamula järve ja Võhandu jõega. Jätkuvalt üllatab Hillar peakorraldajana uute ideega, praegu laiendab jõge ja märgistab sildasid, et aina rohkem ja rohkem oleks lusti ja eneseületust, mis ikka ja jälle inimesed paatidega veele toob, lähedalt Eestist ja mujalt kaugetest kohtadest. See kõik annab toonust meie väikese kandi erinevate valdkondade majandusele. Lisaks Võhandu Maratonile korraldab ta Eesti, Läti ja Baltimaade tasemel kärestikuslaalomi võistlusi. Hillar on MTÜ Ekstreempark juht, kes veab seinaronimise treeninguid noortele ja teistelegi huvilistele Võru Spordikeskuses, juhendab päris mägede matku, et õpitu kinnistuks. Loomulikult hakkab ta alati kampa, kui vaja teisi spordiüritusi korraldada: Võrumaa Pikamaajooksude sari, Võrumaa Suusasari, H100-nelik, ülipopulaarne Võru Lastefestivali seikluspark ja paljud sündmused vee. Lisaks kõikidele korraldustele, on Hillar ise läbi ja lõhki spordimees, kes käinud suusamaratonidel Haanjast Vasaloppetini ning rattamatkadel ja maratonijooksudel ning vastupidavuse poolest saab olla eeskujuks igale meie tänasele noorele.

Kalev Kaarna

Kalev tegutseb kiiduväärselt TSENTRI juhina, kohaliku ettevõtluse edendajana, organiseerib ja modereerib üritusi, kaasab erinevaid huvigruppe, ühendusi, ettevõtteid ja organisatsioone ettevõtluse arendamiseks piirkonnas.

Helger Kavant

Helger on lihtne ehitusmees, kes on aastaid unistanud teatrikultuuri arendamisest Antsla vallas ja kogu Võru maakonnas. Just nimelt teatrikultuuri, sest kui Helger midagi teeb, siis on kõik detailid perfektselt viimistletud, alates etenduspaigast, etenduse kvaliteedist kuni näitlejate ja külastajate võõrustamiseni, seda kõike teeb Helger äärmise kohusetundlikkusega ning ikka kogu südamest. Aastaid on Helger nokitsenud oma esivanemate talus Urvaste vallas, kuklas tiksumas mõte teatritalust. Nii sündis MTÜ Urvaste Villike ja Villike teatritalu. Seejärel võttis Helger ette veel ühe raja oma unistuste teel – ta tegi sõprade ja pere abil ja koostöös omanikega meeletu töö Vana-Antsla mõisa aidas, mille MTÜ Urvaste Villike on rentinud, et kutsuda külla professionaalseid näitlejaid ja pakkuda kohalikele mõnusaid teatrielamusi. Möödunud suvel sai Helger ja tema meeskond Villike teatritalus hakkama omalaadi imega “Õhtu on salameri, Edgar Valteri rahutu rahu,” mille teatriühendus Misanzen välja tõi, lummas publiku täiesti. Tänulikud olid nii pealtvaatajad, etendusel osalejad kui ka näitlejad ning lavastaja. Helgeri ennastsalgava vabatahtliku töö tulemusena on nüüd Võrumaal kaunis teatritalu ning vanast väärtuslikust mõisa aidast saanud tõeline teatrimaja. Lisaks aitab selline ennastsalgav tegevus teadvustada laiemalt, et ka maal on täisväärtuslik elu! Vähem tähtis ei ole ka see, et tänu neile etendustele satuvad Võrumaale professionaalsed näitlejad, kes vabadel hetkedel külastavad siinseid vaatamisväärsusi, kohtuvad siinsete tegusate inimestega ja viivad oma head emotsioonid Võrumaast oma kodukohtadesse üle Eesti, see on üks väärtuslik osa Võrumaa turundamisest. Veel etendusi, mis on tänu Helgerile piirkonna kultuurielu rikastanud: Polygon teatri etendused „Meeletu“, „Väävelmagnooliad“, „Lumejänesed“, „Palju õnne argipäevaks“, „Õnne sünnipäevaks, Wanda June“. Lisaks veel Improteater Impeerium etendused. Samuti on kohalikud inimesed leidnud tee teatriaita, et korraldada seal kontserte ja üritusi kogukonnale.

