Tiia Allas haridusspetsialist 5348 4969 tiia.allas@vorumaa.ee
Aigi Pall kultuurispetsialist 5912 9200 aigi.pall@vorumaa.ee

Kõik kontaktid

14. juunil tunnustati Võrumaa koolide parimaid lõpetajaid

14. juunil toimus Võrus Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumi õuel Sihtasutuse Võrumaa Arenduskeskus juhatuse liikme Tiit Tootsi vastuvõtt maakonna parimatele gümnaasiumi- ja kutsekoolilõpetajatele.

Lõpetajad koos lähedastega olid oodatud muuseumi hubasesse hoovi kella üheks pärastlõunal, kus  neile anti kätte SA Arenduskeskuse juhatuse liikme tänukirjad. Tiit Toots õnnitles lõpetajaid olulise eluetapi eduka läbimise puhul ja soovis püsivust õpingute jätkamiseks nii kõrg- kui elukoolis. Ta soovitas lõpetajatel minna, uurida ja kogeda laias maailmas toimuvat ja püüelda oma unistuste poole ning kutsus peale otsingute lõppu kõiki Võru maakonda tagasi, et siin oma kodu luua ja saadud teadmiste-kogemustega kodukandi elu paremaks muuta.

Parimaid lõpetajaid tervitasid etteastetega Võru Kesklinna Kooli 1.b klassi õpilased, Puiga Põhikooli muusikalapsed ning Võru Kreutzwaldi Kooli laulutüdrukud. Lõpetajad said Arenduskeskuselt kingituseks Doris Kareva koostatud isamaaluule kogumiku „Eesti tunne“. Kogumik annab mitmekesise ülevaate 100 erineva autori tuntud ja vähemtuntud luuletustest, mis Eesti ja eestlaste kohta aja jooksul kirja pandud on ning mida Doris Kareva soovitab ikka ja jälle sirvida, et leida hingetuge nii rõõmsamatel hetkedel kui raskematel aegadel.

Võru maakonna gümnaasiumide parimaid lõpetajaid on käesoleval õppeaastal 10, nendest kuus lõpetavad keskkooli kuldmedaliga. Võrumaa Kutsehariduskeskuse lõpetab kiitusega 12 noort.

Võru maakonna 2018. a parimad lõpetajad:

Rando Viimne Antsla Gümnaasium kuldmedal
Karmen Tumanov Antsla Gümnaasium kuldmedal
Kris-Marii Jaanson Parksepa Keskkool kuldmedal
Mirjam Leesalu Võru Gümnaasium kuldmedal
Enely Ernits Võru Gümnaasium kuldmedal
Annabel Huik Võru Gümnaasium hõbemedal
Annabell Dontsov Võru Gümnaasium hõbemedal
Raiko Täht Võru Täiskasvanute Gümnaasium kuldmedal
Alic Koppel Värska Gümnaasium hõbemedal
Kärt Karro Vastseliina Gümnaasium kiitusega lõpetaja
Gerly Karing Võrumaa Kutsehariduskeskus kiitusega lõpetaja
Angelika Nikandrova Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja
Kairit Onno Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja
Cornelia Ruotsi Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja
Mari-Liis Värnik Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja
Ain-Eerik Heier Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja
Andris Kõiv Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja
Martin Praakle Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja
Karl-Martin Zopp Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja
Joel Taal Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja
Robert Tiru Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja
Sander Jõgeva Võrumaa Kutsehariduskeskuse kiitusega lõpetaja

 

Tänuüritus toimus SA Võrumaa Arenduskeskuse, Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumi ja maakonna koolide koostöös. Ürituse läbiviimist toetas Haridus- ja Teadusministeerium.

Setomaa arenguprogrammi taotlusvoor 2018. a tegevuskava koostamiseks on avatud 15.-28.06.2018

Maaeluministeerium, Ettevõtluse Arendamise Sihtasusutus (EAS) ja SA Võrumaa Arenduskeskus annavad teada, et Setomaa arenguprogrammi 2018. a taotlusvoor on avatud 15. – 28.06.2018.

Programmi eesmärk on toetada projekte Setomaa arengueelduste tugevdamiseks ja paremaks kasutamiseks.

