Kristi Vals kultuurispetsialist 5912 9200 kristi.vals@vorumaa.ee
Kertu Pehlak haridusspetsialist 5348 4969 kertu.pehlak@vorumaa.ee
Eliis Ermel noorte ettevõtlikkuse konsultant 521 7705 eliis.ermel@vorumaa.ee

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinnaks

Kõik kontaktid

Maakonna vapimärk

Võrumaa Arenduskeskus koostöös Võru maakonna omavalitsustega ootab kandidaate maakonna teenetemärkidele

SA Võrumaa Arenduskeskus ootab 4. veebruariks taotlusi maakonna kõrgeimate autasude, vapi- ja teenetemärkide omistamiseks.

Võru maakonna vapimärk on maakonna kõrgeim autasu, mis antakse elutöö eest neile, kes oma töö ja tegevusega on oluliselt kaasa aidanud maakonna arengule. Võru maakonna teenetemärgiga tunnustatakse kodanikke, kes on silma paistnud maakonna jaoks olulise saavutusega.

Vapi- ja teenetemärkide andmise taotlusi võivad esitada maakonna omavalitsused, volikogud, juriidilised isikud, liidud, ühingud, seltsid, klubid ja eraisikud.

Taotluse vorm ja lisainfo teenetemärkide kohta on Võrumaa Arenduskeskuse kodulehel.

Digitaalselt allkirjastatud taotlused on oodatud e-posti aadressile: arenduskeskus@vorumaa.ee. Paberkandjal taotlused saata märksõnaga „Teenetemärgid“ SA Võrumaa Arenduskeskuse postiaadressil Jüri 12, 65620 Võru.

Tänavused teenetemärkide kavalerid kuulutavad SA Võrumaa Arenduskeskus nõukogu esimees Ülo Tulik ja juhatuse liige Tiit Toots välja Eesti Vabariigi 103. aastapäeva eel.

Taotlusi oodatakse hiljemalt 4. veebruariks 2021.

Lisainfo:
Kristi Vals
kultuurispetsialist
SA Võrumaa Arenduskeskus
tel 5912 9200
e-post kristi.vals@vorumaa.ee

Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp ja Eesti Rahvakultuuri Keskus jagasid 2020 aasta preemiad ja tänukirju

Kultuurirahvast tervitasid Võrumaa Arenduskeskuse nõukogu esimees Ülo Tulik ja Võrumaa ekspertgrupi esimees Triinu Laan. Koostöös anti välja Võrumaa kultuuripärl 2020 tiitel, mille pälvis Toomas Kuusing, kes on väljapaistev kunstnik nii graafiku ja maalikunstniku kui illustraatorina. Viimastel aastatel elab ja töötab laia haardega särav kunstnik Võrus Liiva – ATE nime kandvas loomekeskuses. Tema töödes kajastuvad Lõuna-Eestile omane pärimus, huumor ja mütoloogia.

Võrumaa ekspertgrupi poolt eraldatud 2020. aasta aastapreemiad pälvisid:
Anne Tolk – särasilmne ja innustav rahvatantsujuht
Ulvi Mustmaa – suviste võrukeelsete Võru linnaekskursioonide projekti särasilmne eestvedaja
Kaile Kabun – selge ja lihtsa võru ja eesti keele eest seisja
Celia Roose – Võrumaa muusikaelu rikastaja regilaulu ja Veljo Tormise loominguga
Edina Csüllög – Soome-Ugri filmimaailma arendaja ja saladuste tutvustaja
HETERO – läbi aastate kestev murranguline värskus ja elutahe
Tiiu Pihla – Vana-Vastseliina piirkonna kauaaegne raamatukoguhoidja ja kultuurielu rikastaja
Maire Nirk – innustav koorijuht ja muusikaõpetaja
Krabi Külateater – võrukeelse külateatrikunsti pikaajaline viljeleja
Võru Loomeselts – eriilmeliste kogemuste pakkuja ja sünergia tekitaja Liiva-ATE kunstikorrusel

