Kagunurga omavalitsused pidasid Eestimaa lõunatipus Mõnistes kolme maakonna nõupäeva

Võrumaa Omavalitsuste Liit
PRESSITEADE
26.05.2017

 

Eile, 25. mail pidasid Võru-, Põlva- ja Valgamaa omavalitsuste töötajad ning ametnikud maha traditsiooniks kujunenud kolme maakonna nõupäeva, kus osales pea 130 huvilist. Seekordne kohtumine leidis aset Võrumaal, Mõniste Rahvamajas.

Kagunurga omavalitsuste liitude juhid nõupäeva lippu heiskamas. FOTO erakogu

Kagunurga omavalitsuste liitude juhid nõupäeva lippu heiskamas (vaskault: Rein Org, Mailis Koger, Kaido Kõiv) FOTO: ERAKOGU

Traditsioonidest pungil nõupäev algas ühise lipu heiskamisega kolme maakonna omavalitsuste liitude juhtide poolt. Avasõnad kõneles Võrumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Mailis Koger, rõhutades nõupäevade tähtsust just eelkõige omavahelise suhtluse ärgitamiseks ning kogemuste vahetamiseks naabritega. Naabermaakondade tervitused laususid Põlvamaa Omavalitsuste Liidu esimees Kaido Kõiv ja Valgamaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht Rein Org.

(veel …)

Teaduspäev Võrumaa gümnasistidele

PRESSITEADE
Võru Maavalitsus
24.05.2017

Maakonna gümnasistidel ja teistelgi huvilistel on suurepärane võimalus osa saada järjekordsest Eesti Teaduste Akadeemia teaduspäevast 29. mail 2017 algusega kell 12.00 Võru Gümnaasiumis.

Ettekandega teemal „Kas Võrus on head arhitektuuri“ on kuulajate ees akadeemik, Eesti Kunstiakadeemia rektor, Eesti Teaduste Akadeemia asepresident Mart Kalm.

Inspireerivaks kujuneb kindlasti ka teema „Minu elu vaipades“ ettekandjaks Anu Raud akadeemik, tekstiilikunstnik, Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõud.

Teaduspäeva korraldab Võru Maavalitsuse haridus – ja sotsiaalosakond koostöös Eesti Teaduste  Akadeemia, Võrumaa Omavalitsuste Liidu ja Võru Gümnaasiumiga.

(veel …)

Võrumaa ettevõtlusarengu 50 ettepanekut Mihhail Korbile

Sihtasutus Võrumaa Arenguagentuur
PRESSITEADE
23.05.2017

Riigihalduse minister Mihhail Korb saatis märtsis Eesti omavalitsustele ja arendusorganisatsioonidele kirja küsimusega, millised on ettevõtlustakistused ja kuidas ettevõtlust edendada piirkondades. Võrumaa omavalitsused, ettevõtted ja arendusorganisatsioonid kaardistasid Võrumaa ettevõtlustakistused, panid kirja lahendused ning saatsid üle 50 konkreetse ettepaneku Mihhail Korbile.

Kirjas rõhutasid võrumaalased, et riik arvestaks majandus- ja regionaalpoliitika kujundamisel rohkem piirkondlike eripäradega, et antaks rohkem otsustusõigust ja vastutust ettevõtluse arendamisel maakondadele ehk sinna, kus teadmine piirkonna ettevõtluse vajadustest ja lahendustest on parim.

(veel …)

Anna hoogu Helpific platvormile, et võimaldada erivajadusega inimestele iseseisvamat ja täisväärtuslikku elu

Eesti sotsiaalne iduettevõte Helpific, mis loodi 2014. aastal, arendab veebipõhist tugikeskkonda inimestele, kel igapäevatoimingute tegemiseks on abilist vaja, näiteks eakatele ja erivajadusega inimestele transporditeenuse või majapidamistoimingute osutamine. Tänaseks on platvormi vahendusel abilise leidnud juba üle 250 inimese. Ettevõte lansseeris Hooandjas kampaania, et koguda lisaraha platvormi edasiarendamiseks, mis tagaks selle jätkusuutlikkuse.

„Eesti Statistikaameti andmetel elab meil ligi 146 343 inimest, kellele on määratud ekspertiisi korras puue. Enamikul erivajadusega inimestel on igapäevaselt abistajaks või toetajaks pereliige ja pea iga kümnendat puudega inimest, kes vajab kõrvalabi vähemalt mõned tunnid ööpäevas, ei abista regulaarselt keegi. Kui võtta arvestuse aluseks, et vähemalt 1/3 puuetega inimestest vajavad nn “iseseisva elu” teenuseid (isiklik abistaja, transport) ca 2 tundi päevas, teeb see inimese kohta aastas 728 h ning kokku ca 35.5 miljonit tundi teenuse vajadust. Kinnitamist ei vaja enam asjaolu, et kohalikud omavalitsused on tõeliselt hädas ning riik vajab uusi ideid ja faktilisi lahendusi olukorra leevendamiseks, sh ei tohi unustada, et rahvastik vananeb ning et paljudel abivajajatel puudub perekonna tugi või toetav võrgustik täielikult. Meie eesmärk on ületada see nn pudelikael, mis ei võimalda erivajadusega inimestel elada iseseisvalt ning nautida täisväärtuslikku elu. Sellest tulenevalt tekkis idee ehitada platvorm, mis võimaldaks abivajaja ja abistaja hõlpsalt kokku viia ning tänaseks on platvorm küll hoo sisse saanud, kuid selleks, et saaksime oma missiooniga jätkata, vajame jõulist lisahoogu,“ selgitas platvormi sünnilugu ettevõtte asutaja ja tegevjuht Keiu Roosimägi.