Programmi raames saavad taotlejad olla Setomaa vald ning programmi piirkonnas tegutsevad mittetulundusühendused ja sihtasutused.

Taotletava toetuse maksimaalne suurus on 32 000 eurot. Toetuse määr on kuni 85% projekti abikõlbulikest kuludest.

Programmidokumendid:

Vormikohane eeltaotlus tuleb esitada Võrumaa Arenduskeskusele:

  • elektrooniliselt aadressil arenduskeskus@vorumaa.ee või paberil aadressil Võrumaa Arenduskeskus, Jüri 12, 65605 Võru, perioodil 15.-28.06.2018.
  • kui elektrooniliselt esitatav taotlus on digiallkirjata, tuleb esitada ka allkirjastatud paberil taotlus posti teel või käsipostiga aadressil Võrumaa Arenduskeskus, Jüri 12, 65605 Võru. Hiliseim postitempel võib olla 28.06.2018. a.

Lisainfo:

Võrumaa gümnasistid on oodatud teadusega tutvust tegema 22. mail Võru Gümnaasiumisse

Maakonna gümnasistidel on ka käesoleval aastal suurpärane võimalus saada osa Teaduste Akadeemia teaduspäevadest.

Esimene teaduspäev Võru Gümnaasiumis toimub juba 22. mail. Teaduspäev algab kell 11.00 ning seekord keskendutakse loodusteadustele. Noortele tulevad esinema akadeemikud Agu Laisk ja Ene Ergma. Akadeemik Laisk räägib lähemalt loodusteadlase põnevast elust ning akadeemik Ergma annab ülevaate kui kauge ja samas lähedane on meile kosmos.

Kõik teaduspäeval osalemisest huvitatud on oodatud ennast registreerima aadressil https://tinyurl.com/TeadAkad2018-1 hiljemalt 21. mai lõunaks.

Üritus saab teoks tänu SA Võrumaa Arenduskeskuse, Eesti Teaduste Akadeemia ja Võru Gümnaasiumi koostööle ning Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusele.

Lisainfo: Tiia Allas, haridusspetsialist, tel 53 484 969, tiia.allas@vorumaa.ee

Ootame kõiki 19. mail kell 18:00 Võrumaa tantsupeole „Henge väega undsõn ilman“

Pühendusega EV100le

Tänavune Võrumaa tantsupidu „Henge väega Undsõn ilman“ keskendub ühtaegu põlvest-põlve kanduvate väärtuste loomisele, peretraditsiooni hoidmisele, sõpradega koosolemisele ning puudutab ka sündmuseid Eesti ajaloos. Tantsupeo lavastaja noor Võrumaa tantsujuht Ester Tamm: „Olen ju minagi praegu siin hetkes, tänu oma esivanemate soovile kanda edasi eluväärtust.“

Me kipume tänases kiires ja „uduses“ maailmas unustama lihtsaid, kuid olulisi asju- me unustame võtta aega, et olla hetkes.

Tantsupidu hõlmab endas Võrumaa erinevate tunnustatud tantsuloojate, nagu Maire Udras, Andre Laine ja Leili Väisa, repertuaari. Valituks osutunud tantsude sisu kannab endas olulist rolli peo kontekstis. Samuti kuuleme peo jooksul mõtisklusi vanaisalt ja vanaemalt, kes suveks maale tulnud lapselapsele eluks vajalikke teadmisi ja õpetussõnu kaasa annavad.

Sel aastal osalevad peol rahvatantsukollektiivid, võimlemisrühmad, mudilasrühmad, puhkpilliorkestrid, koorid ning külalistantsijad. Peale pidu ootame pealtvaatajaid koos tantsijatega simmanile, kus tantsitakse kapelli saatel Eestis tuntud folkloorseid tantse.Nii tahan ka mina öelda, et Võrumaa Tantsupidu on traditsioon, mida meie austatud tantsujuhid aina edasi on kandnud ja traditsioonide jätkamise eest saame vastutada meie- jõudu ja väge täis noored.