Margita Kipasto

Tema entusiastlik ja optimistlik suhtumine uutesse tegevustesse ning kogukonda kaasav tegevus on märkimisväärne ja eeskujuks paljudele.

Mare Kuljus

Mare on panustanud teiste tervisesse oi kui palju.

Meelike Nagel

Meelike tegutseb ja panustab mitmes MTÜs, on naiskodukaitse liige ja tema eriline soov on teha rõõmsamaks Tilsi lastekodulapsi.Tema eestvedamisel on 2017. aastal korraldatud mitmeid üritusi Tilsi lastekodulastele. Meelike oli eestvedajaks Maakaitsepäeva NKK loterii korraldamises. On vapper vabatahtlik abiline Saagu Valgus keskuses. Meelike on algataja ja kaasaja.

Romet Pazuhanitš

Romet on koolis õpetaja ja klassijuhataja, endine noorsootöötaja ja tegeleb endiselt edasi noortega, on noorsoo spetsialist. Tegeleb ka kodutütarde ja noorkotkastega. Teeb suuri projekte ja on eeskujuks kõigile. Ta väärib tunnustust ja enamatki. Ta on suurepärane inimene ja vabatahlik paljudes tegemistes. Romet on inimene, kes tegutseb õpilastega väga palju, üritab võimaldada lastele võimalikult palju üritusi jmt. Ta kirjutas projekti ning tänu sellele said Eesti ja Hispaania noored kohtuda ning tutvuda teise kultuuriga ning praktiseerida oma keeleoskust. Esimene kohtumine toimus Eestis ning teine kohtumine toimub tuleval aastal Hispaanias. Romet on alati olnud väga aktiivne. Ta on õpetaja, noorsoo spetsialist, hea projekti tegija jne. Vahel tundub, et tal polegi aega endale, sest ta teeb igasuguseid huvitavaid üritusi noortele. Romet on tõesti väga inspireeriv ja tegus inimene. Romet on väga aktiivne ja tubli. Tegeleb väga palju koolis ja väljaspool kooli lastega. Kaasab neid huvitavatele üritustele, on igati abivalmis ja hea südamega. Romet korraldab koolis laste näiteringi ja meediaringi. Ta on ka Mõniste noorkotkaste ja kodutütarte juht ja lastele meeldib seal väga. Tal polegi vabaaega, sest ta tegeleb kõigega, et meil parem oleks.

Airika Pruul

Airika on alles avastanud võlu tegutseda vabaühendustes. Kaks aastat on ta panustanud Saagu Valgus Võrumaa heategevuskeskuses. Veidi on kõrvalt näinud, kuulnud ja tunda saanud ühe MTÜ muredest ja rõõmudest, juhtimisest ja kodanike kaasamisest. Ta on inimene, kes saab, võib ja tahab teha nii, et tulemust oleks näha. On lahtiste kätega, mis hakkavad juba kuldset tooni omandama, on osav käsitöös, julge katsetama ja tema ideed väärivad preemiat. Ta on tõeline kullatükk.

