Kristi Vals kultuurispetsialist 5912 9200 kristi.vals@vorumaa.ee
Kertu Pehlak haridusspetsialist 5348 4969 kertu.pehlak@vorumaa.ee
Eliis Ermel noorte ettevõtlikkuse konsultant 521 7705 eliis.ermel@vorumaa.ee

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinnaks

Kõik kontaktid

Märkame noortevaldkonna tublisid tegijaid

Võrumaa Arenduskeskus kutsub kõiki esitama kandidaate maakonna noortevaldkonna silmapaistvamate tegijate tunnustamiskonkursile. Konkursi eesmärk on esile tõsta noorsootöösse panustanud ning valdkonda edendanud inimesi ja organisatsioone ning silmapaistvamaid ja olulisemaid algatusi, millel on oluline mõju kohalikul, maakondlikul või üleriigilisel tasandil.

Aasta silmapaistvamate tegijate esitamisel palume aluseks võtta kandidaatide tegevuse 2019/2020. õppeaasta jooksul. Kandidaadi esitamiseks tuleb ära täita ning Võrumaa Arenduskeskusele esitada vastava kategooria taotlusvorm. Statuut ja vormid on Võrumaa Arenduskeskuse kodulehel: https://vorumaa.ee/haridus-kultuur/tunnustamine/noortevaldkonna-tunnustamine/

Kandidaate saab tunnustamiseks esitada 22. maist 10. juuni südaööni, kokku 6 kategoorias: aasta noorsootöötaja, aasta koostöö, aasta tegu, aasta noor, aasta noorteühenduse ja aasta pikaajaline panus.

Digitaalselt allkirjastatud taotlused on oodatud Võrumaa Arenduskeskuse e-posti aadressile: arenduskeskus@vorumaa.ee. Paberkandjal taotlused palume saata märksõnaga „Noortevaldkonna tunnustamine“ SA Võrumaa Arenduskeskuse postiaadressil Jüri 12, 65620 Võru (hiljemalt 9.juuni postitempel).

Silmapaistvamad maakonna kandidaadid esitab Võrumaa Arenduskeskus omalt poolt üleriigilisele Eesti Noorsootöö Keskuse (ENTK) poolt korraldatavale tunnustamiskonkursile.

Kandidaate tunnustatakse Võrumaa noorte suvepäevadel 11. – 12. augustil Obinitsas.

Lisainfo: Kertu Pehlak; telefon: 5348 4969; kertu.pehlak@vorumaa.ee

Võru maakonna aasta ema 2020 on Mai Kurrikoff

Täna veebiülekandes toimunud emadepäeva kontserdil andsid Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots ja Võru maakonna aasta isa 2019 Raul Kudre üle Võru maakonna aasta ema tiitli Võru vallas elavale viie lapse emale Mai Kurrikoffile. 

Mail on olemas kõik omadused, mis ühele heale emale on vajalikud – kannatlikkus, hoolivus, abivalmidus, töökus, oskus olukordi lahendada ja olla ikka rõõmsameelne. Mai on emaks 5 pojale ja vanaemaks 16 lapselapsele ning õpetajana on ta olnud „teiseks emaks“ väga paljudele lastele. Koolis töötades oli tema lugupidav ja tasakaalukas suhtlemine eeskujuks nii õpilastele kui kolleegidele. Õpetaja Mai Kurrikoffi on tunnustatud kohusetundliku ja tulemusliku töö eest Osula kooli aumärgiga. Mai Kurrikoff on ema, kes annab kodule soojuse. Lapsed tahavad koju tulla ja lapselapsed  on siin alati oodatud. Siis on maja naeru ja soojust täis.

