Tiia Allas haridusspetsialist 5348 4969 tiia.allas@vorumaa.ee
Aigi Pall kultuurispetsialist 5912 9200 aigi.pall@vorumaa.ee

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinnaks

Kõik kontaktid

Bernard Kangro Kirjanduspreemia saab tänavu Maarja Hollo

Võrumaa Arenduskeskuse poolt välja antava Bernard Kangro kirjanduspreemia laureaat 2019. aastal on Maarja Hollo artiklikogumiku „Kõik, mis oli, on suurem ja suurem“ eest. Auhindamisel võetakse arvesse Võru maakonnast pärit või Võrumaaga seotud autorite kirjanduslikku loomingut.

Maarja Hollo raamatu puhul tõstis žürii esile Eesti Kirjandusmuuseumis teadurina töötava autori pikaajalist pühendumist Bernard Kangro elu ja loomingu uurimisele ning oma teadustöö tulemuste kättesaadavaks tegemist ka laiemale lugejate hulgale. Sisuliselt ühtse monograafiana esitatud artiklikogumik on tänuväärne allikas kirjandusloost huvitujaile ning pakub mitmekülgset teavet nii Bernard Kangro loomingu kui laiemalt ka eksiilkirjanduse kohta.

Võru Maavalitsuse asutatud Bernard Kangro nimeline kirjanduspreemia antakse tänavu välja 30. korda. Auhinna varasemate saajate hulgas on Valev Uibopuu, Raimond Kolk, Kauksi Ülle, Heino Sikk, Contra, Rein Põder jpt. Bernard Kangro kirjanduspreemia komisjoni kuulusid tänavu Ahto Raudoja, Elina Allas, Tiia Allas, Janika Kronberg, Inga Kuljus ja Liina Valper.

Lisainfo: Aigi Pall, kultuurispetsialist, tel. 5912 9200, e-post aigi.pall@vorumaa.ee

Tunnustati Võru maakonna kaunimate kodude omanike

Eile, 22. augustil tunnustati konkursi  “Eesti kaunis kodu 2019” Võru maakonna nominente. Üritus toimus Osulas, Kairi Miksoni ja Erkki Soe kaunis koduaias, mis eelmisel aastal pälvis presidendi „Eesti kaunis kodu 2018“ tunnustuse.

Eilsel tunnustussündmusel andsid SA Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots ja Eesti Kodukaunistamise Ühenduse juhatuse esimees Arvi Altmäe üle Riigihalduse ministri tänukirjad, rahvusvärvides mastivimplid ja meened tänavustele nominentidele. Sündmust ilmestas kauni kontserdiga Võrumaa juurtega laulja Uku Suviste.

Võru maakonnas korraldab  “Eesti kaunis kodu” konkursi SA Võrumaa Arenduskeskus koostöös Võru maakonna omavalitsustega. Sellel aastal esitasid omavalitsused maakondlikule komisjonile hindamiseks 5 objekti. Välja valiti kaks kodu mis esitati Eesti Kodukaunistamise Ühendusele, kes koordineerib rahvuslikku programmi „Eesti kaunis kodu“.

Vabariigi president Kersti Kaljulaid tunnustab võitjaid 25. augustil toimuval vastuvõtul Kilingi-Nõmmel.

Võru maakonna „Eesti kaunis kodu 2019“ konkursi võitjad on:

 • Kalju ja Kaie Kõiviku pere kodu Küllätüvä külas Setomaa vallas ja
 • Kaido ja Liane Mäesalu kodu Umbsaare külas Võru vallas

Fotol tänuüritusel osalenud.
Pildistas: Birgit Pettai

Võru maakond tunnustas silmapaistvamaid noortevaldkonna tegijaid

Eile, 21. augusti õhtul  tänas ja tunnustas Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots maakonna silmapaistvamaid noortevaldkonna tegijaid. Tunnustusüritus toimus Uhtjärve Ürgoru Nõiariigis Võru maakonna noorte suvepäevade raames. Kokku tänati 17 kandidaati, kellest 6 said maakonna aasta laureaadi tiitlid.

