Kristi Vals kultuurispetsialist 5912 9200 kristi.vals@vorumaa.ee
Kertu Pehlak haridusspetsialist 5348 4969 kertu.pehlak@vorumaa.ee
Eliis Ermel noorte ettevõtlikkuse konsultant 521 7705 eliis.ermel@vorumaa.ee

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinnaks

Kõik kontaktid

Võrumaa Arenduskeskus tunnustas „Mahe ja muhe“ projektis kaasalööjaid

Esmaspäeval, 30. novembril tunnustuslõunasöögil Georgi hotelli restoranis Postmark tänas ja tunnustas SA Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots Võru maakonna omavalituste nimel mahetoidu projektis „Mahe ja muhe“ osalejaid: koolipidajaid, koolijuhte ning koolide kokkasid, projektimeeskonda ja vabatahtlikke. 

Tiit Toots: „Muutused meie mõttemaailmas ei tule kiirelt ega kergelt, seda enam on oluline märgata ja tänada julgeid tegutsejaid!“

Projekti raames on Võru maakonna kümnes pilootkoolis läbi viidud erinevaid koolitusi, kaks mahetoidu päeva ühise põhiroa retseptiga ja mitmeid mõttevahetusi, kuidas jõuda 2024. aastaks seatud eesmärgini, et omavalitsuste haridusasutustes pakutavas toidus oleks mahetooraine osakaal vähemalt 20 protsenti.

Varstu Kooli direktor Aive Adler leiab, et toidukultuuri tähtsust koolides ja lasteasutuses ei ole võimalik ülehinnata: „Mina näen, et peame palju suuremat tähelepanu pöörama kooliköökidele, alates kokkade motiveerimisest ja tasustamisest, neile kaasaegsemate tehnoloogiate tutvustamisest, enesetäiendamiseks ja toitlustusvaldkonna arengutega kursisolemise võimaldamisest. Meie kooli jaoks on olnud väga oluline osalemine Mahe ja Muhe projektis.“

Tunnustuslõunasöögi menüü koostas Koit Uustalu Eesti Peakokkade Ühendusest ja roogade põhitooraineks olid kohalikud mahetooted.

Lisainfo: Kaja Kesküla, Setomaa Liit MTÜ projektijuht, telefon: 5695 3206, kajakeskula@gmail.com
Kertu Pehlak, SA Võrumaa Arenduskeskus, haridusspetsialist, telefon: 5348 4969, kertu.pehlak@vorumaa.ee

Õpilasfirmad on oodatud üle-eestilisele internetiturunduse koolitusele 10. detsembril

Võrumaa Arenduskeskus koostöös teiste maakondlike arenduskeskustega kutsub Võru maakonna mini – ja õpilasfirmasid ning juhendajaid internetiturunduskoolitusele: Kiirelt klientideni!

Kuidas müüa oma tooteid e-riolukorras, e-kanalites ja e-riti kiiresti?

Koolitus toimub Zoom keskkonnas, 10.detsembril kell 16:00 – 19:00

3-tunnisel koolitusel, mis tuuakse sinuni otse päris stuudiost, saad teada:

 • Kuidas mõista ostjat
 • Mille abil teha ostjale oma pakkumine ahvatlevaks
 • Kuidas kasutada sotsiaalmeediat, et müükideni jõuda
 • Kellega ja kuidas tasuks koostööd teha
 • Sammud, mida peale jõulukampaaniat edasi teha

Koolitusele registreerimine: https://forms.gle/xYT4cxD6xrMJrRyP8

Registreerida saab kuni 9. detsembrini. 

FB-üritus: https://www.facebook.com/events/2830687743832616

Koolitaja: Timo Porval
Turundusstrateeg

Timo on internetiturunduse entusiast, kellele meeldib mõelda projektide suurt pilti ja seda, kuidas kliendi ärile sellest võimalikult palju tulu tuleks. Turundusideedes keskendub ta alati suurele kasutajate kasule. Lemmikteemad, millega kliente digiagentuuris aidata, on digiturunduse strateegia, veebilehtede tulemuslikkuse parandamine ja müügimudelite leidmine. Ta on digiagentuuri Lavii, Turunduslabori ja podcasti “Ekspordime” üks loojatest ja eestvedajatest.