Seoses eriolukorraga ei saanud seekord aasta ema tiitlit üle anda traditsiooniliselt Võru Kandle kontsertsaalis toimuma pidanud emadepäevakontserdil. Seekord viidi emadele lilled, tänukiri ja tort nende pereliikmete kaudu, kes neid konkursile esitasid. Aasta emale Mai Kurrikoffile anti tiitel üle tema koduhoovis emadepäeva hommikul. Võrumaa Arenduskeskus tänab südamest kõiki, kes selle aasta erilisele veebikontserdile kaasa aitasid. Kontserdi toimumist toetasid: SA Võru Kannel ja Coop Võru, kes kinkis kõikidele nomineeritud emadele šokolaaditordi.

Tänavu esitati Võru maakonna aasta ema aunimetusele rekordiliselt 14 kandidaati – Eve Raudsepp, Kätlin Kann, Piret Kahre, Ülle Ermel, Marju Põder, Merike Ruven, Leelo Sarik, Mai Kurrikoff, Anneli Lõhmus, Silja Otsar, Maarja Kallas, Ülle Kelp, Annika Põldsepp ja Marju Päkk.

Aasta ema tiitlit on Võrumaal välja antud alates 2002. aastast. Möödunud aastal pälvis selle tunnustuse Võru vallas elav ema Marju Parv.

Foto: Võru maakonna aasta ema 2020 Mai Kurrikoff koos perekonnaga: abikaasa, 2 poega, lapselapsed, kes sel hetkel emal, vanaemal külas olid. Pildistas: Kristi Vals. 

Lisainfo: Kristi Vals, kultuurispetsialist, tel 5912 9200, e-post kristi.vals@vorumaa.ee

ANDRAS ootab kandidaate aasta õppija tunnustamiseks!

Täiskasvanud õppija nädala raames tunnustatakse aasta õppijat, õpitegu, õppijasõbralikku tööandjat ja koolitajat.

Aasta õppijat ja õpitegu tunnustatakse 9.oktoobril täiskasvanuhariduse tänuüritusel.

Aasta koolitaja tunnustamine toimub 29.oktoobril toimuval koolitajate mittekonverentsil, mis toimub koostöös EPALEga.

Aasta õppijasõbraliku tööandja tunnustamine toimub oktoobris koostöös Eesti Tööandjate Keskliiduga.

TUNNUSTAMISE MÄRGIS

Alates 2020. aastast jagame täiskasvanuhariduse tunnustamise konkurssi riikliku ja maakonna tasandi laureaatidele märgiseid. Valitud märk sümboliseerib täiskasvanuhariduse kõige olulisemat tulemust: õppija uusi väljakutseid ja tema ees avanevat maailma. Stiliseeritud rukkilille kujutis, millest suundub välja üks õielehtedest mõjub pidulikult ja Eesti ühiskonda väärtustavalt. Tunnustuse pälvinutel on võimalik märgise abil oma saavutusi esile tõsta ning lisada märgist oma Facebooki pildile, kodulehele või teistele infokandjatele.
Märgise kasutamise reeglid ja kasutusjuhend 

Tunnusta Sinagi tublisid inimesi ning esita kandidaadid  oma maakonna täiskasvanuhariduse koordinaatorile aasta õppija, õpiteo, õppijasõbraliku tööandja või koolitaja tiitlile alates 26. aprillist kuni 7. juunini 2020.

Tunnustamine toimub  Euroopa Sotsiaalfondi projekti “Täiskasvanuhariduse edendamine ja õppimisvõimaluste avardamine” raames.

Tunnustamise ankeedid ja rohkem infot: http://www.andras.ee/tunnustamine

Võrumaa Arenduskeskus kutsub kõiki sel pühapäeval kell 16:00 emadepäeva kontserdile!

Sel kevadel tuleb emadepäev teisiti! Emadepäevale pühendatud kontsert „Sulle, emake“ Võru Kandles jõuab kuulajate-vaatajateni Interneti vahendusel.

Ootame Sind emadepäeva veebikontserdile 10. mail algusega kell 16:00.

Teid tervitavad Võru maakonna omavalitsuste juhid ja Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots.
Kuulutatakse välja Võru maakonna aasta ema 2020 ja tunnustatakse kõiki nominente.
Muusikaga loovad meeleolu Hellika ja Silja Otsar ning Võru maakonna laululapsed. Järgneb kontsert-etendus „Kandle parimad palad“.