Eesti Rahvakultuuri Keskuse poolt pälvisid tunnustuse:
Ilmar Kudu – noortele puhkpillimängijatele pühendatud töö ja Ed. Tamme nimelise puhkpillifestivali korraldamise eest
Sirje Kuuseorg – suurepärase töö eest Võrumaa Maateatripäeva 2020 korraldamisel ja läbiviimisel
Margus Külm – IV Võru talvise tantsupäeva laada korraldamise eest (pikaaegne tubli laada korraldaja)
Silja Otsar – Võru Gümnaasiumi noorte suurepärase õpetamise ja muusikali «Grease» väljatoomise eest
Merle Tombak – tubli panuse eest projektijuhina Võrumaa laste folklooripäeva korraldamisel

Sündmusel kinkis ilusaid hetki armas laulja Kirsika Kuusik ja lõpetuseks pajatas mõned vahvad lood Võrumaa ekspertgrupi 2019. aastal elutööpreemia saanud Silvi Jansons.

Traditsiooniliselt 6. jaanuaril 2021 toimuv Võru maakonna kultuuri-, raamatukogu- ja muuseumitöötajate,  käsitööliste ja kultuurikollektiivide juhendajate ühine tunnustamissündmus toimub sel korral kahes osas. Esimene, pidulikum tunnustamise tseremoonia toimus täna Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumi hoovis. Kohale olid kutsutud ainult tunnustuste saajad. Teine osa toimub traditsiooniliselt kolmekuningapäeval, 6. jaanuaril 2021 Zoomi keskkonnas, kus läheb eetrisse videoklipp täna toimunud sündmusest.

Fotol Võrumaa ekspertgrupi preemiate saajad, pildistas Kristi Vals

Lisainfo:
Kristi Vals
kultuurispetsialist
SA Võrumaa Arenduskeskus
tel 5912 9200
e-post kristi.vals@vorumaa.ee

Riigikogus avati Võru maakonna meistrite käsitöö näitusmüük juba 20. korda

Võrumaa Arenduskeskuse eestvedamisel toimub juba 20. korda traditsiooniline Võru maakonna meistrite käsitöö- ja talutoodangu näitusmüük Tallinnas. Näitusmüüki korraldatakse koostöös kohalike käsitöölistega.

2.-3. detsembril toimus näitusmüük ministeeriumide ühishoones ja 7.-8. detsembril Riigikogus.

Näitusmüügi avas Riigikogu esimees Henn Põlluaas. Riigikogu esimees avaldas suurt tänu kogu meeskonnale pikaajalise meeldiva koostöö eest ning tänas, et igal aastal Võrumaa head maitsed neile lähedale toome.

Võru maakonna nimel tervitas kohalolijaid Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots: “Tänan südamest, et meile on antud võimalus tulla siia Riigikokku tutvustama meie rikkalikku kultuuri. See on olnud väga hea võimalus meie käsitööliste jaoks oma tooteid kaugemal tutvustada. Loodetavasti oleme abiks olnud ka jõulukingikoti täitmisel ja jõulurõõmu toomisel”.

Juubelihõngu andis avamisele juurde käsitöö näitusmüügi pikaaegne meeskonna liige Jaanus Mark, kes kirjutas selleks puhuks humoorika sketši „Võrumaal tehtud, Toompeal nähtud“. Lugu pajatab kakskümmend aastat toimunud käsitöö näitusmüügist Riigikogus.

Luulevormis esitatud sektš saadeti videona tervituseks kõikidele Riigikogu liikmetele ning on heaks meenutuseks meile kõigile.

 

Pildistas Kristi Vals

Lisainfo: 

Kristi Vals
kultuurispetsialist
SA Võrumaa Arenduskeskus
tel. 5912 9200
e-post kristi.vals@vorumaa.ee

Võrumaa Arenduskeskus tunnustas „Mahe ja muhe“ projektis kaasalööjaid

Esmaspäeval, 30. novembril tunnustuslõunasöögil Georgi hotelli restoranis Postmark tänas ja tunnustas SA Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots Võru maakonna omavalituste nimel mahetoidu projektis „Mahe ja muhe“ osalejaid: koolipidajaid, koolijuhte ning koolide kokkasid, projektimeeskonda ja vabatahtlikke. 