Koolitust rahastatakse Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks” projektist „Võrumaa PATEE programm 2020-2023″.

Lisateave: Eliis Ermel, noorte ettevõtlikkuse konsultant, tel: 521 7705, eliis.ermel@vorumaa.ee

Akadeemikud pidasid Võru Gümnaasiumis koolinoortele loengu

Teisipäeval, 17. novembril toimus Eesti Teaduste Akadeemia loengupäev Võru Gümnaasiumis. Loengupäeval osalesid Võru maakonna 9.- 12. klasside õpilased ning kuna ülekannet sai jälgida ka veebis, siis osaleisd teistegi maakonna koolide teadushuvilised noored.

Akadeemik Jaak Järv rääkis molekulidest meis ja meie ümber ning Tartu Ülikooli juhtivteadur Anu Noorma tutvustas kosmoseriiki Eestit.

Traditsiooniliselt toimub õppeaastas kaks Eesti Teaduste Akadeemia loengupäeva ning kui olukord võimaldab, on maakonna koolide kolmanda kooliastme ja gümnaasiumi noortel võimalus kuulata järgmist loengut kevadel.

Üritus sai teoks tänu Eesti Teaduste Akadeemia, SA Võrumaa Arenduskeskuse ja Võru Gümnaasiumi koostööle ning Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusele.

Lisainfo: Kertu Pehlak, Võrumaa Arenduskeskus, haridusspetsialist, tel 5348 4969, kertu.pehlak@vorumaa.ee

Eesti kooriühing ootab ettepanekuid koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiatele

Eesti Kooriühing jagab 2021. aasta jaanuaris juba 18. korda koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad. Ettepanekuid võivad teha alaliidud, maakonnad, koolid, koorid, organisatsioonid ja üksikisikud. Ükski neist institutsioonidest ei saa esitada iseennast (sh koorilaulja oma koori, koor oma kontserti jne).

Kategooriad:

AASTA KOOR
KÜ muusikanõukogu võib taotlejaid hinnata kahes kategoorias:

 • muusikalised saavutused, konkursitulemused, kontserttegevus 2019. aastal
 • koori mõju oma ümbruskonnale, algatatud traditsioonid, panus (kohalikku) kultuuriruumi

AASTA DIRIGENT
Aastal 2020 oma tegevuse ja saavutustega silma paistnud koorijuht.

AASTA DIRIGENT-MUUSIKAÕPETAJA
Aastal 2020 oma tegevuse ja saavutustega silma paistnud koolikooridega töötav dirigent.

AASTA PUHKPILLIORKESTER
Aastal 2020 oma tegevuse ja muusikaliste saavutustega silma paistnud puhkpilliorkester.

AASTA ORKESTRIDIRIGENT
Aastal 2020 oma tegevuse ja muusikaliste saavutustega silma paistnud puhkpilliorkestri dirigent.

AASTA NOOR DIRIGENT
Aastal 2020 oma tegevuse ja saavutustega silma paistnud noor koori- või puhkpilliorkestri juht (kuni 35).

AASTA TOETAJA
Koorivaldkonda 2020. aastal kõige enam toetanud ettevõte või ka üksikisik. Aasta toetajat/toetajaid järgmisel aastal esitada ei saa.

AASTA KORRALDAJA
KÜ muusikanõukogu võib taotlejaid hinnata kahes kategoorias:
• Oma tööd isetegevuslikus korras tegevad organisaatorid (koori- ja orkestrivanemad jt), kes selle eest enamasti tasu ei saa
• Korraldajad, kes teevad oma tööd põhitööna, aga on silmatorkavalt tublid, töötavad südamega ja teevad palju rohkem, kui neilt töölepingu järgi oodata võiks.

AASTA KOORIPLAAT
Selles kategoorias esita 2020. aastal ilmunud silmapaistev koori- või puhkpillimuusika plaat (CD ja/või DVD)! (Ka juhul, kui see ilmub 2020 detsembris või siis ilmus 2019 detsembris.)

