PRESSITEADE
23.04.2017

Nädalavahetusel toimunud Eesti rahvamuusikatöötluste festival Moisekatsi Elohelü tõi hoolimata kehvast ilmast Mooste mõisa rahvast täis. Festivali peapreemia, 1000 eurot võitis ansambel Ruut Tallinnast. Võistluskontserdil võtsid mõõtu 20 ansamblit, kes interpreteerisid Leevaku külas elanud Kristine Zerningu laulu „Kost laaluq saaduq“.

Parimad rahvamuusikaseaded valis välja žürii koosseisus festivali patroon Ingrid Rüütel, muusikud Tuulikki Bartosik ja Cätlin Mägi ning heliloojad Olav Ehala ja Tauno Aints, otsus oli nende kinnitusel üksmeelne. Festivali peapreemia noppis ansambel Ruut, kuhu kuuluvad kaks Vanalinna Hariduskollegiumi õpilast Ann-Lisett Rebane ja Katariina Kivi.

„Ansambli Ruut etteastet iseloomustas leidlikkus,“ kirjeldas Olav Ehala. „Nende muusikalised väljendusvahendid olid lihtsalt nii hästi leitud –  kannel, mida mängiti kahekesi, poogna kasutamine sellel, salvestuse võimaluste leidlik kasutus. Mooste festivalil on lubatud ka tänapäevane tehnoloogia, Ruudu etteastes loodi lihtsate vahendite abiga mõjus tulemus.“

Tauno Aints lisas, et ka Ruudu lavaline asetus oli mõjus, vastastikku istumine lõi põneva faktuuriga muusikasse sooja õhkkonna, otsekui istuksid koos head sõbrad, mida Ruudu mängijad ka on: „On imetlusväärne, et gümnaasiumiõpilased on jõudnud sellise tasemeni,“ kiitis ta.

Kohustusliku loo parima töötluse preemia noppis oma virtuoosse instrumendikäsitlusega Norra-Šoti duo Marit Fält ja Rona Wilkie, noortepreemia pälvis vaheldusliku ja huvitava seadega esinenud pereansambel Pühapäevitajad.  „Pühapäevitajate etteaste oli minu jaoks väga huvitav, just nende muusika vaheldurikkus ja kõrge muusikaline tase,“ kiitis Tauno Aints.

Publiku lemmiku tiitliga pärjati ansambel Tähtihellad.

Võistluskontserdil osalesid: Wana Wõromaa Wunkorkestri, Pernu Läte, Käokirjas, Koidu Tähed, Tähtihellad, Maimu Jõgeda, Ruut, Suur Terts , Danaros (Rootsi), Ümarlaud, Helikristallid, Arno Tamm, Marit Fält & Rona Wilkie (Norra/Šoti), Jaanika Ventsel, Pühapäevitajad, Eneseimetlejate Klubi, Päll Kõuk, EMTA Pärimusmuusikud, Trio Wolski (Rootsi) ning Fanfaar Veinikeldris.

Moisekatsi Elohelü 2017 oli meenutuse ja muusikalise kummardusena pühendatud Ülle Podekratile.

Festivalil väljaantud preemiad:

Peapreemia Ruut
Parim kohustusliku loo töötlus Marit Fält & Rona Wilkie
Publiku lemmik Tähtihellad
Noorte preemia Pühapäevitajad
Viljandi Päirmusmuusika Festivali auhind Ruut ja EMTA pärimusmuusikud
Seto Folgi auhind Ruut
Võro Instituudi auhind Julgõ Joro Koidu Tähed
Eesti Rahvaluule Arhiivi auhind Arno Tamm
Patrooni auhind Wana Wõromaa Wunkorkestri
Sireli talu preemia Fanfaar Veinikeldris

Lisainfo:

Programmijuht Kadri Laube
Tel 511 7348
kadri@lootspill.ee
www.moostefolk.ee

või

Liivi Tamm
Tel 510 7011
liivitamm@gmail.com
www.moostefolk.ee