Hingelise kohtumiseni 19. mail Kubija vabaõhulaval! Peale pidu, orienteeruvalt kell 20.30 palume pealtvaatajaid koos tantsijatega väiksele simmanile, kus parmupilli saatel tantsitakse Eestis tuntud folkloorseid tantse.

Lisainfo: Aigi Pall, kultuurispetsialist, tel 5912 9200, aigi.pall@vorumaa.ee

 

Võrumaa aasta ema 2018 on Jane Soe

Eile Võru Kandles toimunud emadepäeva kontsert-aktusel andis Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots üle Võrumaa aasta ema tiitli Rõuge vallas elavale kuue lapse emale Jane Soele.

Nooruslik ja särasilmne Jane on kuue vahva lapse ema. Jane on koos abikaasa Toomasega loonud perele hubase kodu Rõuge vallas, Pähni külas. Jane on ema, kes elab hingega kaasa oma laste tegemistele ja nii on tema päevad, lisaks igapäevatööle olnud alati täidetud laste huvidega. Jane suur hool ja armastus on hästi vilja kandnud. Tema lapsed on toredad ja tublid, tegelevad huvialadega, saavad koolis kenasti hakkama ning mis kõige olulisem – nad hoiavad väga üksteist ning oma ema.

Aasta ema tiitlit on Võrumaal välja antud alates 2002. aastast. Tänavu esitati Võrumaa aasta ema aunimetusele üheksa kandidaati – Kaire Marjapuu, Ene Moppel, Ilme Aim, Merike Kapp, Luule Metsla, Nele Pavlova, Piret Haljend, Viive Lumi ja Jane Soe.

Fotol Võrumaa aasta ema 2018 Jane Soe koos perekonna ja Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liikme Tiit Tootsiga. Pildistas: Margus Muts

Lisainfo: Aigi Pall, kultuurispetsialist, tel 5912 9200, aigi.pall@vorumaa.ee

Homme toimub Väimelas noorte karjääripäev „Mina tean?!“

19. aprillil algusega kell 11.00 toimub Võrumaa Kutsehariduskeskuse tehnomajas Võru maakonna noortele suunatud karjääripäev „Mina tean?!“

Õpilasi tuleb tervitama SA Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots. Õppimisvõimalusi tutvustavad erinevad kesk-, kõrg- ja ametikoolid. Oma kogemuslugudega inspireerivad noori „Rakett 69“ teadussaate finalist Gert Lees Tartust, Suurbritannias vahetusõpilasena õppinud Sandra Eowyn Karu Rõugest ja erinevate õpilasfirmade esindajad. Üritusel tutvustatakse nii Eestis kui välismaal vahetusõpilaseks ja vabatahtlikuks minemise võimalusi. Töötukassa abil vahendatakse noortele suveks tööle saamise võimalusi. Noored saavad osaleda Europassi CV koostamise töötubades, Töötukassa töötubades „Palk või raha“ ja „Tulevikku luuakse täna“ ning spaateeninduse töötubades, kus õpetatakse koduste vahenditega käsi hooldama. Ürituse tõmbab käima Helena Randlaht ansamblist Sibyl Vane.

Üritus kestab 3 tundi. Osalejate vahel loositakse auhindu!

Võru maakonna karjääripäeva korraldavad SA Võrumaa Arenduskeskus, Võru Noortekeskus, Võrumaa Kutsehariduskeskus, Kagu-Eesti Rajaleidja ja Eesti Töötukassa Võrumaa osakond. Üritust toetavad ja aitavad läbi viia Euroopa Liit, Haridus- ja Teadusministeerium, Europe Direct Võrumaa teabekeskus, SA Archimedes, Youth for Understanding Eesti esindus, eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus ning Noorte Tugila.

Lisainfo: Tiia Allas, haridusspetsialist, tel 5348 4969, e-post tiia.allas@vorumaa.ee

SA Võrumaa Arenduskeskus ootab kandidaate Võrumaa aasta ema tunnustamiseks

Läheneva emadepäeva eel kutsub Võrumaa Arenduskeskus esitama kandidaate Võrumaa aasta ema aunimetusele. Varasemalt Võru maavalitsuse poolt välja antud aasta ema aunimetuse välja andmist jätkab sellest aastast SA Võrumaa Arenduskeskus.