Tiit Toots: „Muutused meie mõttemaailmas ei tule kiirelt ega kergelt, seda enam on oluline märgata ja tänada julgeid tegutsejaid!“

Projekti raames on Võru maakonna kümnes pilootkoolis läbi viidud erinevaid koolitusi, kaks mahetoidu päeva ühise põhiroa retseptiga ja mitmeid mõttevahetusi, kuidas jõuda 2024. aastaks seatud eesmärgini, et omavalitsuste haridusasutustes pakutavas toidus oleks mahetooraine osakaal vähemalt 20 protsenti.

Varstu Kooli direktor Aive Adler leiab, et toidukultuuri tähtsust koolides ja lasteasutuses ei ole võimalik ülehinnata: „Mina näen, et peame palju suuremat tähelepanu pöörama kooliköökidele, alates kokkade motiveerimisest ja tasustamisest, neile kaasaegsemate tehnoloogiate tutvustamisest, enesetäiendamiseks ja toitlustusvaldkonna arengutega kursisolemise võimaldamisest. Meie kooli jaoks on olnud väga oluline osalemine Mahe ja Muhe projektis.“

Tunnustuslõunasöögi menüü koostas Koit Uustalu Eesti Peakokkade Ühendusest ja roogade põhitooraineks olid kohalikud mahetooted.

Lisainfo: Kaja Kesküla, Setomaa Liit MTÜ projektijuht, telefon: 5695 3206, kajakeskula@gmail.com
Kertu Pehlak, SA Võrumaa Arenduskeskus, haridusspetsialist, telefon: 5348 4969, kertu.pehlak@vorumaa.ee

Õpilasfirmad on oodatud üle-eestilisele internetiturunduse koolitusele 10. detsembril

Võrumaa Arenduskeskus koostöös teiste maakondlike arenduskeskustega kutsub Võru maakonna mini – ja õpilasfirmasid ning juhendajaid internetiturunduskoolitusele: Kiirelt klientideni!

Kuidas müüa oma tooteid e-riolukorras, e-kanalites ja e-riti kiiresti?

Koolitus toimub Zoom keskkonnas, 10.detsembril kell 16:00 – 19:00

3-tunnisel koolitusel, mis tuuakse sinuni otse päris stuudiost, saad teada:

 • Kuidas mõista ostjat
 • Mille abil teha ostjale oma pakkumine ahvatlevaks
 • Kuidas kasutada sotsiaalmeediat, et müükideni jõuda
 • Kellega ja kuidas tasuks koostööd teha
 • Sammud, mida peale jõulukampaaniat edasi teha

Koolitusele registreerimine: https://forms.gle/xYT4cxD6xrMJrRyP8

Registreerida saab kuni 9. detsembrini. 

FB-üritus: https://www.facebook.com/events/2830687743832616

Koolitaja: Timo Porval
Turundusstrateeg

Timo on internetiturunduse entusiast, kellele meeldib mõelda projektide suurt pilti ja seda, kuidas kliendi ärile sellest võimalikult palju tulu tuleks. Turundusideedes keskendub ta alati suurele kasutajate kasule. Lemmikteemad, millega kliente digiagentuuris aidata, on digiturunduse strateegia, veebilehtede tulemuslikkuse parandamine ja müügimudelite leidmine. Ta on digiagentuuri Lavii, Turunduslabori ja Ekspordime podcasti üks loojatest ja eestvedajatest.

Koolitust rahastatakse Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks” projektist „Võrumaa PATEE programm 2020-2023″.