 1. aasta noortevaldkonna silmapaistvamad tegijad on:
 • Helje Võõras – Võru maakonna aasta noorsootöötaja 2019
 • MTÜ Vabadussport – Võru maakonna aasta koostöö noorsootöös 2019
 • Noortekonverents § – Võru maakonna aasta tegu noorsootöös 2019
 • Emil Aništšenko – Võru maakonna aasta noor 2019 (maakonna tõusev täht)
 • Getter Kõiv – Võru maakonna aasta noor 2019 (maakonna ettevõtlik noor)
 • Triinu Tuvike –  Võru maakonna aasta noor 2019 (maakonna tulemuslikum ning mitmekesisema tegevusega noor)

Arenduskeskuse tänukirja said ka teised tunnustamiseks esitatud kandidaadid. Aasta noorsootöötaja tiitlile kandideeris Liina Loosaar,  Aasta koostööle Võru linnavalitsus, aasta noore tiitlile Laura Lees, Karoli Arund, Mariete Kena, Hipp Saar, Annabel AbelSteffy Mõttus ning aasta noorteühenduse tiitlile Vastseliina Gümnaasiumi õpilasesindus, Värska Gümnaasiumi õpilasesindus ja Võru noortekeskus.

Aasta noorteühenduste tiitlit käesoleval aastal välja ei antud, kuid eraldi tänukirjaga tõsteti esile Vastseliina ja Värska koolide õpilasesinduste omavahelist koostööd. Kategooriasse „pikaajaline panus noorsootöös“ sellel aastal kandidaate ei esitatud.

Oma tervitussõnades avaldas Tiit Toots rõõmu selle üle, et meie maakonnas on noortevaldkonnas nii palju vahvaid tegusid ja väärikaid kandidaate. Ta tunnustas noori nende ettevõtlikkuse eest ning rõhutas, et just nii kasvavadki tulevikutegijad – esialgu vaikselt oma koolis või noortekeskuses aktiivselt tegutsedes kogemusi omandades millest hiljem jõutakse üleriigiliste ning isegi rahvusvaheliste tegude juurde. Samuti tänas Tiit Toots kõiki noorte toetajaid. Ühtlasi avaldas ta kohalolnud noori vaadates lootust, et järgmistel aastatel võiks kandidaate olla veelgi rohkem. Tänuürituse võib kokku võtta ühte kandidaati iseloomustanud sõnadega: kes palju teeb see palju jõuab.  Julget pealehakkamist ning vahvaid uusi ideid noortevaldkonna tegijatele!

Tunnustusürituse aitasid korralda Antsla vald ja valla noored koos noorsootöötajatega. Õhtujuhiks oli Merle Tombak, kandidaate tutvustasid Karoliine Marinitševa ja Kiira-Aliina Kärgenberg ning muusikalise etteaste tegi alles pool aastat tegutsenud Karula kandi noortest koosnev bänd, kes tegutseb Kaika Seltsimajas Rolf Saarna juhendamisel.  Vahva ürituse lõpetas ühislaul Uku Freibergi eestvedamisel.

Käesoleval aastal toimus Võru maakonnas noortevaldkonna tunnustamine uut moodi. Kui varasemalt on arvestatud kalendriaasta jooksul tehtuga ning maakondlik tunnustamine leidis aset novembris toimuva noorsootöö nädala raames, siis käesoleval aastal võeti hindamise aluseks eelmise õppeaasta jooksul toimunud tegevused. Eileõhtuse ürituse valguses tundub uuendus ennast igati õigustanud olevat.