Kaia Pruuli

Kui mul poleks au tunda Kaiat isiklikult, siis ma ei usuks, et selline inimene üldse olemas saab olla. See on lihtsalt uskumatu kuivõrd palju ta jõuab. Käesoleva aasta pagasisse saab kanda: panustamise Antsla valla rattatuuri korraldamisse, Kraavi külapäevade edukas ja rahvarohke läbiviimine, Meistrite päev Antsla Kesklinnas. Kõigi nimetatud ettevõtmiste puhul leiab ta võimalusi taotleda toetust erinevatest toetusallikatest. Lisaks korraldamisele on ta paljudel erinevatel valla üritustel aktiivne osaline, Antsla vallavolikogu liige, Antsla Gümnaasiumi hoolekogu liige. Kõige selle juures jõuab ta edukalt toimetada oma pereettevõtmises Vahtra Talu, mis tegeleb köögiviljakasvatamisega. Kui kõik need tegevused ajagraafikule kanda, siis pole ma kindel kas kõik sellele mahuvad.

Katrin Roop

Katrin on aktiivselt panustanud kodanikuühiskonda Mõniste piirkonnas. Ta on asutajaliikmeks mitmes MTÜ-s, ideede generaator ja paljude projektide kirjutaja ning eestvedaja. Tänu eelnimetatule on ta Mehkamaa (endine Mõniste vald) kogukonnale palju andnud. Esile võib tuua:
MTÜ Ääremaa Noored, millest sai alguse noortele vaba aja veetmise võimaluste loomine, alustati hoone otsimisega ja tänaseks päevaks on endine sovhoosi saunahoone renoveeritud ja toimuvad igapäevased noorte tegemised ja üritused. Tema inspireeriv tegevus on algatanud meie kandi külaliikumise. Tema algatusel koostati külaelu arengukava ja moodustati mitu külaseltsi, toimuvad ülevallalised üritused, kus tema on alati olemas oma jõu ja nõuga, tema algatusel sai ellu viidud projekt “Tipud kokku”, mis oli osalejate arvates väga huvitav ja kogemusterohke ettevõtmine. See projekt kaasas Eestimaa kõige põhja-, lõuna-, ida- ja läänepoolsemaid valdu. Toimusid ühisüritused ja külaskäigud partnerite juurde.

Ülle Sok 

Ülle Sok on Võru Segakoor Tervis president. Olnud seda juba aastaid ja ikka tagasi valitud sellepärast, et teeb seda ühiskondlikku tööd südamega. Oma väga hea suhtlemisoskusega on ta muutunud koori üheks tugevaks meeskonnaks. Tänu koostööle nii liikmete kui dirigentide vahel on koori tegevus oluliselt muutunud. Oleme maakonnas arvestatav segakoor, andnud oma tegevusega suure panuse kogukonna kultuurilisele arengule.

Mai Timmi

2010. aastal sai Navi külaselts juurde ühe särtsaka liikme ja seltsimaja valvsa perenaise, kes meeleldi valda ühendavaid suurejoonelisi ühisüritusi korraldab, laste ja noorte vaba aega sisustab ning kõikidega koostööd teeb. Navi külaselts on tuntud ettevõtmistega, millel kõlapinda külapiiridest kaugemalgi: triatlon, jaanituli, jüriööjooks jne. Mai Timmi peab eriti oluliseks noori koduküla tegemistega köita. Kui lapsi kaasata, tulevad ka vanemad ettevõtmistega kaasa. Alates 2016. aasta sügisest on Navi seltsimaja ka noorsootöö keskus, sest Mai on võtnud Võru valla noorte tegevuste koordineerimise kaheks aastaks oma õlule. Lastelaagrid, projektide kirjutamise juhendamine, noorteliidrite koolitamine on vaid väike osa tegevustest, mida Mai eest võtab. „Kogukonna kasvulava“ Leader projekti raames viib MTÜ Navi Külaselt koostöös SA Võrumaa Arenguagentuuri ja Loome OÜga läbi ühenduste baasvõimekuse arendamisele suunatud õpitubasid, toimuvad koolitused tegutsevate ühenduste ja seltside võimekuse tõstmiseks, viiakse läbi kogemuste vahetamisele ja koostööle suunatud õpirännakud, mõttekojad, korraldatakse vabaühenduste mess ning peetakse blogiraamatut kodanikuühiskonna arengut puudutavatel teemadel. Mai on töökas ja ettevõtlik, julge oma väljaütlemistes, silmapaistvalt särav ja sarmikas isiksus.