AASTA TEGU
Aasta Tegu on konkreetne projekt, toiming, valminud asi… (uus laululava, kontserdi– või rahvamaja, hästi õnnestunud üritus jne. jne)

AASTA KOOSTÖÖPREEMIA
Sellele preemiale saab esitada inimesi ja institutsioone, kes ei ole otseselt koori- ja puhkpillivaldkonnas tegevad, kuid töötavad nendega koos või aitavad nende tegevustele kaasa.

AASTA KOORIHELILOOJA
Aastal 2020 valminud silmapaistva(te) kooriteos(t)e autorile.

Kandidaatide nimed koos põhjendusega (1000-2000 tähemärki) palume saata Eesti Kooriühingu aadressil kooriyhing@kooriyhing.ee hiljemalt 29. novembril 2020.

Kooriühingu aastapreemiate gala toimub laupäeval, 23. jaanuaril 2021 kl 15.00 Estonia kontserdisaalis, kus kuulutatakse välja 2020. aasta laureaadid.

Aastapreemiate statuut 
Aastapreemiate ankeet

Võru maakonna aasta isa 2020 on Einar Oimet

Eile Võru Kandles toimunud isadepäeva kontsert-aktusel andis Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots üle Võru maakonna aasta isa tiitli viie lapse isale ja kaheksa lapselapse vanaisale Einar Oimetile.

Taotluse Võru maakonna aasta isa aunimetuse andmiseks esitasid Einar Oimeti lapsed Marit Oimet, Katri Oimet, Prita Oimet, Laura Alla (neiupõlvenimega Oimet) ja Hippe Oimet. Lapsed iseloomustavad oma isa järgmiselt: „Meie isa on suurepärane isa ja toetav abikaasa meie emmele. Isa on  alati meie jaoks olemas, julgustanud ja abistanud meid kõiges. Lugematu arv kallistusi, muinasjuttude lugemisi, esinemistel ja võistlustel kaasa elamisi. Isa positiivne hoiak enda ja meie pere tegemistesse on süstinud ka meisse hoolivust ja ettevõtlikkust. Meie isa on ka suurepärane vanaisa – lapselapsed kutsuvad teda taaduks. Kui taadu külla tuleb, siis on lastel suunurgad kõrvuni ja käed pikas, et saaks juba sülle joosta. Kui meil õdedega on oma toimetused, siis taadu hoiab alati heameelega lapsi ja me teame, et meie lapsed on südamest hoitud. Meie jaoks on „issi“ igal aastal aasta isa.“

Lisaks on Einar hinnatud kolleeg AS Barruses ning pere kõrval panustab ohtralt SA Maarja küla ning Eriolümpia Eesti ühenduse tegemistes. Sageli mõlemat korraga, sest Maarja Küla sportlased on ka eriolümpia liikumisse kaasatud.

Tänavu esitati Võru maakonna aasta isa aunimetusele kokku 11 kandidaati: Meelis Koppel (Võru vald), Toivo Raudnagel (Võru vald), Jaak Malkov (Võru vald), Jüri Moppel (Võru linn), Roman Parmask (Võru vald), Egert Illison (Rõuge vald), Jaanus Jaaska (Võru vald), Meelis Timuska (Võru vald), Toomas Jänes (Võru vald), Erki Sok (Rõuge vald), Einar Oimet (Võru linn).

Aasta isa tiitlit on Võru maakonnas välja antud alates 2005. aastast. Eelmisel aastal pälvis tunnustuse nelja lapse isa Raul Kudre.

Pidulikul kontsert-aktusel esinesid: Parksepa lasteaia mudilased Maire Posti juhendamisel ning tantsurühmad Hopser ja Kabujalakesed Anne Tolk juhendamisel.

Fotol Võru maakonna aasta isa 2020 Einar Oimet koos perekonnaga. Pildistas: Margus Muts.

Lisainfo:
Kristi Vals
kultuurispetsialist
Võrumaa Arenduskeskus
tel 5912 9200

Rahvamajade ühingu logo

Eesti Rahvamajade Ühing ootab tunnustamise ettepanekuid

Eesti Rahvamajade Ühing (ERMÜ) ootab ettepanekuid tunnustamaks isikuid ja organisatsioone, kes on rahvamajade tööd väärtustades oma kogukonna hüvangusse pühendumusega panustanud.