Maakondlikule tunnustamiskonkursile sai kandidaate esitada 13. maist 1. juunini. 14. juunil valis  viieliikmeline žürii välja maakonna aasta tegijad. Žüriisse kuulusid Võrumaa Arenduskeskuse esindaja Tiia Allas, Võru maakonna Noorsootöö Nõukoja esindaja Mari-Liis  Pärna, noorte esindaja Karoliine Marinitseva, Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse esindaja Marek Mekk ning maakonna huvijuhtide esindaja Inge Mälzer. Samuti valis komisjon välja kandidaadid keda esitada sügisel üle-eestilisele noortevaldkonna tegijate tunnustuskonkursile.

Lisainfot tunnustamise kohta saab Arenduskeskuse haridusspetsialistilt Tiia Allaselt või Noorsootöö Nõukoja juhilt Mari-liis Pärnalt.

Noortevaldkonna tunnustusüritus toimus tänu SA Võrumaa Arenduskeskuse, Antsla valla, Antsla Noortekeskuse, Kuldre Noortekeskuse, Võru maakonna Noorsootöö Nõukoja, Uhtjärve Ürgoru Nõiariiigi ja Leeri lillesalongi  koostöös.

 

Osale oma sündmusega Euroopa muinsuskaitsepäevadel septembris

12.-15. septembrini toimuvate Euroopa muinsuskaitsepäevade teemaks on “Kultuur ja meelelahutus”. Euroopa muinsuskaitsepäevadel on oodatud kaasa lööma muuseumid, raamatukogud, kinomajad, kohalikud seltsid ja kõik teised, kellel on soov tutvustada kultuuri või meelelahutusega seotud pärandobjekti, rääkida sellest mõni kaasakiskuv lugu või äratada üheks nädalavahetuseks ellu ammu unustusehõlma vajunud hoone või objekt. 

Muinsuskaitsepäevade eesmärk on tutvustada meid igapäevaselt ümbritsevat rikast ja mitmekesist kultuuripärandit, võimaldades inimestele juurdepääsu mälupaikadele ja muuseumidesse ning korraldades ekskursioone oma kodukandi pärandi ning ajaloo paremaks mõistmiseks. Infot ürituste kohta ootame 15. augustini. 

“Kultuur ja meelelahutus” on katusteemana väga lai ja pakub ohtralt lähenemisnurki. Näiteks võib rääkida kultuuri ja meelelahutusega tarbeks ehitatud hoonetest ja nende ajaloost – seltsi- ja kultuurimajadest, raamatukogudest, külakõrtsidest, kolhoosikeskustest ja klubihoonetest. Või hoopis tegevustest, mida nendes hoonetes on tehtud. Pärandi lugu võib rääkida esemete kaudu, näiteks tutvustades filmitehnikat läbi aegade. Ning alati võib rääkida teemast endast – kuidas on kultuur ja meelelahutus viimase saja aasta jooksul muutunud? 

Euroopa muinsuskaitsepäevade eesmärk on tutvustada nii vaimset kui ainelist kultuuripärandit. Tutvustatav pärand ei pea olema kaitse all. Sündmuse vormi ja kestuse saab korraldaja ise valida lähtuvalt tutvustatavast pärandist ning arvestades muinsuskaitsepäevade aluspõhimõtetega. Varasematel aastatel on korraldatud ekskursioonetehtud näituseidpeetud loenguidkorraldatud teemapäevi. 

Infot ürituste kohta ootame 15. augustini, infot ürituste kohta ootame veebivormi https://forms.gle/XG2vP8dcdXXuZPsC7 kaudu.    

Rohkem infot Euroopa muinsuskaitsepäevade kohta leiab Muinsuskaitseameti koduleheküljelt www.muinsuskaitseamet.ee/et/euroopa-muinsuskaitsepaevad-2019

Jooksva infoga kursis püsimiseks lisa meeldivaks Euroopa muinsuskaitsepäevade Facebooki lehekülg www.facebook.com/muinsuskaitsepaevad/

 

Euroopa muinsuskaitsepäevade koordinaatoriks Eestis on Muinsuskaitseamet.