Lisateave: Eliis Ermel, noorte ettevõtlikkuse konsultant, tel: 521 7705, eliis.ermel@vorumaa.ee

Akadeemikud pidasid Võru Gümnaasiumis koolinoortele loengu

Teisipäeval, 17. novembril toimus Eesti Teaduste Akadeemia loengupäev Võru Gümnaasiumis. Loengupäeval osalesid Võru maakonna 9.- 12. klasside õpilased ning kuna ülekannet sai jälgida ka veebis, siis osaleisd teistegi maakonna koolide teadushuvilised noored.

Akadeemik Jaak Järv rääkis molekulidest meis ja meie ümber ning Tartu Ülikooli juhtivteadur Anu Noorma tutvustas kosmoseriiki Eestit.

Traditsiooniliselt toimub õppeaastas kaks Eesti Teaduste Akadeemia loengupäeva ning kui olukord võimaldab, on maakonna koolide kolmanda kooliastme ja gümnaasiumi noortel võimalus kuulata järgmist loengut kevadel.

Üritus sai teoks tänu Eesti Teaduste Akadeemia, SA Võrumaa Arenduskeskuse ja Võru Gümnaasiumi koostööle ning Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusele.

Lisainfo: Kertu Pehlak, Võrumaa Arenduskeskus, haridusspetsialist, tel 5348 4969, kertu.pehlak@vorumaa.ee

Eesti kooriühing ootab ettepanekuid koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiatele

Eesti Kooriühing jagab 2021. aasta jaanuaris juba 18. korda koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad. Ettepanekuid võivad teha alaliidud, maakonnad, koolid, koorid, organisatsioonid ja üksikisikud. Ükski neist institutsioonidest ei saa esitada iseennast (sh koorilaulja oma koori, koor oma kontserti jne).

Kategooriad:

AASTA KOOR
KÜ muusikanõukogu võib taotlejaid hinnata kahes kategoorias:

 • muusikalised saavutused, konkursitulemused, kontserttegevus 2019. aastal
 • koori mõju oma ümbruskonnale, algatatud traditsioonid, panus (kohalikku) kultuuriruumi

AASTA DIRIGENT
Aastal 2020 oma tegevuse ja saavutustega silma paistnud koorijuht.

AASTA DIRIGENT-MUUSIKAÕPETAJA
Aastal 2020 oma tegevuse ja saavutustega silma paistnud koolikooridega töötav dirigent.

AASTA PUHKPILLIORKESTER
Aastal 2020 oma tegevuse ja muusikaliste saavutustega silma paistnud puhkpilliorkester.

AASTA ORKESTRIDIRIGENT
Aastal 2020 oma tegevuse ja muusikaliste saavutustega silma paistnud puhkpilliorkestri dirigent.

AASTA NOOR DIRIGENT
Aastal 2020 oma tegevuse ja saavutustega silma paistnud noor koori- või puhkpilliorkestri juht (kuni 35).

AASTA TOETAJA
Koorivaldkonda 2020. aastal kõige enam toetanud ettevõte või ka üksikisik. Aasta toetajat/toetajaid järgmisel aastal esitada ei saa.

AASTA KORRALDAJA
KÜ muusikanõukogu võib taotlejaid hinnata kahes kategoorias:
• Oma tööd isetegevuslikus korras tegevad organisaatorid (koori- ja orkestrivanemad jt), kes selle eest enamasti tasu ei saa
• Korraldajad, kes teevad oma tööd põhitööna, aga on silmatorkavalt tublid, töötavad südamega ja teevad palju rohkem, kui neilt töölepingu järgi oodata võiks.

AASTA KOORIPLAAT
Selles kategoorias esita 2020. aastal ilmunud silmapaistev koori- või puhkpillimuusika plaat (CD ja/või DVD)! (Ka juhul, kui see ilmub 2020 detsembris või siis ilmus 2019 detsembris.)