Aasta ema tiitlit on Võrumaal välja antud alates 2002. aastast. Eelmisel aastal pälvis selle tunnustuse Antsla vallas elav kahe tütre ema Janyka Vellak.
Tänavuse Võrumaa aasta ema kuulutab arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots välja emadepäeval, 13. mail Võru Kandles toimuval emadepäeva kontserdil.

Aasta ema kandidaate võivad esitada kõik, nii pereliikmed ja tuttavad kui kohalikud omavalitsused, asutused ning organisatsioonid. Võrumaa aasta ema kandidaadiks võib üles seada Võrumaal elava ema, kelle perekonnas kasvab või on üles kasvanud vähemalt kaks tublit last, kes väärtustab perekonda, on pühendunud oma ametile ning on heaks eeskujuks ka ühiskonnas.

Digitaalselt allkirjastatud taotlused on oodatud Võrumaa Arenduskeskuse e-posti aadressile arenduskeskus@vorumaa.ee. Paberkandjal taotlused palume saata märksõnaga „Aasta ema“ Võrumaa Arenduskeskuse postiaadressil Jüri 12, 65620 Võru. Taotlusi oodatakse hiljemalt 30. aprilliks 2018.

Võrumaa aasta ema aunimetuse andmise statuut ja taotluse vorm on leitav Võrumaa Arenduskeskuse kodulehel.

Lisainfo: Aigi Pall, kultuurispetsialist, tel 5912 9200, e-post aigi.pall@vorumaa.ee

XV Võrumaa Maateatripäev kutsub vaatama!

1. aprillil toimub Uue-Antsla Rahvamajas XV Võrumaa Maateatripäev. Maateatripäeval näitavad Võrumaa harrastusteatrid oma viimase aja tükke, kohal on professionaalidest külalisvaatlejad, kes annavad etenduste vahel tagasisidet. Sel aastal on lubanud etendusi vaatama tulla meie oma kandi juurtega Marje Metsur, mitmete teatriprojektide eestvedaja Heino Pall ja Harrastusteatrite Liidu esindaja Aire Pajur.

Päevakava:
11.00 – Avamine
11.15 – „Kolm põlvkonda (Kaunimad aastad)“, Puiga rahvamaja näitetrupp
12.00 – „Waene Paul“, Uue-Antsla rahvamaja näitering
13.00 – „Kae kos pandse plõnni!“, Sulbi külateater
13.55 – lõunapaus
14.20 – „Suur juhus“, Lasva rahvamaja näitetrupp „Näitelust“
15.15 – „Tähtis kutse“, Lasva rahvamaja näitetrupp „Häänali“
16.15 – „Astuge edasi!“, Rõuge rahvamaja näitering
17.00 – „Mis teil viga on?“, Tsooru külateater
NB! Päevakavas võib ette tulla muudatusi +/- 15min.

Kutsume kõiki etendusi vaatama ja nautima!

Pilet 2 eur, sisaldab kohvi ja küpsist. Piletite vahel loosime välja mõned teatrikülastused.

Info tel 56686466

Europe Direct Võru teabekeskus kutsub kõiki huvilisi Euroopa Filmikohvikusse!

Europe Direct’i Võru teabekeskus koostöös kultuurimajaga Kannel jätkavad igakuiste filmiõhtute sarjaga „Euroopa filmikohvik“.

28. märtsil kell 19.00 linastub Itaalia  komöödia “Naine ja Mees”. Režissöör Simone Godano, osades: Carmen Roberta Danza, Giulia Louise Steigerwalt.

Hiilgav neurokirurg Andrea ja tema ambitsioonikas saatejuhist naine Sofia avastavad end peale imepärast eksperimenti teineteise kehades, pöörates oma elud pahupidi.

Olles sunnitud elama oma abikaasa kingades ja kogema tema igapäevaelu, näevad Andrea ja Sofia oma suhet täiesti uues valguses. Koomiliste situatsioonide keskel seisavad nad silmitsi oma abieluprobleemidega ja suudavad viimaks taas armuda.