Vaata kontserti järele:
Facebookist
Youtube’ist

Kontserdi toimumist toetasid Võru Kannel ja Coop Võru.

KUTSE Kultuurikompassile “Milliseks kujundame kultuurikorralduse uue ajastu?”

Koroonakriis ja eriolukorra piirangud on mõjutanud kultuurielu olulisel määral Eestis ja maailmas. Millised on muutused ja mis saab edasi, arutletakse 7. mail Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi kuuluval Kultuurikompassi foorumil “Milliseks kujundame kultuurikorralduse uue ajastu?”. Kontaktivabalt, veebikeskkonnas Worksup toimuval foorumil jagavad kogemusi muutustega hakkama saamisest Eesti kultuuriasutuste juhid ja loovisikud.

 

Foorumi kaaskorraldaja, Tartu linna kultuuriosakonna juhataja Marleen Viiduli selgitusel on koroonakriis tabanud valdkonda valusalt. “Kultuuriasutuste sulgemine ja ürituste ärajäämine on pannud korraldajad, loojad ja esitajad sundseisu – publikuni jõudmiseks tuleb leida täiesti uusi viise,” kirjeldas kultuuriosakonna juht märtsis alanud suuri muutusi.

 

Marleen Viiduli arvates on oluline, et kultuurivallas tegutsejad räägiksid avalikult nii oma probleemidest kui võimalikest lahendustest, et olla toeks üksteisele ja hoida sidet publikuga. “Eesseisval foorumil arutlemegi selle üle, kuidas on tuldud toime piirangutega, esitleme leidlikke ja ettevõtlikke lahendusi ning püüame kujutleda, milliseks võib kujuneda kultuurielu lähemal ajal,” sõnas Viidul.

 

Tartu 2024 loomenõukogu liige ja üks foorumi esinejatest, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna juht Berk Vaher näeb kultuurikorraldajatel olulist rolli ka käimasolevate kriiside lahendamisel. “Kuigi mitmetel kunstialadel tegutsejad on sattunud väga raskesse seisu, oleme täna ja tulevikus ka abi andjad, mitte vaid abi vajajad. Kuidas toita inimeste ja kultuuride elutahet, taastada usaldust nende vahel ja julgust piiriülesteks lähikontaktideks, võita hirme ja kapseldumistungi – need on kunstide suured ülesanded igast üleilmsest kriisist väljumisel, nii ka nüüd,” kirjeldas Vaher. Tema sõnul on nende probleemidega tegelemine ka tulevaste Euroopa kultuuripealinnade, seega ka Tartu ja Lõuna-Eesti ees seisev suur ülesanne.

 

Foorumil “Milliseks kujundame kultuurikorralduse uue ajastu?” jagavad oma kogemusi Virgo Sillamaa (Music Estonia), Astrid Hallik (Tartumaa Omavalitsuste Liit), Joanna Hoffmann (Tartu Kunstimuuseum), Krõõt Kiviste (Shaté Tantsukool, Tartu Tantsuakadeemia), Vahur Keller (Kellerteater), Matis Leima (Matis Leima Music), Marko Lõhmus (TÜ Viljandi kultuuriakadeemia, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), Berk Vaher (Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond) ja Linnar Viik (IT-visionäär). Arutelu juhib Urmas Vaino.

 

Foorum toimub Eestis loodud veebikeskkonnas worksup.com. Lisaks ettekannete ja arutelude jälgimisele on vaatajatel sarnaselt eelnevatele Kultuurikompassi foorumitele võimalik öelda oma sõna sekka. Osavõtt Kultuurikompassi foorumist on tasuta, kuid publikul palutakse eelnevalt registreeruda aadressilt tartu2024.ee/kultuurikompass leitava vormi kaudu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdmyWGPwmlb6SNXypb5fMjxKuVDgUeC-62Uk5yKivt9XhqsKg/viewform

 

Kultuurikompassi FB sündmus on siin: https://www.facebook.com/events/250131936160601

 

Eelnevatel Kultuurikompassi foorumitel on Lõuna-Eesti kultuurikorraldajad ja eestvedajad vahetanud kogemusi uute ühisrahastusvõimaluste, sotsiaalmeediaturunduse,  keskkonnateadliku kultuurikorralduse, vabatahtlikkuse ja rahvusvahelise koostöö teemadel. Foorumite ettekandeid ja arutelusid saab järelvaadata Tartu 2024 YouTube’i kanalil.