 Lisainfo: Madle Lippus, Euroopa muinsuskaitsepäevade koordinaator, 5666 7058, madle.lippus@muinsuskaitseamet.ee

Tuleteekond_Võru

Tule tulemine 16.–17. juunil Võrumaal

1. juuni päikesetõusul süüdati Tartus Eesti Rahva Muuseumi pargis XXVII laulu- ja XX tantsupeo tuli.  Esimest korda toimus üle-eestiline tule tulemine 1969. aastal seoses laulupeo 100. juubeliga. Tänavu saab tuletulemise traditsioon 50-aastaseks.

Tuletulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. Tuletulemine on puudutanud juba mitmeid maakondi ning jätkab oma teed läbi Eestimaa kuni 4. juuli õhtuni kui Tallinnas, Kalevi staadionil algab XX tantsupeo esimene etendus.

Võru maakonda saabib tuli 16. juuni hommikul kl 10 Rõuge vallas, Sarus. Tuli liigib kahe päeva jooksul läbi maakonna, peatudes erinevatel sündmustel ja kultuuriloolistes paikades.

Olete oodatud Tuletulemise sündmustest osa saama ja peotuld endaga kaasa viima.

18. juuni hommikul kl 10 anname Kärgula külaplatsil tule edasi Põlvamaale.

Palju õnne meile kõigile juubelipeo eel!

Täpsem info tuletulemise kohta ja kaart
Laadi alla tuletulemise äpp

võru maakonna laulu- ja tantsupidu

Võru maakonna laulu- ja tantsupidu „Võru vere värinal” 16. juunil kell 19 Kubija vabaõhulaval

Võru maakonna laulu- ja tantsupidu „Võru vere värinal” on  meie laulu-, tantsu- ja pilliväe kingitus siinsele publikule. Sellel peol tantsitakse tantse, mida meie tantsurühmad on läbi aegade oma lemmikuteks pidanud ja lauldakse laule, mis kõlavad ka juubelilaulupeol Tallinnas. Soovime, et armastusega ette kantud laulud, tantsud ja pillilood leiavad tee meie vaatajate südametesse.

Märkame tublisid noortevaldkonna tegijaid!

Võrumaa Arenduskeskus kutsub kõiki esitama kandidaate maakonna noortevaldkonna silmapistvamate tegijate tunnustamiskonkursile. Konkursi eesmärk on märgata, tunnustada ning eeskujuks tuua tublisid noortevaldkonna tegijaid. Kandidaate võivad esitada kõik soovijad kuni 1. juuni südaööni.

 1. aasta maakondlikule noortevaldkonna tunnustamiskonkursile saab kandidaate esitada 6 erinevas kategoorias:
 • enim silma paistnud noorsootöötaja
 • noortevaldkonna aasta koostöö
 • noortevaldkonna aasta tegu
 • aasta noor (7.-26.a, olenemata sellest, kas ta töötab või õpib)
 • aasta noorteühendus
 • pikaajaline panus noorsootöösse.

Aasta silmapaistvamate tegijate esitamisel palume aluseks võtta kandidaadi tegevuse 2018/19. õppeaasta jooksul, pikaajalise panuse kandidaadi puhul tema viimase kümne aasta panust noortevaldkonda. Kõigi kategooriate statuutidega saab täpsemalt tutvuda noortevaldkonna tunnustamise korras.

Noortevaldkonna tunustamise kord 2019

Kandidaadi esitamiseks tuleb ära täita ning Võrumaa Arenduskeskusele esitada vastava kategooria taotlusvorm.

Lisa 1. Aasta noorsootöötaja 2019

Lisa 2. Aasta koostöö 2019

Lisa 3. Aasta tegu 2019

Lisa 4. Aasta noor 2019

Lisa 5. Aasta noorteühendus 2019

Lisa 6. Aasta pikaajaline panus 2019

Digitaalselt allkirjastatud taotlused on oodatud Võrumaa Arenduskeskuse e-posti aadressile arenduskeskus@vorumaa.ee. Paberkandjal taotlused palume saata märksõnaga „Noortevaldkonna tunnustamine“ SA Võrumaa Arenduskeskuse postiaadressil Jüri 12, 65620 Võru (hiljemalt 1.juuni postitempel).