Tunnustamise kategooriad:

 • Aasta koostööpartner
  omistatakse eraisikule või organisatsioonile, kes on märkimisväärselt panustanud ERMÜ eesmärkide saavutamisse
 • Noor tegija
  omistatakse isikule vanuses kuni 35 eluaastat sh., kes tegutseb kultuurivaldkonnas, on uute ideede ellukutsuja ja aktiivne teostaja
 • Aasta tegija
  omistatakse isikule/organisatsioonile, kes tegutseb aktiivselt kultuurivaldkonnas, tema panuse eest Eestimaa rahvamajade hüvanguks
 • Aasta tegu
  on auhind, millega tunnustatakse kultuuritegu kõige laiemas mõttes
 • Kaheksakand
  omistatakse isikule, kes on vähemalt 35 aastat aktiivselt tegutsenud kultuurielu edendamisel ja rahvamaja maine tõstmisel

Ettepanekud Eesti Rahvamajade Ühingu tunnustamise taotlusvormil saatke hiljemalt 1. dets 2020 e-posti aadressile: rahvamajadeyhing@gmail.com

Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp kutsub üles esitama maakondlike aastapreemiate kandidaate

Võrumaa ekspertgrupp ootab hiljemalt 20. novembriks ettepanekuid või taotlusi maakondlike aastapreemiate väljaandmiseks.

 • Preemia „Kultuuripärl 2020“

Preemiaga tunnustatakse kunsti-, rahvakultuuri- ning spordivaldkonna inimeste tööd ja innustatakse erialast pühendumist. Kultuuripärli kandidaadiks võib esitada Võrumaal tegutsevaid füüsilisi isikuid, kes on 2020. aastal maakonna kultuuri- ja spordielu edendamisel silma paistnud.
Kultuuripärli preemia eraldatakse füüsilisele isikule. Kui preemia saajaid on rohkem kui üks isik, jaguneb preemia saajate vahel võrdselt või vastavalt ekspertgrupi otsusele. Kultuuripärli preemiat ei saa eraldada ekspertgrupi liikmele ning koostöö korral koostööpartnerite töötajatele.

 • Elutööpreemia

Pikaajalise loomingulise või spordialase tegevuse ja valdkonna arengusse panustamise tunnustamiseks annab ekspertgrupp igal aastal välja ühe elutööpreemia.
Preemia eraldatakse füüsilisele isikule.

 • Ekspertgrupi aastapreemiad

Aastapreemiatega tunnustatakse Võrumaa kultuuri- ja spordivaldkonnas silmapaistnud isikuid või saavutusi ergutamaks kultuuri- või spordielu arengut maakonnas.
Ekspertgrupi aastapreemia võib eraldada füüsilisele või juriidilisele isikule. Kui preemia saajaid on rohkem kui üks isik, jaguneb preemia saajate vahel võrdselt või vastavalt ekspertgrupi otsusele. Aastapreemiat ei eraldata füüsilisele isikule mitmel järjestikusel aastal.

Kandidaate võivad esitada kõik füüsilised isikud ja organisatsioonid. Ettepanekut preemia eraldamiseks ei saa teha riigiasutuste või -organisatsioonide töötajatele tööülesannete täitmise eest.

Ettepanek või taotlus peab sisaldama:

 • lühike kirjeldus kandidaadi loomingulistest või sportlikest saavutustest;
 • kandidaadi tutvustus ja andmed (nimi, isikukood, aadress, telefon, e-post);
 • esitaja kontaktandmed.