 

Annela Laaneots

Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator

Tel: 5579808

www.tartu2024.ee

Taotlemine kultuuri- ja spordivaldkonna abipaketist algab 8. mail

Kultuuri- ja spordivaldkonna kriisipaketi suurus on 25 miljonit eurot. Kultuuriministeerium on järgmisel nädalal valmis vastu võtma taotlusi, mille järel makstavad toetused on loodud leevendamaks kriisi mõjusid.

Voorude taotluste vastuvõtmine algab elektroonselt Toetuste Menetlemise Infosüsteemi kaudu hiljemalt reedest, 8. maist. Taotlusvoorude täpsete tingimustega saab tutvuda järgmise nädala alguses ning esimeste väljamakseteni on plaanis jõuda mai teises pooles.

Eesmärk on anda koroonakriisist tingituna erakorralist abi järgmiselt:

 • organisatsioonide tegevuse katkemisega kaasnenud juba tehtud kulude ja eesolevate möödapääsmatute kulude kompenseerimine – ligi 20 miljonit eurot;
 • vabakutseliste loovisikud, treenerid ja rahvakultuurikollektiivide juhid – ligi 5 miljonit eurot.

Meetmeid luues on püütud katta võimalikult palju valdkondi, et hõlmatud oleks maksimaalselt lai osa loomesektorist – alates mäluasutustest ja teatritest ning lõpetades kujutava kunsti või disainivaldkonnaga.

Suuremad valdkonnad ja nende abimeetmete mahud on:

 • muuseumid 6 miljonit eurot;
 • teatrid 4 miljonit eurot;
 • muusika 4 miljonit eurot;
 • spordivaldkonna ja liikumisharrastuse sündmused 2,3 miljonit eurot;
 • filmivaldkond 1,3 miljonit eurot;
 • kujutav kunst 0,6 miljonit eurot;
 • disain 0,5 miljonit eurot.

Füüsiliste isikute toetamine jaguneb nõnda:

 • loometoetused 4,2 miljonit eurot;
 • laulu- ja tantsupeo protsessis osalevate kollektiivide juhid 0,6 miljonit eurot;
 • treenerid 0,4 miljonit eurot.

Oluline teada vabakutselistele loovisikutele, laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kollektiivide juhendajatele ning treeneritele! 

Loovisikute ja loomeliitude seaduse alusel makstav loometoetus peab tagama loovisikute toimetuleku ka koroonapandeemiast tingitud kriisi ajal. Lisarahastus kriisimeetmest võimaldab 2020. aastal loomeliitudel ja Kultuuriministeeriumil kokku maksta loometoetust umbes 1200 loovisikule. Seaduse ajutine muudatus näeb ette mitmeid leevendusi taotlejatele. Loomeliitu mittekuuluvate vabakutseliste loovisikute taotlusi menetleb Kultuuriministeerium ning loomeliitudele suunatakse eriolukorrast tingitult vajaduspõhiselt raha ka loometoetuste täiendavateks makseteks, kui nende eelarve on ammendunud. Loomeliitude liikmed taotlevad toetusi oma loomeliidust, loomeliitu mittekuuluvad loovisikud Kultuuriministeeriumi kaudu. Vaata lähemalt siit.

Laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate juhendajate toetus on ette nähtud kollektiividele juhendaja töötasu hüvitamiseks või katmiseks. Toetust hakatakse maksma Eesti Rahvakultuuri Keskuse kaudu, taotlusi võetakse vastu elektroonselt Toetuste Menetlemise Infosüsteemis.