(veel …)

Võrumaa aasta ema on Janyka Vellak

PRESSITEADE
15.05.2017
Võru Maavalitsus

 

Eile Võru Kandles toimunud emadepäeva kontsert-aktusel andis maavanem Andres Kõiv üle Võrumaa aasta ema tiitli Antsla vallas elavale kahe tütre emale Janyka Vellakule.

Janyka on väga eluterve ja positiivse ellusuhtumisega naine. Tütarde sõnul on Janyka alati olnud toetav, mõistev ning pühendunud, mistõttu on ta oma lastele suureks eeskujuks. (veel …)

EVEL: Vee-ettevõtted avavad üle Eesti reoveepuhastite uksed

PRESSITEADE
12. mai 2017

 

Mai lõpus avavad paljud vee-ettevõtted üle Eesti oma reoveepuhastusjaamas uksed, et tutvustada huvilistele kanalisatsiooni lastava vee töötlemise protsessi. Külalisi oodatakse reoveepuhastitega tutvuma laupäeval, 27. mail 2017. 

Eesti Vee-ettevõtete Liidu (EVEL) poolt korraldataval sündmusel näeb, kuidas kanalisatsiooni lastud reoveest saab taas kristallpuhas ja keskkonnasõbralik vesi. EVELi tegevdirektori Vahur Tarkmehe sõnul ei teadvustata enamasti, et veeringkäik ei lõpe hetkel, kui vesi kraanist alla voolab. „Tänapäevaste tehnoloogiate abil puhastatakse reovesi selliselt, et protsessi lõpus ei ole sel enam mingit äratuntavat lõhna, värvi ega keskkonnaohutu, vee võib taas looduse loomulikku ringi lubada,“ rääkis Tarkmees. „Kaasaegsed puhastid on moodsad tööstushooned, kus muuhulgas toodetakse biogaasi, soojus- ja elektrienergiat,“ lisas ta.

Tallinna Vee kommunikatsioonijuhi Eliis Venniku sõnul on koos keskkonnateadlikkuse kasvuga suurenenud ka inimeste huvi tootmisprotsesside vastu. „Avatud uste päevade korraldamine vee- ja reoveepuhastusjaamades on meie jaoks kujunenud juba iga-aastaseks traditsiooniks, sest elanike huvi meie tegevuse vastu on suur. Protsessi oma silmaga nägemine on parim võimalus veenduda, et meie joogivee kvaliteet on tõesti väga hea ja merre lastav reovesi puhas ning ohutu,“ rääkis ta. „Meile teeb rõõmu, et tänavu on otsustanud sel päeval oma uksed avada ka paljud teised vee-ettevõtted mujalt Eesti piirkondadest,“ lisas Vennik. (veel …)

Võrumaa noortekeskused said üle 10 000 euro projektirahastust

PRESSITEADE
09.05.2017

Võrumaa noored saavad sel aastal osaleda mitmes huviringis ja sündmustel, mis teostuvad tänu Eesti Noorsootöö Keskuse (ENTK) korraldatud avatud noortekeskuste projektikonkursile.

Ühtekokku eraldati riigi toetus kümnele projektile kogusummas 10 539,74 eurot. Rahastuse abiga viiakse tänavu Võrumaal ellu mitmeid põnevaid noortele suunatud sündmusi ja ettevõtmisi. Näiteks alustatakse ühinevate valdade noorte integreerimist ja rajatakse fotostuudio.

Projektide hindamiskomisjonis osalenud ENTK peaeksperdi Birgit Rasmusseni sõnul olid kõik taotlused ühtlaselt heal tasemel, mistõttu jagus toetust kõigile noortekeskustele.

(veel …)

Maavanem: haldusreform parandab omavalitsuste koostööd

PRESSITEADE
Võru maavalitsus
28. aprill 2017

Maavanem Andres Kõivu hinnangul tugevdab haldusreform Võrumaa maakondlikku identiteeti ja parandab maakondlikku koostööd.  

Kõiv andis haldusreformist ülevaate täna Võrut külastavale Euroopa parlamendi saadikule Tunne Kelamile, kes tundis peamiselt huvi maakonnakeskuse ja teiste Võrumaa omavalitsuste koostöösuutlikkusele pärast sügisesi kohalikke valimisi.

Maavanem Kõiv andis talle kujunevast haldusolukorrast ülevaate ning puudutas keeruliste valikutena ka Seto ja Meremäe valdade otsuseid ja valikute tegemise protsesse.

(veel …)