Elen Varov

Elen on Võrumaal Urvaste vallas ise väga tagasihoidlikuks jäädes tegutsenud: loonud kohaliku koduloomuuseumi, juhendanud kohalikku näiteringi, korraldanud iga-aastaseid Vana Aja Jaanipäevi ning pikki aastaid korraldanud käsitöönäitusi kohalike käsitöömeistrite töödest, osalenud omavalitsuse sotsiaalkomisjoni töös ning tasapisi ka poliitilises elus. Seda kõike oma põhitöö kõrvalt Urvaste Koolis. Seda kõike on ta toimetanud ilma suurema tähelepanu ja abi otsimiseta ning seetõttu pole teda taibatud ka eriti tänada ja tunnustada.

Kadri Võrel

Tallinnast pärit Kadri tegutseb Urvaste seltsimajas viimased paar-kolm aastat. Esialgu vajas ta ruumi, kus oma pisikese ettevõtte kudumistööd teha, aga tasapisi on temast saanud universaalne nõuandja ja abimees kõigile majja sisseastujatele. Seda valdkonda, mida Kadri ei tunne, on raske leida. Miks mõni seade ei tööta, kust saab soodsalt käsitöölõnga, missuguse lepinguga võtta inimesi tööle ja missugused on maksud – need on mõned tüüpilised küsimused, mida me igapäevaselt Kadriga arutame ja takkapihta oli ta nõus asuma aasta algul ka Urvaste Külade Seltsi juhatuse liikmeks. Vähe sellest. Kadri on juba palju aastaid tegutsenud vabatahtlikuna Eesti Loomakaitse Liidus ja on seoses siia kolimisega ühingu Võru-, Põlva- ja Valgamaa piirkonna juht. See tähendab arvukaid tunde hädakõnedele vastamist ning mõnelgi korral oleme ka omakandi loomamurede puhul Kadrilt abi saanud. Kui vaja, kutsub ta välja koerte varjupaiga inimesed, kui vaja, teeb lambale süsti või lüpsab ära haigeks jäänud naabrimehe lehma. Tegelikult on see paras ime, et ta selle kõige ning oma kolme lapse kõrvalt ikkagi veel kuhjade viisi kudumeid valmistada jõuab ja uusi mudeleid välja mõtleb. Kadri kohalolu annab seltsimaja rahvale turvatunde ja paneb küsima, et kuidas ma varem ilma temata hakkama saime.

Leili Väisa

Ta on panustanud oma aega ja energiat üle 30 aasta laste, noorte ja täiskasvanute huvitegevusse.Ta on tõeline looja, tantsuselts Pärliine tegevused ja toimetused on olnud Leili igapäevane töö, suur au ja kiitus, nii südamega pühendunud inimest olen tundnud ja imetlenud 37 aastat. Hoiab au sees rahvakultuuri iga hinna eest. Tema käe all olen tantsinud ise ja praegugi tantsimas, minu kaks tütart on saanud tantsupisiku. Olen südamest tänulik, et ta meil olemas on. Soovin talle jõudu paljudeks aastateks. Ta on tunnustust väärt.

Merike Õun 

Kella- ja aastaajast sõltumata end Võrumaa spordi olemasolule ja edendamisele pühendanud naine. Oskab liita enda ümber toetajaid ja vabatahtlikke.

 

Võrumaa tegusaim kodanik 2017 on pikaaegne Võhandu maratoni korraldaja ning Võrumaa spordielu eestvedaja Hillar Irves.

Internetis läbi viidud rahvahääletusel kogus enim toetust Eliise Abel.

Võrumaa toimekaim ühing 2017 on MTÜ Antsla Jahiselts.

Võrumaa kodanikuühiskonna toetaja 2017 on AS Antsla Inno.