Täiendav toetus 3. ja kõrgema kutsetasemega treenerile on ette nähtud spordialaliidule, spordiklubile ja spordikoolile lapsi ja kuni 24-aastaseid (kaasa arvatud) noori ettevalmistavas astmes, treeningastmes ja meisterlikkuse astmes töölepingu alusel juhendava treeneri tööjõukulu katmiseks. Taotlusi menetleb Spordikoolituse ja -teabe SA. Taotlusi täiendava toetuse saamiseks hakatakse vastu võtma toetuse e-keskkonna kaudu.

Loe ka: Raha taotlemine kultuuri ja spordi abipaketist

Kultuuriministeeriumi pressiteade.

Rahvakultuuri sihtkapitali infopäev 6. mail kell 10.00

Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital kutsub osalema infopäeval  6. mail 2020 kell 10.00-11.30. Infopäev toimub veebiseminari vormis ning osalemiseks on vajalik registreeruda. Registreerimine lõpeb 4. mail. Ürituse kutse saadetakse teile ankeedile sisestatud e-posti aadressile 5. mail.

Infopäeva teemad:

 • rahvakultuuri sihtkapitali tutvustus
 • sihtkapitali eesmärgid ja töökorraldus
 • sihtkapitali raha jagamise kord ja selles tehtud muudatused.

Palume küsimused, millele ootate infopäeval vastust, eelnevalt ette saata.
Küsimused saate sihtkapitalile edastada registreerimislehe vormil.

Lisainfo: Liis Viira, tel 6999 160;  liis.viira@kulka.ee

Info kultuurikollektiivide juhtidele ja tasustatud töötajatele

– Kollektiivid saavad oma juhendajatele ja kollektiivide juures tegutsevatele tasustatud töötajatele, kellel oli eriolukorra väljakuulutamise eel kehtiv tööleping, taotleda töötasu kriisiaegset hüvitist Töötukassast vastavalt eriolukorras kehtestatud tingimustele. (https://www.tootukassa.ee/content/tootasu-huvitis). –

– Kollektiivijuhid ja kollektiivide juures tegutsevad tasustatud töötajad, kellel on kehtiv võlaõiguslik või mõni muu töösuhet tõestav leping või kes mingil põhjusel töötukassa meetmesse ei kvalifitseeru, saavad peagi Kultuuriministeeriumist taotleda kriisi leevendamiseks mõeldud lisaeelarvest töötasu hüvitist. Täpsem info hüvitise taotlemise kohta saabub lähiajal laulu- ja tantsupeo elektroonilise registri kaudu. NB! Palun kontrollige, et Teie kontaktid laulu- ja tantsupeo registris on kehtivad ning info jõuab Teieni (https://register.laulupidu.ee).

– Kollektiivijuhid ja kollektiivide juures tegutsevad tasustatud töötajad, kes tegutsesid muude kokkulepete alusel, saavad hüvitist taotleda KULKA erimeetmest, mille taotlusvoor lõpeb 30. aprillil. Erimeetme taotlusvorm asub siin: https://kulka.ee/avalik-teave/ettepanek

https://kooriyhing.ee/riigipoolsed-toetused-laulu-ja-tantsupeo-protsessis-osalevatele-kollektiividele-ja-nende-juhtidele-koroonaviirusest-tingitud-tegevuste-katkestuse-mojude-leevendamiseks/?fbclid=IwAR3icVU6Glu_xrExkRKxuNMbN6opQvJURbSwQTg9U7Yc6VNQp93mWhVUU4c

Haridusprogrammi Ettevõtlik Kool edulugude konkurss 2020 „Õppimine on põnev!“ on avatud!

Selleks, et lood kõige ettevõtlikkumatest tundidest, projektidest, sündmustest, koolitustest, õppepäevadest või muudest tegevustest saaksid jutustatud suuremale hulgale huvilistele, oleme kuulutanud välja edulugude konkursi, millega soovime tunnustada inimesi, organisatsioone kui ka algatusi, mis väärtustavad ettevõtlikku hoiakut või on heaks näiteks ettevõtliku õppe metoodika rakendamisest.