Esildised palume saata hiljemalt 20. nov 2020 e-posti aadressile vorumaa@kulka.ee

Võrumaa ekspertgrupi raha jagamise kord

Lisainfo:
Diana Juss
Võrumaa ekspertgrupi kontaktisik
tel   5 296 190

Ettevõtliku Kooli standardi tunnustuse pälvisid kaks Võrumaa kooli – Võru Kesklinna Kool ja Kuldre Kool

Haridusprogramm Ettevõtlik Kool omistas tänavu 17 haridusasutusele esimese astme kvaliteedimärgise ehk baastaseme ja 5 koolile teise astme ehk hõbetaseme. Võrumaal said baastaseme kvaliteedimärgise Kuldre Kool ja Võru Kesklinna Kool. „Ettevõtlik kool“ ning “Ettevõtlik lasteaed” kvaliteedimärgise kasutamise õiguse saavad need koolid ja lasteaiad, kelle õppeasutus vastab ettevõtliku õppe kriteeriumitele olulistes lasteaia ja koolielu valdkondades.

28.oktoobril tunnustas SA Võrumaa Arenduskeskus Võru Kesklinna Kooli ja Kuldre Kooli minnes kooli kohale, kus toimus pidulik õnnitlemine. Koolidele omistati Ettevõtliku Kooli autahvel ja lipp. SA Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots tänas koolide meeskondi, kes kasvatatavad ettevõtlikku ellusuhtumisega noori ning annavad oma panuse noorte tulevikku. Kohal olid ka koolipidajad, nii Võru linn kui ka Antsla vald.

“Ettevõtlikus koolis on olulisel kohal kaasav ja ettevõtlik õpe, mis jõuab nii ainetundidesse kui ka õppetöö välisesse aega. Vastava standardi saamiseks tuleb igal õppeasutusel läbida hindamine, mis viiakse läbi järgmistes valdkondades: eestvedamine ja juhtimine; personalivaldkond; koostöö huvigruppidega; ressursside juhtimine; õppe- ja kasvatusprotsess. Hindamise edukalt läbinutele antakse üle tunnustuskiri koos standardit tõendava autahvli ja lipuga,” selgitab Ettevõtliku Kooli arendusjuht Heidi Uustalu. Tunnustust jagatakse kolmel erineval tasemel: baas-, hõbe- ja kuldtasemel. Baastaseme saanud õppeasutusi iseloomustab oma organisatsiooni igakülgne teadlik arendamine vastavalt ettevõtliku õppe kvaliteedisüsteemile ehk standardile.

Hõbetaseme koolid ja lasteaiad on ettevõtliku õppe vallas kogemuste kandjad ja jagajad vähemalt oma maakonna piires ehk on eeskujuks oma maakonnas. Kuldtaseme koolid ja lasteaiad on ettevõtliku õppe liidrid nii Eesti siseselt kui ka välismaal, nad on väga suureks toeks programmi arendamisel.

Hõbetaseme omistanud haridusasutused 2020

 • Hargla Kool (Valgamaa)
 • Kohtla-Järve Järve Kool (Ida-Virumaa)
 • Viljandi Gümnaasium (Viljandimaa)
 • Väätsa Põhikool (Järvamaa)
 • Sõmeru Põhikool (Lääne-Virumaa)

Baastaseme omistanud haridusasutused 2020

 • Loksa Gümnaasium (Harjumaa)
 • Käina Kool (Hiiumaa)
 • Vaimastvere Kool (Jõgevamaa)
 • Koeru Lasteaed (Järvamaa)
 • Tarbja Lasteaed-Kool (Järvamaa)
 • Uuemõisa Lasteaed-Algkool (Läänemaa)
 • Noarootsi Kool (Läänemaa)
 • Aseri Kool (Lääne-Virumaa)
 • Rakvere Triinu Lasteaed (Lääne-Virumaa)
 • Ahja Kool (Põlvamaa)
 • Tilsi Põhikool (Põlvamaa)
 • Audru Kool (Pärnumaa)
 • Pärnu Kuninga Tänava Põhikool (Pärnumaa)
 • Pärnu Ülejõe Põhikool (Pärnumaa)
 • Valga Gümnaasium (Valgamaa)
 • Kuldre Kool (Võrumaa)
 • Võru Kesklinna Kool (Võrumaa)

Ettevõtliku Kooli võrgustikku kuulub 124 kooli ja 15 lasteaeda üle Eesti, neist 8 hõbe- ja 1 kuldtasemega õppeasutust.