Käesoleval aastal toimub maakonna aasta noore, noortevaldkonna aasta koostöö, aasta noorteühenduse ning noortevaldkonna aasta teo üleandmine 21.-23. augustil toimuvate noorte suvepäevade raames.

Maakonna aasta noorsootöötaja ning pikaajalise panus noorsootöösse laureaate tunnustatakse maakonna aasta õpetaja tunnustusüritusel septembris.

Silmapaistvamad maakonna kandidaadid esitab Võrumaa Arenduskeskus omalt poolt üleriigilisele Eesti Noorsootöö Keskuse (ENTK) poolt korraldatavale tunnustamiskonkursile.

Lisainfo: Tiia Allas, tel: 5348 4969, e-post tiia.allas@vorumaa.ee

Aitäh märkamast!

Algab täiskasvanud õppijate tunnustuskonkurss

Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon Andras koos Haridus- ja Teadusministeeriumiga kuulutab välja täiskasvanud õppijate tunnustuskonkursi, mis toimub tänavu kahes kategoorias – aasta õppija ning meie linna või valla õpitegu.

„Täiskasvanuna uute teadmiste ja oskuste omandamine on tänapäeval paljude inimeste töö- ja eraelu lahutamatu osa,” ütles Haridus- ja Teadusministeeriumi täiskasvanuhariduse osakonna juhataja Terje Haidak. “Õppimine aitab kaasa nii tööalasele edukusele kui üldisele eluga rahulolule ning meil on hea meel neid täiskasvanuid esile tõsta ja tunnustada.”

Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsiooni Andras koordinaator Monica Marfeldt kutsus üles märkama ja kandidaate esitama. „Tunnustuse saanud õppijate lood ja õpiteod on paljudele inimestele julgustuseks ja innustuseks, et jätkata poolelijäänud õpinguid või alustada täiesti uue eriala omandamist,” sõnas Marfeldt. “Täiskasvanuna uuesti õppima asumine nõuab sisemist motivatsiooni ja julgust ning on suur väljakutse.”

Aasta õppija tiitlile saavad kandideerida need, kes on jätkanud täiskasvanuna katkenud haridusteed, osalenud täienduskursustel või omandanud uue eriala ning seeläbi muutnud oma elu.

Sel aastal tunnustatakse ka õpitegusid, mis aitavad inimestel saada õppimisest positiivseid kogemusi, uusi teadmisi ja oskusi. Meie valla või linna õpitegu on nominatsioon, kuhu sobivad kogukondlikud õppimist edendavad ja toetavad teod ning mis aktiivsete kogukonna liikmete toel teoks saavad.

Igaüks saab esitada kandidaate kuni 10. juunini 2019 veebilehel www.andras.ee/tunnustamine.

Täiskasvanud õppijate ja õpitegude tunnustamine on üks osa sügisel toimuvast traditsioonilisest täiskasvanud õppija nädalast.

Aasta õppijat ja õpitegusid tunnustatakse 1. novembril täiskasvanud õppijate foorumil.

Lisainfo: Monica Marfeldt, monica@andras.ee, 621 1670

aasta ema 2019

Võru maakonna aasta ema 2019 on Marju Parv

Pühapäeval, 12. mail Võru Kandles toimunud emadepäeva kontsert-aktusel andis Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots üle Võru maakonna aasta ema tiitli Võru vallas elavale kuue lapse emale Marju Parvele.

Suure pere ema on tegus ja rõõmsameelne naine. Marju perel on kena ning lastesõbralik, suurepäraste mängu- ja spordivõimalustega kodu Võru vallas, Kääpal. Marju on ema, kes võtab aega lastega tegelemiseks, on toeks nende õppe- ja huvitegevusele ja on juhatanud lapsi enda eeskujul ka spordi ning tantsu juurde.