AASTA TEGU
Aasta Tegu on konkreetne projekt, toiming, valminud asi… (uus laululava, kontserdi– või rahvamaja, hästi õnnestunud üritus jne. jne)

AASTA KOOSTÖÖPREEMIA
Sellele preemiale saab esitada inimesi ja institutsioone, kes ei ole otseselt koori- ja puhkpillivaldkonnas tegevad, kuid töötavad nendega koos või aitavad nende tegevustele kaasa.

AASTA KOORIHELILOOJA
Aastal 2020 valminud silmapaistva(te) kooriteos(t)e autorile.

Kandidaatide nimed koos põhjendusega (1000-2000 tähemärki) palume saata Eesti Kooriühingu aadressil kooriyhing@kooriyhing.ee hiljemalt 29. novembril 2020.

Kooriühingu aastapreemiate gala toimub laupäeval, 23. jaanuaril 2021 kl 15.00 Estonia kontserdisaalis, kus kuulutatakse välja 2020. aasta laureaadid.

Aastapreemiate statuut 
Aastapreemiate ankeet

Võru maakonna aasta isa 2020 on Einar Oimet

Eile Võru Kandles toimunud isadepäeva kontsert-aktusel andis Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots üle Võru maakonna aasta isa tiitli viie lapse isale ja kaheksa lapselapse vanaisale Einar Oimetile.

Taotluse Võru maakonna aasta isa aunimetuse andmiseks esitasid Einar Oimeti lapsed Marit Oimet, Katri Oimet, Prita Oimet, Laura Alla (neiupõlvenimega Oimet) ja Hippe Oimet. Lapsed iseloomustavad oma isa järgmiselt: „Meie isa on suurepärane isa ja toetav abikaasa meie emmele. Isa on  alati meie jaoks olemas, julgustanud ja abistanud meid kõiges. Lugematu arv kallistusi, muinasjuttude lugemisi, esinemistel ja võistlustel kaasa elamisi. Isa positiivne hoiak enda ja meie pere tegemistesse on süstinud ka meisse hoolivust ja ettevõtlikkust. Meie isa on ka suurepärane vanaisa – lapselapsed kutsuvad teda taaduks. Kui taadu külla tuleb, siis on lastel suunurgad kõrvuni ja käed pikas, et saaks juba sülle joosta. Kui meil õdedega on oma toimetused, siis taadu hoiab alati heameelega lapsi ja me teame, et meie lapsed on südamest hoitud. Meie jaoks on „issi“ igal aastal aasta isa.“

Lisaks on Einar hinnatud kolleeg AS Barruses ning pere kõrval panustab ohtralt SA Maarja küla ning Eriolümpia Eesti ühenduse tegemistes. Sageli mõlemat korraga, sest Maarja Küla sportlased on ka eriolümpia liikumisse kaasatud.

Tänavu esitati Võru maakonna aasta isa aunimetusele kokku 11 kandidaati: Meelis Koppel (Võru vald), Toivo Raudnagel (Võru vald), Jaak Malkov (Võru vald), Jüri Moppel (Võru linn), Roman Parmask (Võru vald), Egert Illison (Rõuge vald), Jaanus Jaaska (Võru vald), Meelis Timuska (Võru vald), Toomas Jänes (Võru vald), Erki Sok (Rõuge vald), Einar Oimet (Võru linn).

Aasta isa tiitlit on Võru maakonnas välja antud alates 2005. aastast. Eelmisel aastal pälvis tunnustuse nelja lapse isa Raul Kudre.

Pidulikul kontsert-aktusel esinesid: Parksepa lasteaia mudilased Maire Posti juhendamisel ning tantsurühmad Hopser ja Kabujalakesed Anne Tolk juhendamisel.

Fotol Võru maakonna aasta isa 2020 Einar Oimet koos perekonnaga. Pildistas: Margus Muts.

Lisainfo:
Kristi Vals
kultuurispetsialist
Võrumaa Arenduskeskus
tel 5912 9200

Rahvamajade ühingu logo

Eesti Rahvamajade Ühing ootab tunnustamise ettepanekuid

Eesti Rahvamajade Ühing (ERMÜ) ootab ettepanekuid tunnustamaks isikuid ja organisatsioone, kes on rahvamajade tööd väärtustades oma kogukonna hüvangusse pühendumusega panustanud.