Tunnustuse saanud koole tänatakse veel Haridusfestivalil, mis sel aastal toimub veebiülekandena 4.-5. novembril. Palju õnne ning ettevõtlikku koolielu!

Ettevõtlik Kool on kaasaegse hariduse kvaliteedimärk, mis on koondnimetus põnevale ja kaasavale õppimise metoodikale ning ühtlasi haridusprogramm, mis toob koolidesse ja lasteaedadesse rohkem iseseisvat ja ettevõtlikku hoiakut, arendab lastes otsustusvõimet ja ärgitab tegutsemishimu. Programmi koordineerivad maakondlikud arenduskeskused Euroopa Sotsiaalfondi toel.

Lisainfo: Eliis Ermel, noorte ettevõtlikkuse konsultant, SA Võrumaa Arenduskeskus, eliis.ermel@vorumaa.ee

24. oktoobril toimub EESTI RAHVAMAJA PÄEV – 133 aastat kogukonna liitjana!

Eestimaa Rahvamaja Päev pealkirjaga “133 aastat kogukonna liitjana” on ellukutsutud nii vabariiklikul kui maakondlikul tasandil koostöö aktiveerimiseks.

Rahvamaja Päeva eesmärk on liita kogukonda, teadvustada ja tutvustada rahvamajade argipäeva ning väärtustada seal töötavaid inimesi. Rahvamaja on kogukonna mõistes üks olulisemaid kohti, kus inimesed kokku saavad. Rahvamajas saab kohaliku kultuuri arendamise kaudu kohalik omavalitsus täita ühte tähtsamat ülesannet – kasvatada kodukohatunnet, kaitsta ja arendada kohalikku identiteeti. Rahvamajja sisenedes sisenetakse maailma, kus saadakse end loominguliselt väljendada, kunstiliselt teostada, oma loomingut teistega jagada. Ühised huvid ja eesmärgid seovad inimesed ühtseks loominguliseks kollektiiviks. Vahetatakse ideid ja energiaid ning sünnivad uued paikkondlikud vaimse kultuuri väärtused.

Võru maakonnas avab sellel päeval rahvale uksed 9 rahvamaja: Haanja rahvamaja, Ruusmäe rahvamaja, Vastseliina rahvamaja, Orava kultuurimaja,  Misso rahvamaja, Obinitsa külakeskus, Setomaa Kultuurikeskus, Tsooru rahvamaja, Uue – Antsla rahvamaja.

 • Haanja rahvamaja
  10.00 talgupäev
 • Ruusmäe rahvamaja
  16.00 Piduõhtu – Ruusmäe rahvamaja 75. aastapäeva tähistamine
 • Vastseliina rahvamaja
  10.00 ja 14.00 ringkäigud rahvamaja salasoppides
  11.00 meisterdamistuba
  Näitused raamatukogus
  13.00 – 14.00 Lugemistund raamatukogus
 • Orava kultuurimaja
  12.00 Fruktodisaini töötuba
  15.00 kohtumine jutuvestja Silvi Jansonsiga
  18.00 Krabi Külateatri etendus
 • Misso rahvamaja
  10.00 – 14.00 Näitused raamatukogus
  11.00 ja 13.00 Kultuuriloo tund „Misso kandi kultuuri ajaloost“
  12.00 Õpituba „Meisterdame koos“
 • Obinitsa külakeskus
  13.00 – 16.00 lauatennise koolitus
  16.00 – 19.00 saunaõhtu
 • Setomaa Kultuurikeskus
  12.00 -15.00 Helkuri meisterdamine, mängulised tegevused kogu perele, näitus „Setomaa loodus“, lastekino, avatud „Kultrakohvik“
 • Tsooru rahvamaja
  10.30 TÄIKA 5
  19.00 teater MTÜ Müüdud Naer  „Üle aiste lööma lähen“
 • Uue – Antsla rahvamaja
  11.00 – 13.30 SOODNE LAOMÜÜK (uued riided Soomest)
  11.00 – 14.00 Portselanmaal „Läiklevad sügislilled“
  18.00 – 20.00 lastele KINOÕHTU
  Selle päeva raames on valminud ka Võru maakonna rahvamajasid tutvustav videoklipp „Võru maakonna rahvamajad – sügis 2020“, mis toob pilti meie rahvamajad nii seest kui väljast.