Aasta ema tiitlit on Võrumaal välja antud alates 2002. aastast. Eelmisel aastal pälvis selle tunnustuse Rõuge vallas elav kuue lapse ema Jane Soe.

Tänavu esitati Võru maakonna aasta ema aunimetusele seitse kandidaati– Kadi Noor, Ellen Prutt, Enel Irves, Kaja Kesküla, Merike Alev, Mirel Kõivisto ja Marju Parv.

Fotol Võru maakonna aasta ema 2019 Marju Parv koos perekonna ja Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liikme Tiit Tootsiga. Pildistas: Margus Muts

Lisainfo: Aigi Pall, kultuurispetsialist, e-post aigi.pall@vorumaa.ee

 

Algas neljas uute võrukeelsete laulude konkurss Uma Laul

Igasügisesel võru keele nädalal toimub juba neljandat korda uute võrukeelsete laulude konkurss. Registreerumine kuulutati välja 4. mail 2019 Mooste Elohelül ning Moostes toimub 7. novembril 2019 ka IV Uma Laulu võistluskontsert. Võistlusele oodatakse omakeelseid ja omaloomingulisi uusi laule ning teemavalik on vaba. Laulud võivad olla nii tänapäevased kui ka pärimuslikud: lüürilistest meloodiatest flamenkoni, regivärsist hiphopini. Muidugi võib lauludes olla ühendatud vana ja uus (nt regilaul, mis räägib tänapäevast).

Uute võrukeelsete laulude kontserdiga soovivad korraldajad tõmmata tähelepanu võru keelele ning selle kasutusvõimalustele nüüdisajal. Lisaks loodavad korraldajad saada uut lauluvara, et VI Uma Pido repertuaari täiendada.

Varasematelt Uma Laulu võistlustelt on Uma Pido repertuaari jõudnud hulk laule. Mõned näited: Aapo Ilvese võidulaulu „Pristan“ lauldi III Uma Pidol, laulu „Lodi tuu ja lodi vii“ II, III ja V Uma Pidol, „Kosmost“ lauldi IV ja V Uma Pidol ning „Kodasse pesä“ IV Uma Pidol. Jan Rahmani laule „Määne om seo maa“ ja „Mis om suurõ järve takan?“ lauldi II, IV ja V Uma Pidol. Urmas Kalla laulu „Mõtõ’ Võromaast“ lauldi IV Uma Pidol. III Uma Pidol kanti ette ka „Siilikene pallõl´ siiga“ (muusika: Mari Kalkun, sõnad: Milvi Panga).

7. novembril 2019 toimub Moostes uute võrukeelsete laulude võistluskontsert. Üks autor võib esitada võistlusele kõige rohkem viis laulu. Võistlustööd tuleks saata korraldajale märgusõnade all „Uma Laul“. Osalussoovide esitamise tähtaeg on 23. september 2019. Auhinnafond on 1000 eurot.

„Võro keele nätäl om hää aig, et inämb umma kiilt pruuki ja umakeelidsile laulõlõ hääd huugu mano anda,“ ütleb võistluskontserdi korralduse eestvedaja Merike Tigas. Korraldajad ootavad osalema kõiki laululoojaid, et võrukeelse uudisloominguga lauluilma rikastada. Novembris toimuval võistluskontserdil hindab lugusid auväärne žürii, oma hinnangu saab kindlasti anda ka publik.

Konkurssi korraldab Võro Selts VKKF ning seda toetavad Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital, Võru- ja Põlvamaa ekspertgrupp, Rahvakultuuri Keskuse Vana-Võromaa pärimuskultuuri programm, Põlva vald ja Võru Instituut.

Võistluse statuut  ja lisainfo: www.umapido.ee ja Merike Tigas, merike.tigas@wi.ee, tel 5691 6280.

Rohkem uudiseid