Film on kõigile huvilistele tasuta ja peale seanssi toimub Kandle kohvikus vestlusõhtu koos suupistetega.

Hindätiidmise pääväl kitetäs paigapäälidse keele ja kultuuri hoitjit

Võrokõsõs olõmist avvu seen pidäjile andas Hindätiidmise avvuhinna üle imäkeelepääväl Võro Instituudi saalin. 2012. aastagast pääle and Võro Instituut ütenkuun Vana-Võromaa umavalitsuisiga vällä Hindätiidmise avvuhinda, minkaga kitetäs nii pikäaolist tüüd võro keele ja meele edesikestmise hääs ku ka vahtsit ettevõtmiisi uma keele ja meele härgütämises.

Nelländät kõrda välläantava Hindätiidmise avvuhinna saava:

  • Rõugõ latsiaia keelepesä rühmä ja Põlva latsiaia Pihlapuu keelepesä rühm;
  • Mõnistõ Kuul ja Puiga Põhikuul;
  • Mõtsavelle talu ja Laheda Muti.

Avvuhinna saajit pakuti vällä kuus, naidõ tegemiisi ja välläpaistmist kaalsõ hindamiskogo kuuhsaisun Rainer Kuuba (Võro Instituut), Aigi Pall (SA Võrumaa Arenduskeskus), Eve Sokk (Põlva Vallavalitsus) ja Ene Säinast (Orava Kuul).

Edimält silmäti, miä oll paprõ pääl nimetet, ja perän kaeti ümbre ka egä kotusõ pääl. Kogo otsusõ perrä saava seokõrd avvuhinna kõik esitedü.

„Egä kandidaat om võrokõsõ hindätiidmist hoitnu, vällä näüdänü ja edesi andnu õks ütsjago ummamuudu,“ tõdõsi hindamiskogu liigõ, Võro Instituudi direktri Rainer Kuuba. „Saa-õi tan kohegi määnestki tsendimiitret pääle panda vai kelläga mõõta ja üldä, et üts karas korõmbahe vai tõnõ juussõ kipõmbahe. Kaaldsõmi ja märgotimi ja löüdsemi, et vahjõ kandidaatõ vaihõl omma seokõrd nii tsillokõsõ, et saa-õi joht kuiki üldä, et üts om avvuhinda väärt ja tõnõ olõ-õi.”

Minäväkõrdsõ avvuhinna saaja – Orava Kooli – esindäjä Säinasti Ene kitse tsõõrkäügi perrä kattõ asja. „Edimält om väega hää miil inemistest, kiä ei olõ Võromaalt peri, a kõnõlõsõ ja opva latsiga üteh võro kiilt. Näütüses Rõugõ ja Viitinä latsiaian vai Puiga koolin trehväs säändsit. Tõsõs ei jõvva är imehtädä, kuis Mõtsavelle talo peremiis Mõttusõ Meelis löüd võimalusõ säält, kos pallo õnnõ takistust nägevä ja köüt kõiki umma tegemiisi paigapäälidse rikkusõ hoitmisega. Mudoki kitä ka kõiki tõisi – kõik omma andnu uma, et võro kiilt ja miilt avvu siih hoita.“

Avvuhinna saaja omma oodõdu täämbä, imäkeelepääväl Võro Instituuti pidolidsõlõ kokkosaamisõlõ, kon üteliidsi kitetäs ka latsi ja nuuri kirätöie võistlusõ “Mino Võromaa 31” ja timahavvatsõ võro keele ja kultuuri olümpiaadi parõmbit.

Võro Instituut ja Vana-Võromaa umavalitsuisi esindäjä tennäse süämest kõiki, kiä mi umma hindätiidmist kimmänä hoitva. Hindätiidmise avvuhinda andas vällä egä katõ aasta takast.

14. urbõkuul om ka Võro Instituudi hällüpäiv – asutis luudi 1995. aastagal.

Teedüsse man olõva pildi pääl om Hindätiidmise avvuhinna üts osakõnõ – kunstnik Anu Roosma tettü keelepesä tsirgu. Pildi tekk Kaile Kabun.

Rohkem uudiseid