Edulugude konkursi kategooriad:

 • Parim koostöötegu – tunnustame partnerite vahelist koostööd, olgu selleks kogukonnad, õppeasutused, asutused, ettevõtted, lapsevanemad jne. Koostööst sündinud tegevus väärtustab ettevõtlikku hoiakut või on eeskujuks ettevõtliku õppe metoodika rakendamisel.
 • 2P (Parim Praktika) – tunnustame õpetajat, kes on välja töötanud ettevõtliku õppe rakendamiseks hea õppematerjali, -meetodi, -tegevuse, mis väärib laiemat tähelepanu.
 • Noorte algatus – tunnustatakse noort või noori, kes on algatanud ja ellu viinud koolis, kogukonnas vm silmapaistva teo.
 • Ettevõtlik haridustegu – tunnustatakse isikut, meeskonda või organisatsiooni, kes on algatanud tegevuse koolis, lasteaias, mis on panustanud noorte ettevõtliku eluhoiaku arendamisesse.

Lisaks annavad maakondlike arenduskeskuste koordinaatorid välja ka “Ettevõtliku kooli” „Aasta üllataja“ auhinna, millega tunnustatakse piirkondlikke eestvedajaid, kes on õppeaasta jooksul rakendanud ettevõtliku õppe metoodikat, panustanud või olnud uuenduslikul moel eeskujuks ettevõtliku eluhoiaku kujundamisel.

Edulugusid saavad esitada kõikidele kategooriatele Ettevõtliku Kooli võrgustikku kuuluvad koolid ja lasteaiad.

Edulugusid ootame kuni 22. juunini, loe lähemalt esitamise kohta siit: https://evkool.ee/edulood/haridusprogrammi-ettevotlik-kool-edulugude-konkurss-2020/

Lisainfo: Eliis Ermel, noorte ettevõtluskonsultant, tel 521 7705, eliis.ermel@vorumaa.ee

Võrumaa Arenduskeskus ootab kandidaate Võru maakonna aasta ema tunnustamiseks

Läheneva emadepäeva eel kutsub Võrumaa Arenduskeskus esitama kandidaate Võru maakonna aasta ema aunimetusele.

Aasta ema tiitlit on Võru maakonnas välja antud alates 2002. aastast. Eelmisel aastal pälvis selle tunnustuse Võru vallas elav kuue lapse ema Marju Parv.

Aasta ema kandidaate võivad esitada kõik, nii pereliikmed ja tuttavad kui kohalikud omavalitsused, asutused ning organisatsioonid. Võru maakonna aasta ema kandidaadiks võib üles seada maakonnas elava ema, kelle perekonnas kasvab või on üles kasvanud vähemalt kaks tublit last, kes väärtustab perekonda, on pühendunud oma ametile ning on heaks eeskujuks ka ühiskonnas.

Digitaalselt allkirjastatud taotlused on oodatud Võrumaa Arenduskeskuse e-posti aadressile arenduskeskus@vorumaa.ee. Paberkandjal taotlused palume saata märksõnaga „Võru maakonna aasta ema“ SA Võrumaa Arenduskeskuse postiaadressil Jüri 12, 65620 Võru.

Taotluste esitamise tähtaeg on 26. aprill 2020.

Võru maakonna aasta ema aunimetuse andmise statuut ja taotluse vormi leiate Võrumaa Arenduskeskuse kodulehelt.

Tänavuse aasta ema kuulutab arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots välja emadepäeva kontserdil 10. mail. Kontserdi saab videovahendusel jälgida Võrumaa Arenduskeskuse ja Võru Kandle Facebooki lehel ning Youtube´is.

Kontserti toimumist toetab SA Võru Kannel.

Lisainfo: Kristi Vals, kultuurispetsialist, tel 5912 9200, e-post kristi.vals@vorumaa.ee

Rohkem uudiseid