Tunnustamise kategooriad:

 • Aasta koostööpartner
  omistatakse eraisikule või organisatsioonile, kes on märkimisväärselt panustanud ERMÜ eesmärkide saavutamisse
 • Noor tegija
  omistatakse isikule vanuses kuni 35 eluaastat sh., kes tegutseb kultuurivaldkonnas, on uute ideede ellukutsuja ja aktiivne teostaja
 • Aasta tegija
  omistatakse isikule/organisatsioonile, kes tegutseb aktiivselt kultuurivaldkonnas, tema panuse eest Eestimaa rahvamajade hüvanguks
 • Aasta tegu
  on auhind, millega tunnustatakse kultuuritegu kõige laiemas mõttes
 • Kaheksakand
  omistatakse isikule, kes on vähemalt 35 aastat aktiivselt tegutsenud kultuurielu edendamisel ja rahvamaja maine tõstmisel

Ettepanekud Eesti Rahvamajade Ühingu tunnustamise taotlusvormil saatke hiljemalt 1. dets 2020 e-posti aadressile: rahvamajadeyhing@gmail.com

Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp kutsub üles esitama maakondlike aastapreemiate kandidaate

Võrumaa ekspertgrupp ootab hiljemalt 20. novembriks ettepanekuid või taotlusi maakondlike aastapreemiate väljaandmiseks.

 • Preemia „Kultuuripärl 2020“

Preemiaga tunnustatakse kunsti-, rahvakultuuri- ning spordivaldkonna inimeste tööd ja innustatakse erialast pühendumist. Kultuuripärli kandidaadiks võib esitada Võrumaal tegutsevaid füüsilisi isikuid, kes on 2020. aastal maakonna kultuuri- ja spordielu edendamisel silma paistnud.
Kultuuripärli preemia eraldatakse füüsilisele isikule. Kui preemia saajaid on rohkem kui üks isik, jaguneb preemia saajate vahel võrdselt või vastavalt ekspertgrupi otsusele. Kultuuripärli preemiat ei saa eraldada ekspertgrupi liikmele ning koostöö korral koostööpartnerite töötajatele.

 • Elutööpreemia

Pikaajalise loomingulise või spordialase tegevuse ja valdkonna arengusse panustamise tunnustamiseks annab ekspertgrupp igal aastal välja ühe elutööpreemia.
Preemia eraldatakse füüsilisele isikule.

 • Ekspertgrupi aastapreemiad

Aastapreemiatega tunnustatakse Võrumaa kultuuri- ja spordivaldkonnas silmapaistnud isikuid või saavutusi ergutamaks kultuuri- või spordielu arengut maakonnas.
Ekspertgrupi aastapreemia võib eraldada füüsilisele või juriidilisele isikule. Kui preemia saajaid on rohkem kui üks isik, jaguneb preemia saajate vahel võrdselt või vastavalt ekspertgrupi otsusele. Aastapreemiat ei eraldata füüsilisele isikule mitmel järjestikusel aastal.

Kandidaate võivad esitada kõik füüsilised isikud ja organisatsioonid. Ettepanekut preemia eraldamiseks ei saa teha riigiasutuste või -organisatsioonide töötajatele tööülesannete täitmise eest.

Ettepanek või taotlus peab sisaldama:

 • lühike kirjeldus kandidaadi loomingulistest või sportlikest saavutustest;
 • kandidaadi tutvustus ja andmed (nimi, isikukood, aadress, telefon, e-post);
 • esitaja kontaktandmed.

Esildised palume saata hiljemalt 20. nov 2020 e-posti aadressile vorumaa@kulka.ee

Võrumaa ekspertgrupi raha jagamise kord

Lisainfo:
Diana Juss
Võrumaa ekspertgrupi kontaktisik
tel   5 296 190

Rohkem uudiseid