Loo jutustavad kaks vahvat noort võro keele agent Hipp Saar ja Setomaa nuursootska Margit Ausma. Video Johan Kudu. Video tegemist toetasid: Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp ja Võrumaa Arenduskeskus.

Lisainfo:
Kristi Vals
kultuurispetsialist
SA Võrumaa Arenduskeskus
tel. 5912 9200
e-post kristi.vals@vorumaa.ee

Valgamaa kuppelmaastikul said kokku Kagu-Eesti ettevõtlikke koolide õpetajad

20. oktoobril toimus Kagu-Eesti ettevõtlikke koolide õpetajate ühine koostööpäev. Koostööpäeva koolitaja oli tuntud seiklusfirma 360 kraadi särava Anneli Kikkase näol ning päeva korraldas Valgamaa Arenguagentuur. Kolme maakonna ühine koostööpäev on Võru- ning Põlvamaa arenduskeskuste ning Valgamaa Arenguagentuuri koostöövili. Eesmärk on haridusmaastiku töötajate parimate praktikate ja kogemuste jagamine ning uute algatuste elluviimine. Ühistes tegevustes lepiti kokku Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks” Patee projekti raames.

Koostööpäeval osales 40 õpetajat 15-st Kagu-Eesti koolist, kes on võtnud enda tegevustesse haridusprogrammi “Ettevõtlik kool”. Sellel päeval tuli koos töökaaslastega hüpata vette tundmatus kohas ja asuda tekkinud olukorda lahendama. Nii nagu elu koolis käib. Lisaks teoreetiliste teadmistele koostööst, pandi end kohe proovile Pühajärve maastikul seiklusmängus “Faks peakontorist”.
Miks oli valitud just selline meetod koostööpäeva raames?

Anneli kogenud koolitajana ütleb: “Koolitus koos praktilise meeskonnamänguga lisab kogu meeskonna turgutusele põnevust, annab võimaluse tuua mängulisi olukordi igapäevatöösse ning osalejatel avastada kolleegide nn varjatud andeid, mis töökeskkonnas ei pruugi alati avalduda. Teen ise neid koolitusi just seetõttu, et need on alati täis häid emotsioone ja väga praktilised, Nii oli ka sel korral Pühajärvel. Mul oli suur rõõm ja au nende särasilmsete õpetajatega koostööd teha ning loodan kindlasti tulevikus veel kohtuda!”

Mängu alguses tuli koolitaja juhendamiseta jagada meeskonnas rollid, koordineerida tegevusi ja õigesti aega planeerida. Peaaegu kaks tundi liikusid meeskonnad maastikul ning kasutades suhtlemiseks raadiosaatjaid lahendasid mängu peaülesannet. Seejärel toimus koolitaja tagasiside osalejatele ning analüüsiti koostöövilju. Airi Lehemets Mooste Mõisakoolist tõdes, et oli äge saada tagasisidet, et õpetajad on nii loovad, targad, empaatilised ning teevad suurepärast meeskonnatööd.
Mängujuht tõi välja koolituse lõpus, et meeskonnas on alati tarkust rohkem, kui me ette kujutada oskame ja need avastused on alati südantsoojendavad!

Koostööpäeva Kagu-Eesti ettevõtlikke koolide õpetajatele korraldati Võru- ning Põlvamaa arenduskeskuste ning Valgamaa Arenguagentuuri koostööviljana. Sel korral oli eestvedaja Valgamaa Arenguagentuur, järgnevatel kahel aastal korraldatakse ühist koostööpäeva Põlva- ning Võrumaal. Ühistes tegevustes peitub jõud! „Väga värskendav ja avar võimalus kolleegidega väljaspool kooli kogeda koostööd!“ – sooja tagasisidet ühisele koostööpäevale jagas Hardi Rosumovski Mooste Mõisakoolist.

Kagu-Eesti ettevõtlikke koolide koostööpäeva korraldamist rahastati Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks” projektist “Valgamaa PATEE programm 2020-2023”.

Rohkem uudiseid